Jump to content
  • psycholog-online-kolo.jpg

Prawie codzienne paraliże senne


Gość44
 Share

Recommended Posts

Witam więc mam 19 lat i moim problemem od jakiegoś pół roku jest straszny problem ze snem i nie mam na myśli problemu z zasypianiem pomimo tego że się staram czy coś jakiś rok temu raz na trzy dni w momencie zasypiania słyszałam nagle głośny dźwięk trzask kszyk uderzenie jednak te dźwięki nie miały żadnego źródła nie przeszkadzało mi to jednak zasypiałam normalnie przez jakiś miesiąc miałam spokój gdy minął problem trochę się przeistoczył w momencie zasypiania w tym głównym momencie przechodzenia w stan uśpienia nagle coś mnie panicznie hamowało jakby wpadałam w taką bardzo krótką niczym nie uzasadnioną panikę chwilę musiałam odczekać by znów się położyć i tak parę razy aż w końcu zasypiałam lecz właśnie jakieś pół roku temu doszły paraliże senne i zdażają się one co najmniej raz w tygodniu najczęściej jednak miewam je co drugi dzień i teraz nie dość że mam to mega dziwne uczucie w momencie zasypiania to i tak w środku nocy budzę się nie mogąc się ruszyć nic powiedzieć a przez pokój przemykają dziwne cienie żeby wyjść z tego stanu muszę zasnąć wiedząc że nie mogę się ruszyć czasem gdy wiem że za niedługo kładę się spać mam strasznie szybki oddech i cały czas rozglądam się po pokoju włączając latarkę a przy łóżku zawsze musi leżeć wiatrówka i to jest już trochę chore szybki oddech i ta cała końcówka sądzę że jest spowodowana strachem przed paraliżem który może mnie spotkać ale skąd się wzięło to wszystko nie wiem a postanowiłam napisać ponieważ jest godzina 05:11 a ja w ogóle nie spałam i to wszystko trwa już za długo i zaczyna trochę męczyć z góry przepraszam za brak przecinków kropek i całej reszty ale gdybym o tym myślała zapominała bym o całym sensie wypowiedzi chociaż pewnie i tak w dobrym stopniu nie został zachowany

Link to comment
Share on other sites

Dzień dobry,

rzeczywiście opisuje Pani objawy paraliżu sennego. Sam w sobie nie jest on szkodliwy dla zdrowia bo jest to naturalny stan przy zasypianiu lub przy przechodzeniu do różnych faz snu. Paraliż senny zabezpiecza nas przed odgrywaniem snu w czasie gdy śpimy. Może mu towarzyszyć strach, lęk, panika bo nasz umysł już się wybudza a ciało jest bezwładne.

Jest wiele przyczyn tego braku koordynacji pomiędzy mózgiem a ciałem. Jednym z nich może być stres. Jeśli Pani stresuje się tym, że przydarzy się Pani paraliż senny i boi się Pani tego to faktycznie może Pani go odczuć, co powoduje że znowu Pani się boi i stresuje i tak w kółko. Objawy występują coraz częściej.

Przede wszystkim powinna Pani zadbać o to aby wypracować przyjemną rutynę przygotowywania się do snu i zasypiania. Może w tym pomóc relaksacja, kąpiel, pozytywna lektura lub film. Gdy Pani przeżywa lęk proszę starać się głęboko oddychać.

Sugeruję aby Pani udała się też do lekarza, który pokieruje Panią do lekarza neurologa w celu wykluczenia innych przyczyn. Może Pani skontaktować się z lekarzem specjalistą w zakresie snu.

Pozdrawiam,

Katarzyna

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share  • Ważna informacja

    Chcąc, by psycholog ustosunkował się do pytania zadanego na forum, należy na wstępie podać swój wiek oraz swoją płeć i spełnić warunki podane w instrukcji darmowej porady. Psycholodzy udzielają odpowiedzi w miarę możliwości czasowych. W razie doświadczania nasilonych myśli samobójczych należy skontaktować się z numerem 112 by uzyskać ratunek. Doświadczając złego samopoczucia lub innych problemów można rozważyć też kontakt z telefonami zaufania i pomocowymi - niektóre numery podane są tutaj.

  • ksiazka.jpg

  • PODCASTY-OCALSIEBIEpl.jpg

×
×
  • Create New...

Important Information

Używając strony akceptuje się Terms of Use, zwłaszcza wykorzystanie plików cookies.