Jump to content
  • psycholog-online-terapia.jpg

Nie potrafię się odnaleźć


Rafał P
 Share

Recommended Posts

Witam, 

Od dwóch lat jestem w stałym związku z moją narzeczoną. Początki były wspaniałe ale od około roku często denerwuję się o błahe sprawy np. brak odniesienia się na konkretny temat, zmianę przez nią tematu lub gdy jestem u niej w domu denerwuje mnie jak rozmawiamy i ktoś wejdzie mi w słowo lub mówi o czymś o czym nie mam pojęcia. Często reaguje złością albo wypowiadam słowa które ją ranią np. o rozstaniu itp. Nie chcę jej stracić, gdyż dużo nas kosztowało abyśmy byli razem. Ponadto czasami denerwują mnie jej gesty które w związku są przecież normalne, co prawda ona jak to mówi kocha aż za bardzo ale nie wiem czy coś takiego jest. W dzieciństwie moi rodzice często mnie poniżali, nie miałem pełnej swobody wypowiedzi, a gdy powiedziałem coś co ich nie zadowalało byłem zastraszany że mnie oddadzą. Gdy chciałem żeby poznali moją wtedy jeszcze dziewczynę mówili że możemy się jeszcze rozstać i nie widzą sensu, zresztą tego typu zwroty pojawiały się często.  Nie wiem czy sytuacja z dzieciństwa może mieć wpływ na to że teraz nie umiem wystarczająco kochać mojej narzeczonej. Nie chcę jej stracić s dlatego proszę o pomoc. 

Link to comment
Share on other sites

Cześć, bardzo Ci współczuje takich przejść w dzieciństwie. Nie zostało to napewno bez echa dla Twojego teraźniejszego życia. Pójść do psychologa,doradź się, jeśli trzeba- zacznij terapie. Zrób to dla siebie,to będzie wracało. To najlepsze co możesz zrobić sam dla siebie i dla swoich wszystkich relacji jakie masz z ludźmi 

Link to comment
Share on other sites

@Rafał P

Pisze Pan, że nie umie Pan wystarczająco kochać narzeczonej bo reaguje Pan złością.

Przede wszystkim - do jednej i tej samej osoby możemy odczuwać wiele różnych emocji.

Jeśli chodzi o złość to złościmy się na konkretne zachowanie drugiej osoby. Pan opisał konkretne sytuacje, na które reaguje Pan złością "brak odniesienia się na konkretny temat, zmianę przez nią tematu lub gdy jestem u niej w domu denerwuje mnie jak rozmawiamy i ktoś wejdzie mi w słowo lub mówi o czymś o czym nie mam pojęcia."

Pytanie czy te zachowania narzeczonej nie przypominają Panu zachowania rodziców i stąd pojawia się złość nie na narzeczoną ale na jeden aspekt jej zachowania. Może Pan z nią o tym porozmawiać, żebyście oboje rozumieli skąd bierze się to Pana zachowanie.

Może Pan porozmawiać z terapeutą o radzeniu sobie z emocjami, przekonaniach na swój temat oraz schematach zachowania jakie Pan u siebie obserwuje po to aby Pan je zrozumiał i zmienił jeśli negatywnie wpływają na Pana życie.

Katarzyna

 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share  • Ważna informacja

    Chcąc, by psycholog ustosunkował się do pytania zadanego na forum, należy na wstępie podać swój wiek oraz swoją płeć i spełnić warunki podane w instrukcji darmowej porady. Psycholodzy udzielają odpowiedzi w miarę możliwości czasowych. W razie doświadczania nasilonych myśli samobójczych należy skontaktować się z numerem 112 by uzyskać ratunek. Doświadczając złego samopoczucia lub innych problemów można rozważyć też kontakt z telefonami zaufania i pomocowymi - niektóre numery podane są tutaj.

  • ksiazka.jpg

  • PODCASTY-OCALSIEBIEpl.jpg

×
×
  • Create New...

Important Information

Używając strony akceptuje się Terms of Use, zwłaszcza wykorzystanie plików cookies.