Jump to content
 • psycholog-online-kolo.jpg

Między młotem a kowadłem .... mąż, syn i ja...


Barbara
 Share

Recommended Posts

 1. WITAJCIE, mam na imię Barbara. 40+, prawie ćwierć wieku po ślubie, Dwóch synów (12 i 22). W związku z mężem alkoholikiem - nie pijącym od ponad 14 lat. 
 2. Piszę, bo kolejny raz pojawiają sie problemy na lini ojciec-dorosły syn. Problemy były od okresu dojrzewania, po liceum było lepiej, niestety od trzech tygodni, po kolejnym wybuchu, nasza rodzina jest na skraju przepaści...
 3. Naszym głównym problemem są wspólne relacje i konflikty - pomiedzy mną a mężem - na temat synów, oraz pomiędzy starszym synem a mężem, i mojej roli w tym wszystkim.... Mimo, iż ostatnie miesiące pracowali razem, doszło do ostrej wymiany zdań, szapraniny i wyzwisk pomiędzy nimi. Zakończyło się tym, że mąż zabrał synowi co dał (samochód, pracę, dostęp do wygód) a sam wyprowadził się na działkę, gdzie mieszka od 3 tygodni.
 4.  Teraz syn ma pretenscje i żal do ojca - głównie o to, że nie panuje nad gniewem i jest agresywny, że nic z tym nie robi... zarzucił mu pracoholizm .... a mąż ma pretenscje do nas obu - do syna, za brak szacunku i złe traktowanie ojca, i do mnie - za to że nie stawałam po jego stronie w konfliktach ....
 5. JSłabo sobie z tym radzę... pracujemy razem (ja i mąż) w naszej firmie, zawodowo próbujemy egzystować, prywatnie nie maszans.... mąż nie widzi winy w sobie i :dopóki my nie zrozumiemy i nie uznamy swojej winy, on nie zamierza nic robić ...
 6. Może ktoś ma podobne doświadczenia i mógłby się podzielić??? Nie mam pojęcia jak dotrzeć do nich obu... Maja bardzo podobne charaktety i bardzo zacietrzewili się w swoich przekonaniach.... nie mam już siły ani pomysłów jak do nich dotrzeć i spóbować pojednać rodzinę....
   
Link to comment
Share on other sites

Dzień dobry,

zacznę od tego, że uzależnienie od alkoholu to choroba przewlekła, nieuleczalna i jej objawy mogą towarzyszyć mężowi (nawet gdy nie pije) do końca życia, np. głód alkoholu charakteryzujący się między innymi rozdrażnieniem, brakiem czegoś, napięciem emocjonalnym, wahaniem nastroju, złością.

To co Pani opisuje czyli nie radzenie sobie ze złością, agresja słowna, napięcie emocjonalne, obwinianie innych, brak chęci zmiany u siebie mogą być przejawami nawrotu.

Jak na co dzień mąż dba o swoją trzeźwość? Czy chodzi na terapię, czy uczestniczy w AA czy ukończył terapię uzależnień?

Być może po tylu latach abstynencji nie wiąże tego co przeżywa z chorobą.

Jeśli był na terapii może warto aby przypomniał sobie omawiane tam zagadnienia lub porozmawiał z terapeutą uzależnień o tym co przeżywa oraz brał udział w mitingach AA.

Co do relacji ojciec-syn, może Pani porozmawiać z nimi, że awantury nie są konstruktywnym sposobem wyrażania emocji, że mogą opowiedzieć o tym co przeżywają bez obwiniania drugiej strony.

Pozdrawiam,

Katarzyna

Link to comment
Share on other sites

 • 3 weeks later...

dziękuje za odpowiedz,

mąż jest po terapii uzależnień, oraz po stacjonarnym leczeniu... nie pije ponad 14 lat...

utrzymywał regularny kontakt z grupą wsparcia.... od kilku miesięcy jesdnak nie był na spotkaniu, najpierw kłopoty zawodowe, teraz koronawirus....

niestety nie chcą ze mną rozmawiać... syn trochę, mąż wcale...

Link to comment
Share on other sites

Dzień dobry,

tym bardziej mąż potrzebuje wsparcia grupy. Są spotkania AA on-line,

Może Pani poszukałaby dla siebie terapii dla osób współuzależnionych lub skorzystała ze wsparcia grup Al-Anon. Będzie Pani miała możliwość spotkania osób o podobnych doświadczeniach życiowych i skonfrontowania swoich przekonań.

Pozdrawiam,

Katarzyna

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share • Ważna informacja

  Chcąc, by psycholog ustosunkował się do pytania zadanego na forum, należy na wstępie podać swój wiek oraz swoją płeć i spełnić warunki podane w instrukcji darmowej porady. Psycholodzy udzielają odpowiedzi w miarę możliwości czasowych. W razie doświadczania nasilonych myśli samobójczych należy skontaktować się z numerem 112 by uzyskać ratunek. Doświadczając złego samopoczucia lub innych problemów można rozważyć też kontakt z telefonami zaufania i pomocowymi - niektóre numery podane są tutaj.

 • ksiazka.jpg

 • PODCASTY-OCALSIEBIEpl.jpg

×
×
 • Create New...

Important Information

Używając strony akceptuje się Terms of Use, zwłaszcza wykorzystanie plików cookies.