Jump to content
  • psycholog-online-terapia.jpg

Samoocena na dnie


JohnnyWoo
 Share

Recommended Posts

Witam, mam 28 lat.

Od kiedy pamiętam mam problem z nadmiernym korzystaniem z komputera, telefonu i w ogóle sprzętów elektronicznych. Dzisiaj ciężko się bez takich rzeczy obejść, szczególnie, że używam też komputera w pracy. Często wyznaczam sobie cele do zrobienia w nocy kiedy moja żona i synek już śpią, tak żeby nic mi nie przeszkadzało. Niestety większość takich prób kończy się śleńczeniem na tak zwanych pierdołach pokroju memów i filmików bez ładu i składu. 

Potrafię od 21:00 do 03:00 godziny siedzieć i nie robić nic konstruktywnego cały czas mając w głowie myśli "Skończ to już i zajmij się pracą", "Po co odpalasz ten kolejny filmik?", "Jeszcze jeden mem i tyle" Nie potrafię zebrać się w sobie aby zacząć, a jak już zacznę to nawet najmniejszy problem pokroju zbyt długiego otwierania programu do montowania filmu potrafi mnie skutecznie zdemotywować, przez co wracam do robienia niczego. Wiem, że następnego dnia będę niewyspany i drażliwy a mimo to nie potrafię nawet wyłączyć komputera i iść spać. Mam bardzo dużo pracy, która jest wiecznie nie zrobiona i przez to stres cały czas się zwiększa. Od jakiegoś czasu mam takie luźne myśli o skończeniu tego wszystkiego. Mój problem nie ogranicza się tylko do nocy tylko trwa cały czas. Każdy pobyt w toalecie okupiony jest tonami postów na facebooku albo durną gierką na telefonie. Teraz jak jeszcze informacji ze świata nie ma w ogóle pozytywnych bo za dużo dzieję się złych rzeczy to mam jeszcze gorsze samopoczucie niż zwykle. Nie potrafię sobie z tym wszystkim poradzić. Czuję się jak alkoholik, który ukrywa butelki alkoholu w dziwnych miejscach, kiedy idę gdzieś w kont, żeby chwilę pograć w nową gierkę na smartfonie. Kłamie mojej żonie i ukrywam to przed światem bojąc się konsekwencji. I najgorsze w tym wszystkim jest to, że nawet w tym momencie jak o tym piszę to mam wrażenie, że to przecież jest błahostka, banał którym nikt o zdrowych zmysłach by się nie zajmował bo wystarczy nie grać i i nie oglądać memów i tyle.  Od kilku jak nie kilkunastu lat próbuje wyeliminować to ze swojego życia. Wiadomo są lepsze i gorsze momenty, ale zawsze wraca. Szczególnie w sytuacjach stresowych. Chciałbym na luzie poczytać książkę na ławce w parku, ale nie potrafię tego zrobić. Potrzebuje pomocy! Już dłużej nie mogę się sam okłamywać, że sam dam sobie z tym radę. To się ciągnie zbyt długo.

Próbowałem sobie sam założyć kontrolę rodzicielską, ale nie ma programu, który chroniłby użytkownika w sposób autonomiczny, zawsze musi być druga osoba, która chociażby założy hasło.

Link to comment
Share on other sites

Dzień dobry,

być może stał się Pan uzależniony od szeroko pojętego internetu.

Pisze Pan o:

- utracie kontroli nad przeglądaniem treści

- coraz dłuższym poświęcaniem czasu na przeglądanie treści

- przeglądaniu internetu pomimo negatywnych konsekwencji jakie to ma na Pana życie: relacje z żoną, praca, zmęczenie, problemy z koncentracją, samoocena, oszukiwanie siebie i bliskich

- regulacji emocji (rozładowanie stresu) poprzez przeglądanie internetu

- ucieczce w świat wirtualny przed problemami świata realnego

To są cechy uzależnienia. Może Pan skonsultować się z terapeutą leczenia uzależnień. W Pana przypadku lepiej by było gdyby to był kontakt w poradni stacjonarnej ale może Pan również spróbować on-line na platformie Ocal Siebie. Dowie się Pan o tym czym jest uzależnienie, jakie są jego cechy, jak nie ulegać impulsom, jak radzić sobie ze stresem i emocjami w konstruktywny sposób, taki, który nie powoduje strat w Pana życiu i dowie się Pan jak wprowadzić zmianę w swoim życiu czyli zmienić nawyk przeglądania internetu. Uzyska Pan też wsparcie w procesie wprowadzania zmiany.

Już jest Pan świadomy tego, że sam Pan sobie nie da z tym rady, że się Pan oszukiwał, że chce Pan się zmienić i szuka Pan pomocy. To już jest duży krok w kierunku zmiany. Niech Pan zrobi następny i zgłosi się do terapeuty.

Pozdrawiam,

Katarzyna

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share  • Ważna informacja

    Chcąc, by psycholog ustosunkował się do pytania zadanego na forum, należy na wstępie podać swój wiek oraz swoją płeć i spełnić warunki podane w instrukcji darmowej porady. Psycholodzy udzielają odpowiedzi w miarę możliwości czasowych. W razie doświadczania nasilonych myśli samobójczych należy skontaktować się z numerem 112 by uzyskać ratunek. Doświadczając złego samopoczucia lub innych problemów można rozważyć też kontakt z telefonami zaufania i pomocowymi - niektóre numery podane są tutaj.

  • ksiazka.jpg

  • PODCASTY-OCALSIEBIEpl.jpg

×
×
  • Create New...

Important Information

Używając strony akceptuje się Terms of Use, zwłaszcza wykorzystanie plików cookies.