Jump to content
  • psycholog-online-terapia.jpg

Problem z dzieckiem


magda.t
 Share

Recommended Posts

Dzień dobry, jestem mama dwójki dzieci (chłopiec 4 lata, dziewczynka 2 latka).Mój problem dotyczy syna, od zawsze był dość mocno uparty i nerwowy, ale od kilku miesięcy nasila mu się dziwne zachowanie, ciężko mi to nawet nazwać więc opiszę.... Np. robimy posiłek i ja wyjmuje coś z lodówki, nagle syn zauważa i płacze że on chciał to wziąć i mam to postawić spowrotem do lodówki (tak jak było!) po czym zadaje z płaczem pytania czy na pewno tak leżało i czy na pewno w tą stronę, mam zamknąć lodówkę po czym on pochodzi do lodówki i to bierze. Taka sama sytuacja powtarza się w innych sferach i po kilka razy dziennie. Jest nerwowy, krzyczy jak nie skończy czegoś mówić a zacznie np siostra o coś pytać. Kiedyś spoznilismy się do lekarza o jego dziwne zwyczaje bo np nie on otworzył drzwi, zle zalozlismy ubranko bo w inny sposób niż zwykle , bo nie on wyłączył tv i musiał go włączyć żeby móc go wyłączyć, że to ja chowalam coś do lodówki a nie on. Niby normalne czynności i wiem, że dzieci chcą dużo robić coś samodzielnie jak dorośli, ale tutaj zachowanie to bardzo komplikuje codziennie funkcjowanie bo nie wiem kiedy i o co zrobi problem, a wtedy ciężko go uspokic z płaczu i krzyku. Dodam, że ja też zaczynam tracić cierpliwość i krzyczę, a nie chce tego. Moje pytanie brzmi czy takie zachowanie jest jakiegoś rodzaju zaburzeniem czy to wynika z rozmieszczenia? Mieszkamy z tesciami, a oni pozwalają mu na wszystko byleby nie płakał. Zaczęłam też myśleć czy to nie objaw np zespołu aspergera 😦 Mieliśmy umówione wizyty u psychologa, ale przez epidemie wszystko jest odwołane, a mi chce się płakać z bezradności. 

Link to comment
Share on other sites

Rozumiem Pani bezradność w tej sytuacji. Dobrze, że jest Pani wrażliwa na stany dziecka i szuka wsparcia. Przez sytuację pandemii spotkanie psychologa z dzieckiem zapewne nie może się odbyć ale myślę, że Pani mogłaby skorzystać z konsultacji z psychologiem w sprawie dziecka (konsultacje online). Opowiedzieć o jego zachowaniach, Pani wątpliwościach. Profesjonalista mógłby doradzić jakie kroki jako rodzic może Pani podjąć. 

Tak jak Pani napisała zachowania dziecka mogą świadczyć o zaburzeniach ze spektrum autyzmu, ktoś wyżej wspomniał o zaburzeniach obsesyjno- kompulsyjnych. Zachowania dziecka mogą również wynikać z braku spójności metod wychowawczych Pani i dziadków. Przyczyn może być wiele, dlatego nie warto samodzielnie stawiać diagnoz, które mogą nasilać lęk.  Zachęcam do kontakt ze specjalistą. 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share  • Ważna informacja

    Chcąc, by psycholog ustosunkował się do pytania zadanego na forum, należy na wstępie podać swój wiek oraz swoją płeć i spełnić warunki podane w instrukcji darmowej porady. Psycholodzy udzielają odpowiedzi w miarę możliwości czasowych. W razie doświadczania nasilonych myśli samobójczych należy skontaktować się z numerem 112 by uzyskać ratunek. Doświadczając złego samopoczucia lub innych problemów można rozważyć też kontakt z telefonami zaufania i pomocowymi - niektóre numery podane są tutaj.

  • ksiazka.jpg

  • PODCASTY-OCALSIEBIEpl.jpg

×
×
  • Create New...

Important Information

Używając strony akceptuje się Terms of Use, zwłaszcza wykorzystanie plików cookies.