Jump to content
  • psycholog-online-kolo.jpg

Agresja słowna


AsAsia
 Share

Recommended Posts

Witam, Mam 32lata, jestem z mężem od 14 lat, A małżeństwem od 8 lat. Zawsze mieliśmy wiele kłótnii. Ale na dzień dzisiejszy jest to przesada, ciągłe przez męża oskarżanie każdego o wszystko, przez co też jest problem z kontaktami z innymi ludźmi, w sumie ze wszystkim zostaje sama, ja muszę słuchać ciągłych afer awantur, a inni się od Nas oddalają, bo nie chcą mieć kontaktu z ciągłym awanturami. Kocham go i nie wiem jak na niego wpłynąć, co zrobić. Próby tłumaczeń kończą się tym, że mówi że tak on jest zawsze winny, i wychodzi. Nie myśli co mówi, tylko krzyczy, że wszyscy w koło słyszą i zachowują później dystans. W kontaktach międzyludzkich też jest problem, bo chcąc zwrócić na siebie uwagę kłamie i wymyśla, udaje że na wszystkim się zna, i uważa że najlepiej wie, przez co ludzie też nie chcą z nim rozmawiać, do tego gdy coś mówi nie robi tego spokojnie tylko chce wszystkich przekrzyczeć i po prostu mówi bardzo głośno. Ma problem ze zrozumieniem słów, ma problemy ze słuchem których się wypiera, i nie rozumiejąc co ktoś mówi uważa że go obraża. Nie słucha też innych, nie jest słuchaczem tylko mócą. Prosiłam go o wizytę u psychologa, ale się nie zgadza. 

Nie wiem co z tym zrobić, jak sobie poradzić.

 

Link to comment
Share on other sites

Dzień dobry,

z tego co Pani opisuje o ubytkach słuchu i trudnościach ze zrozumieniem słów być może mąż powinien zapisać się na wizytę do lekarza audiologa, który specjalizuje się w zaburzeniach słuchu, a być może do neurologa jeśli trudności z rozumieniem mają inne podstawy niż niedosłuch.

Jeśli chodzi o Państwa wzajemne relacje to sugeruję abyście Państwo wspólnie udali się na konsultacje do psychologa pracującego z parami i małżeństwami. W bezpiecznej atmosferze przy moderacji psychologa będziecie Państwo mogli porozmawiać i usłyszeć się nawzajem.

Pozdrawiam,

Katarzyna

 

Link to comment
Share on other sites

Dziękuje za odpowiedź.

Mąż ma niedosłuch od dziecka, poprzez uszkodzenie nerwu. Po wielu moich prośbach był u lekarza, lecz wyszedł od niego z twierdzeniem że jest wszystko ok, i na aparat się nie nadaje, jego rodzice cały czas mu też to wmawiają, że daje sobie radę w życiu tyle lat i nie potrzebuje. 

Ale mimo tego jeszcze około 2-3 lata temu Nie było takiego problemu z jego agresywnym nastawieniem do całego świata, owszem mamy wiele innych problemów też. Ale robienie każdemu awantury i twierdzenie, że każdy jest zły jest na tyle męczące, że sobie z tym nie daje rady. Każda głupota staje się problemem jakby świat miał się kończyć. A to że on zapomni o awanturze za 5 minut, a każdy kto brał w niej udział odczuwa to dużo dłużej, jego nie interesuje i czas zrobić następną.

Sam coś zadecyduje w nerwach typu: "ja tu już nie będę pracował, róbcie sobie sami"i wychodzi, traci pracę i ma pretensje do pracodawcy o to że jak mógł to zwolnić i ciągle to wyzywa. 

Stoję już pod takim murem, że nie wiem jak to złagodzić, zazwyczaj mi się udawało uspokajać sytuację, a teraz już nie działa.

Myślę że szybciej się skończę niż dotrę do niego żeby iść na spotkanie z psychologiem.

 

Link to comment
Share on other sites

Agresja może mieć różne przyczyny. Z jednej strony psychologiczne - nie radzenie sobie ze złością, frustracją czy stresem. Wtedy agresja czy to słowna czy fizyczna może być formą niekonstruktywnego, chwilowego rozładowania napięcia emocjonalnego. Z drugiej strony może mieć też podłoże somatyczne - wiele różnych chorób wpływa na podatność do agresji np. nadczynność tarczycy, choroby neurologiczne, zespół Cushinga. Również środki psychoaktywne wpływają na podwyższenie skłonności do agresywnego zachowania.

Jeśli Pani obserwuje narastające zachowanie agresywne męża to dla Pani poczucia bezpieczeństwa i spokoju oraz dla zdrowia Pani męża dobrze by było aby jednak poddał się badaniom. Czy może Pani uzyskać wsparcie rodziny abyście wspólnie porozmawiali z Pani mężem? Komunikat powinien być przekazany z troską o niego typu "martwię się o Ciebie, widzę, że sobie z czymś nie radzisz, chcę pomóc. Twoje zachowanie wpływa również negatywnie na mnie i na nasze relacje. Zależy mi na nas. Pozwól sobie pomóc."

Taki rodzaj komunikacji, poparty przykładami z Państwa życia powinien budzić mniej oporu.

Jeśli mąż nadal nie będzie chciał poddać się badaniom lub terapii a jego agresywne zachowanie będzie narastało to wtedy może Pani zastanowić się nad dalszymi krokami. Dobrze aby w tym procesie towarzyszył Pani psycholog.

Pozdrawiam,

Katarzyna

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share  • Ważna informacja

    Chcąc, by psycholog ustosunkował się do pytania zadanego na forum, należy na wstępie podać swój wiek oraz swoją płeć i spełnić warunki podane w instrukcji darmowej porady. Psycholodzy udzielają odpowiedzi w miarę możliwości czasowych. W razie doświadczania nasilonych myśli samobójczych należy skontaktować się z numerem 112 by uzyskać ratunek. Doświadczając złego samopoczucia lub innych problemów można rozważyć też kontakt z telefonami zaufania i pomocowymi - niektóre numery podane są tutaj.

  • ksiazka.jpg

  • PODCASTY-OCALSIEBIEpl.jpg

×
×
  • Create New...

Important Information

Używając strony akceptuje się Terms of Use, zwłaszcza wykorzystanie plików cookies.