Jump to content
  • psycholog-online-terapia.jpg

Strata przyjaciela


Recommended Posts

3 tygodnie temu w wypadku samochodowym zginęła moja przyjaciółka ze swoim narzeczonym... Przyjaciółka, siostra, moja jedyna... Znamy się od zawsze, całe moje życie... Staram się żyć, pracuje w szpitalu, biorę dyżury, studiuje, myślę o wszystkim ale nie o tym, niestety żyje jak we śnie. Wstaje i w sumie nie wiem po co... 

Link to comment
Share on other sites

Dzień dobry,

przepraszam bo nie wiem czy piszę do kobiety czy mężczyzny.

Strata osoby bliskiej to przytłaczające i bolesne wydarzenie. Ze stratą nieuchronnie wiąże się żal i proces żałoby. Choć towarzyszą mu trudne uczucia to jest on potrzebny, chroniący nas i prowadzi do tego aby pogodzić się ze stratą i w przyszłości dobrze funkcjonować.

Być może jest to obecnie dla Pani/Pana abstrakcyjne, że życie może nabrać znowu kolorów ale jeśli Pani/Pan przejdzie świadomie cały proces żalu po stracie to tak się stanie i wspomnienia o bliskiej osobie nie będą tak bolesne.

Proces żałoby najczęściej wiąże się z kilkoma etapami:

- zaprzeczanie, niedowierzanie, szok: "to nie mogło się wydarzyć, nie mnie, nie im"

- bunt "dlaczego to się wydarzyło" tu może pojawić się złość

- doświadczanie straty "to jednak prawda" jest to najtrudniejszy okres w którym dominuje smutek, żal, tęsknota, rozpacz, mogą wystąpić stany depresyjne jednak prowadzi on do pogodzenia się ze stratą.

- reorganizacja - czyli powrót do satysfakcjonującego życia

Te etapy mogą się różnie nazywać w różnej literaturze ale nie o to chodzi. Chodzi o to aby Pani/Pan miała wsparcie wśród osób bliskich czy specjalistów (np. psycholog) i mogła porozmawiać z tymi osobami, opowiedzieć o przeżywanych uczuciach. To bardzo ważne aby przeżyć żałobę, pamiętać o zmarłej osobie ale nie czuć rozpaczy.

Pozdrawiam,

Katarzyna

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share  • Ważna informacja

    Chcąc, by psycholog ustosunkował się do pytania zadanego na forum, należy na wstępie podać swój wiek oraz swoją płeć i spełnić warunki podane w instrukcji darmowej porady. Psycholodzy udzielają odpowiedzi w miarę możliwości czasowych. W razie doświadczania nasilonych myśli samobójczych należy skontaktować się z numerem 112 by uzyskać ratunek. Doświadczając złego samopoczucia lub innych problemów można rozważyć też kontakt z telefonami zaufania i pomocowymi - niektóre numery podane są tutaj.

  • ksiazka.jpg

  • PODCASTY-OCALSIEBIEpl.jpg

×
×
  • Create New...

Important Information

Używając strony akceptuje się Terms of Use, zwłaszcza wykorzystanie plików cookies.