Jump to content
  • psycholog-online-2-ocalsiebie.jpg

Recommended Posts

Witam serdecznie,

Mam 28 lat i jestem kobieta, ktora interesuje sie psychologia oraz rozwojem, stad duzo czytam i pracuje nad soba, ale utknelam. Obecnie jestem singielka.

Mialam dosyc trudne dziecinstwo, pozbawione milosci, wsparcia i przepelnione lekiem i nadmierna opieka, ktora spowodowala, ze w obecnej chwili jestem osoba emocjonalnie uzalezniona od partnera. Zdaje sobie sprawe z istoty problemu, niestety nie do konca wiem jak nad tym pracowac. Mam braki w zapewnieniu sobie samej bezpieczenstwa, czy nie do konca potrafie byc szczesliwa sama ze soba, uzalezniam te sprawy od partnera. W momencie kiedy sie z nim pokloce badz rozstane jestem zagubiona przez pewien czas, az sie nie pozbieram i znowu jestem samotna. Probuje sie tego oduczyc, ale mam w sobie tez poglady, ktore mowia ze partner powinen zapewniac nam bezpieczenstwo jak i takie, ktore mowia ze jesli np bede szczesliwa sama ze soba rozwijajac np swoje pasje bez udzialu partnera to nie bedzie to zwiazek idealny, czyli taki w ktorym partnerzy duzo rzeczy robia razem , maja wspolne pasje oraz sie rozumieja na kazdym kroku. Ciezko mi tez zmienic poglad na temat wiekszej indywidualnosci w zwiazku, poniewaz wydaje mi sie ze wtedy bedziemy sie od siebie oddalali, jesli bede poswiecala czas na swoje pasje to bede zaniedbywala partnera i on mnie, nie bedziemy dla siebie na pierwszym miejscu. Glowny moj poglad zwiazkowy jest taki, ze partner powinien byc zawsze na pierwszym miejscu wtedy znaczy, ze jestesmy dla siebie wazni, jesli robi cos innego odbieram to jako bycie niewazna dla niego. Myslalam nad tym zeby zmienic ten poglad, ale boje sie ze jesli zaczne przymykac oko na to, to postawie sie na drugim miejscu. 

Chcialabym uzyskac porade jak powinnam podejsc do zwiazkow? Starac sie byc bardziej niezalezna? Nie wymagac od partera bezpieczenstwa? Jaki poglad miec na ten temat z partnerem na pierwszym mijescu?I  czy mozna tak powaznie kochac kogos majac inne rzeczy tez wysoko postawione w hierarchi niz partnera?

Edited by Zlotowlosa91

Dzień dobry,

Nie ma recepty na to jak powinien wyglądać związek,

Jest to sprawa indywidualna dwóch osób, które we wzajemnej relacji powinny się dobrze czuć. Niektórzy skupiają się na partnerze, robią wszystko razem, są nierozłączni. Dopóki obu stronom to pasuje, czują się dobrze tylko w swoim świecie to jest to ich idealny związek. Jeśli natomiast potrzeba ciągłej bliskości czy obecności partnera wynika z potrzeby kontroli czy niepewności co do stałości związku to może stać się problematyczne i powodować negatywne emocje, brak zaufania czy poczucie braku bezpieczeństwa. Dla drugiej osoby ciągła obecność i zainteresowanie partnera może być przytłaczające.

Druga skrajność w związku to bycie razem ale partnerzy realizują każdy inną pasję i nie zapraszają drugiej osoby do tego świata. Czyli są razem ale w sumie osobno. Jeśli oboje to akceptują to też mają dobry związek. Jeśli jakaś strona czuje się odrzucona to też może prowadzić do odczuwania emocji opisanych powyżej.

I kolejna możliwość relacji jest taka, że "jesteśmy razem, mamy wspólne pasje czy zainteresowania ale mamy też swoją prywatną sferę". Mogliśmy nawet zapraszać do niej partnera ale go to nie interesuje np. "ja wolę jazdę na rowerze a ja basen, ty się spotykaj ze swoimi znajomymi a ja ze swoimi" itp. Jeśli związek jest oparty na wzajemnym zaufaniu czyli "wiem, że pomimo, że nie spędzamy całego czasu razem to Ty mnie nie skrzywdzisz ani ja Ciebie".

No i pytanie czy stawiając partnera zawsze na pierwszym miejscu nie zaniedbuje Pani siebie? Czy nie rezygnuje wtedy Pani ze swoich pragnień i potrzeb i czy czuje się Pani z tym dobrze?

Temat relacji i związków to temat rzeka. Ten post nie wyczerpie go w całości. Najważniejsze aby na początek zostawiła Pani poglądy czy przekonania na temat związku na boku i zastanowiła się w jakim związku dobrze się Pani czuje. Wtedy zobaczy Pani czego Pani potrzebuje. I warto o tym porozmawiać z partnerem - czego on potrzebuje w związku. Wtedy możecie zobaczyć czy macie podobne oczekiwania i wartości i czy możecie się porozumieć.

Pozdrawiam,

Katarzyna