Jump to content
  • psycholog-online-kolo.jpg

Brak akceptacji siebie


XXX
 Share

Recommended Posts

Cześć, jestem 21- letnia kobietą i mam ogromny problem z samą sobą. Jestem świadoma tego z czym mam problem i staram się go rozwiązać ale nie potrafię już sama się z tym uporać :( Głównie chodzi o mój wygląd i charakter. Nigdy nie miałam prblemu z otyłością choć zawsze uważałam że jestem za gruba. Cięzko jest mi to wytłumaczyć bo z jednej strony jestem świadoma tego że nie jestem gruba, kilka osób mówiło mi ze chciałoby wyglądać jak ja, mój chłopak mówi że jestem cudowna, świetnie wyglądam itp, mimo to ja nie potrafię jakoś tego przyjąc, oczywiście miło mi się robi jak slyszę coś takiego. Podbudowuje mnie no ale niestety nie na długo :( Po prosu mam w głowie pewnien ideał swojej osoby jak powinnam wyglądać i wgl i staram się dążyć do tego, ale szybko też się zniechęcam kiedy przychodzą mi te straszne myśli o sobie. Cięzko jest mi zaufac komukolwiek. Czuję się ciąglr oszukiwana, wykorzytsywana. Często też mam w głowie jaka to jestem głupia, naiwna, nikt n=mnie nie chce a co najgorsze pojawiały się też mysli zeby po prostu zniknąc z tego świata. Bo nie widzę juz innego rozwiązania w takich chwilch gdy sobie nie radzę . Walczę z tym ale przez to nie mogę normalnie funkcjonowac, ciągle mam też myśli ze nie podobam się swojemu chłopakowi, co wiąże się z tym ze wyobrażam sobie ze mnie zdradza bo nie jestem dośc dobra dla niego i to bardzo boli. KIlka tygodni temu uświaodmiłam sobie że po prostu się nanawidzę za to jaka jestem, jak sie zachowuję, w jaki sposób myśle. Nie umiem już zachować spokoju. Na wszystkie przyrości reaguje płaczem bo czuję się już tak bezsilna... nie wiem co mam zroić zeby w koncu zaakceptowac siebie i poczuć się w kncu lepiej, pizbyć się wsyztskich kompleksów i uwierzyć w to że mogę osiągnąc wiele. Nie mogę już sama z tym walczyć dlatego proszę o pomoc.

Link to comment
Share on other sites

Dzień dobry,

w uproszczeniu mamy do dyspozycji dwa źródła informacji o tym jacy jesteśmy:

- jedno to własne wyobrażenie o sobie samym, na podstawie tego co obserwuję w lustrze, swoich aspiracji, marzeń, porównywania się z innymi osobami, doświadczeń

- drugie to informacja o nas od innych osób.

Z tego co Pani pisze rozumiem, że jest Pani mocno związana z pierwszym źródłem informacji. Ma Pani trudność w przyjęciu informacji na swój temat ,które różnią się od tego co Pani sama o sobie myśli. Takie stwierdzenia budzą w Pani nieufność do innych osób.

Warto by było gdyby Pani spojrzała w przeszłość, czy ktoś ważny dla Pani wyrażał się o Pani w negatywny sposób, czy to co Pani teraz myśli o sobie to echo jakiejś oceny? Ma Pani silne negatywne przekonanie na swój temat. Nikt nie rodzi się z ukształtowaną wiedzą na swój temat. Nabywamy jej w trakcie życia a często to co słyszymy o sobie w dzieciństwie staje się naszym przekonaniem i niesiemy je ze sobą przez całe życie.

Warto czasem się zatrzymać, otworzyć na informację od innych osób, które Panią teraz otaczają i zweryfikować czy to co Pani o sobie myśli jest prawdą.

Pisze też Pani o silnej koncentracji na swoim wyglądzie, tak jakby budowała Pani swoją samoocenę tylko w oparciu o to jak Pani wygląda. Pani wygląd to tylko jeden element tego jaka i kim Pani jest. Nie jesteśmy jednowymiarowi. Na pewno ma Pani wiele pozytywnych cech i zasobów i jest Pani wartościową osobą.

Warto aby porozmawiała Pani z psychologiem na ten temat.

Pozdrawiam,

Katarzyna

 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share  • Ważna informacja

    Chcąc, by psycholog ustosunkował się do pytania zadanego na forum, należy na wstępie podać swój wiek oraz swoją płeć i spełnić warunki podane w instrukcji darmowej porady. Psycholodzy udzielają odpowiedzi w miarę możliwości czasowych. W razie doświadczania nasilonych myśli samobójczych należy skontaktować się z numerem 112 by uzyskać ratunek. Doświadczając złego samopoczucia lub innych problemów można rozważyć też kontakt z telefonami zaufania i pomocowymi - niektóre numery podane są tutaj.

  • ksiazka.jpg

  • PODCASTY-OCALSIEBIEpl.jpg

×
×
  • Create New...

Important Information

Używając strony akceptuje się Terms of Use, zwłaszcza wykorzystanie plików cookies.