Jump to content
  • psycholog-online-terapia.jpg

Mieć (partnera) czy być (sobą)

An.na
 Share

Recommended Posts

Witam, mam 29 lat i jestem absolwentką studiów psychologicznych z doświadczeniem zawodowym głownie w edukacji formalnej i pozaformalnej. 

Mój problem związany jest z moim utrzymującym się przez dłuższy czas złym samopoczuciem, które wynika z bycia w związku (jest to obcokrajowiec, który mieszka w innym kraju). Jesteśmy razem od 3 lat i do tej pory nie udało nam się wypracować odpowiedniego rozwiązania na to, aby być bliżej siebie co na ten moment negatywnie wpływa na mnie i na to jak postrzegam naszą przyszłość (a zwłaszcza w dobie koronawirusa). Generalnie jestem osobą dobrze zorganizowaną, lubię punktualność i słowność. Natomiast mój partner nie podchodzi poważnie do takich rzeczy jak np. czas - coś co można zrobić dziś, można zrobić również jutro albo za tydzień. I niestety takie podejście w związku na odległość nie jest podejściem wybitnie sprzyjającym... Taką postawą wykazuje się nie tylko w naszym związku ale on tak po prostu żyje i przez to wiele rzeczy mu się po prostu nie udaje... Ja staram się go od dawna motywować do "robienia"/"organizowania"/"przeorganizowania" natomiast moje próby kończą się już tylko złością i bardzo negatywnymi emocjami. To są takie błędne koła które oboje widzimy, a z których nie potrafimy wyjść. (KOŁO: 1. idea na zrobienie czegoś razem 2. przypominanie 3. moja złość, ataki furii 4. jego przeprosiny i postanowienie poprawy 5. 50/50 ze udaje nam się jednak osiągnąć cel).

Zalewając się złością coraz częściej nie widze już tej miłości i optymizmu patrząc w przyszłość. Mam wrażenie jakbym popychała ścianę, która miejsca swego nie zmieni w ten sposób...

On sam chciałby pracować nad sobą, natomiast nie robi z tym nic, tylko komunikuje chęci. Nie chciałabym się poddawać, bo jest to człowiek, który będąc tylko czy też AŻ bardziej zorganizowany mógłby sam czy beze mnie osiągnąć o wiele więcej. 

Czasami nachodzą mnie te myśli, aby rzucić to wszystko i po prostu być sobą i nie tracić nerwów, ale czy to właśnie nie jest tak że - czy ten związek, czy inny - i tak ponosimy jakieś koszty, a problemy do przepracowania (samemu lub z parze) będą niedłączną częścią związków... 

Pozdrawiam zainteresowanych czytaniem i komentowaniem :)

Dzień dobry,

Pani opisuje siebie jako osobę z zadaniowym podejściem do życia i odpowiedzialną. Partner może mieć odmienne wartości w tym zakresie. Na styku tych odmiennych światów dochodzi do konfliktu. Pani irytuje się, odczuwa złość bo obserwuje Pani, że Pani wartości są podważane. Pani w takiej sytuacji zachowałaby się zapewne inaczej - zaplanowałaby Pani i zrealizowała ten plan.

Chciałaby Pani aby partner się zmienił i był w tym zakresie podobny do Pani, czyli terminowo realizował uzgodnione zadania.

Nie będę się tu rozpisywać o procesie zmiany zachęcę Panią do zapoznania się z pracą DiClemente i Prohaska na temat modelu zmiany i czynników wspierających.

Zmienianie się może być długotrwałym procesem a przede wszystkim trzeba tej zmiany chcieć, nie tylko na poziomie deklaratywnym.

Może Pani zachęcić partnera do rozważenia zmiany poprzez mówienie o faktach i swoich uczuciach.

Np. "jest mi smutno gdy umówiliśmy się na rozmowę a Ty nie zadzwoniłeś. Martwię się wtedy co się stało", "zależy mi na Tobie a czuję się nie ważna gdy nie kupiłeś biletów", "martwię się, że jesteś sfrustrowany pracą, a nie wysłałeś CV na nową ofertę pracy".

Może też tak być, że partner nie zmieni się.  I wtedy trzeba się zastanowić czy obawia się zmiany, czy też uważa, że sam sobie nie poradzi ze zmianą, że koszty są za wysokie.

A może nie chce się zmienić - czuje się komfortowo w takiej sytuacji jaka jest.

Co to wtedy oznacza dla Pani? Czy będzie Pani w stanie zaakceptować taką sytuację? Czy odda mu Pani odpowiedzialność za jego zachowanie i nabierze dystansu tak aby zadbać o swój stan emocjonalny?

Pozdrawiam,

Katarzyna