Jump to content

On - niedojrzałość czy depresja?


zajac345

Recommended Posts

Dzień dobry.

Od ponad roku jestem w związku. Mój chłopak jest młodszy ode mnie o dwa lata (ma niecałe 20 lat). Emocjonalnie jesteśmy ze sobą bardzo związani, ale różnimy się na innych polach. Początkowo nasz związek był barwny, ekscytujący. Mój chłopak był wesoły, spontaniczny, później zaś zaczęło być z nim psychicznie coraz gorzej. W zeszłe wakacje podjął pracę, ale nie sprawiała mu satysfakcji. W pewnym momencie chciał się zabrać z tego świata, odwiodłam go od tego pomysłu, ale od tamtej pory jego zachowanie to równia pochyła. Zachowuje się często bardzo infantylnie, dogaduje się lepiej czasami z moimi młodszymi braćmi, niż ze mną. Jednocześnie jest wrażliwy, ale też bardzo dla mnie dobry, czuły i opiekuńczy. Czasem też widzę, że nie rozumie moich planów czy celów, albo nawet jest niezadowolony, kiedy chcę mieć dzień tylko dla siebie.

Pomagałam mu szukać pracy, motywowałam, prosiłam, ale on nie był w stanie się tego podjąć. Widzę, że ma chęci, ale brak samozaparcia. Twierdzi, że to się bierze z jego dzieciństwa - ciągła krytyka ze strony rodziny i jego nadwaga nie pozwalały i nie pozwalają mu spojrzeć na siebie przychylnie. Cierpi wtedy psychicznie i fizycznie.

Przyznam, że już nie raz się podłamałam w ciągu tego roku - szczególnie wtedy, kiedy jego rodzice stwierdzili, że stracił przeze mnie rozum i że jestem złą osobą, zupełnie mnie przy tym nie znając. Ja tylko starałam się mu pomóc i pokazywać akceptację dla jego różnych decyzji. Między innymi o tym, by nie podejmował studiów, których nie lubi.

Widzę, że on jest między mną a rodzicami. Ja mu powtarzam, że da sobie radę i warto walczyć o siebie; oni twierdzą, że bez nich nie poradzi sobie i lepiej, żeby robił to, co mu powiedzą. Wiem, że jest na początku swojej drogi życiowej i wchodzi w dorosłość z dużym bagażem niemiłych doświadczeń. Jednak widzę w nim potencjał i robię wszystko, żeby on ten potencjał też w sobie odkrył.

Wielokrotnie już myślałam nad swoim związkiem i nie wiem, czy mam walczyć czy odpuścić. Pod słowem "walczyć" rozumiem moje ogromne zaangażowanie, animowanie związku, pomoc w zapisaniu się na wizytę do poradni zdrowia psychicznego. Obiecałam mu, że będę go wspierać, ale coraz bardziej się zastanawiam, czy to ma sens, mimo tego, że go kocham.  Obawiam się, że kiedy zechcę odejść, to on może się doprowadzić do czegoś bardzo złego.

Czy to po prostu jego niedojrzałość czy jednak za tym wszystkim kryje się depresja?

 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 • SKOCZ DO: 
  Księgarnia >>>> | Apteka >>>> | Uroda >>>> | Sport >>>> | Dziecięce >>>> | Moda >>>>

 • PODCASTY.jpg

 • Blog Entries

  • 0 comments
   Jakie metody mogą zwiększyć nasze osiągi wtedy, gdy działania wymagają korzystania z pamięci, związane są z uczeniem się?
    
    
  • 0 comments
   Jak uwolnić się od przymusu, nałogu konsumpcji treści dla dorosłych, w jaki sposób odzyskać wolność.
    
    
  • 0 comments
   Psychologia w praktyce - jak zerwać z nałogiem.
    
  • 0 comments
   Podcast psychologiczny o tym, jak uleczyć złamane serce i mądrze otworzyć się na nowy związek: 
    
  • 0 comments
   Nie mam czasu na niemiłość, a ty? To nie są dobre czasy dla związków. Socjolodzy mówią o epidemii samotności. Psycholodzy alarmują, że żyjemy w kulturze narcyzmu i tym samym toksycznych relacji, w których królują nadużycia, egoizm, kłamstwa i manipulacje. Sytuację pogarsza fakt, że różne środowiska obwiniają się wzajemnie. Jak znaleźć miłość we współczesnym zagmatwanym, zagonionym świecie, w dobie szalejących zmian społecznych - na rynku towarzyskim popsutym przez aplikacje randkowe? Dowiedz się w kursie online: https://ocalsiebie.pl/kurs/ 
    

   Sprawdź kurs online - jak znaleźć miłość: https://ocalsiebie.pl/kurs/
    
   Cierpliwość w poszukiwaniu miłości jest kluczem do znalezienia prawdziwej, głębokiej więzi z drugą osobą. W życiu pełnym pośpiechu i natłoku bodźców łatwo stracić z oczu istotę budowania trwałych relacji. Szukając partnera, który będzie naszym dopełnieniem, warto dać sobie czas na poznanie różnych osób i odkrycie ich prawdziwych wartości. Czasem miłość przychodzi, gdy najmniej się tego spodziewamy, dlatego warto zachować otwarty umysł i serce na każdym etapie tego fascynującego procesu.
   Znalezienie odpowiedniego partnera do związku to nie tylko kwestia przypodobania się komuś czy podobnych zainteresowań. To także zdolność do wzajemnego zrozumienia, akceptacji i wsparcia w trudnych chwilach. Wybierając swojego towarzysza życiowego, warto kierować się nie tylko emocjami, ale także refleksją nad tym, czy nasze wartości, cele i plany życiowe są zgodne. Dobrze dobrany partner potrafi nie tylko uświetnić nasze najlepsze momenty, ale także być oparciem w ciężkich sytuacjach, co czyni naszą relację jeszcze bardziej wartościową.
   Kluczową kwestią w budowaniu udanej relacji jest troska o to każdego dnia. Niezależnie od tego, czy jesteśmy razem od kilku miesięcy czy kilkudziesięciu lat, ważne jest, aby stale pielęgnować więź, rozwijać się razem i szanować potrzeby partnera. Komunikacja, empatia i gotowość do kompromisu to fundamenty trwałego związku, który przetrwa nawet największe burze życiowe. Inwestowanie czasu i wysiłku w budowanie dobrej relacji z partnerem przynosi nie tylko wzajemną satysfakcję, ale także owoce w postaci głębokiej więzi i wspólnego szczęścia dzięki zaspokojeniu ważnych potrzeb psychologicznych. 
    
   Słowa kluczowe: jak stworzyć związek, dobór partnerski, relacje, związki, związek uczuciowy, relacja, gdzie i jak znaleźć partnera, jakiego szukać partnera, jak znaleźć mężczyznę do związku, w jaki sposób znaleźć kobietę do związku, kryteria doboru partnera, poszukiwanie miłości, małżeństwo, narzeczeństwo, relacja partnerka, miłość z prawdziwego zdarzenia, wysokojakościowa relacja, psychologia doboru partnerskiego, psychologia relacji, porady psychologiczne, psycholog online, porady psychologa.


 • Ważna informacja

  Chcąc, by psycholog ustosunkował się do pytania zadanego na forum, należy we wstępie podać swój wiek oraz swoją płeć i spełnić warunki podane w instrukcji darmowej porady. Psycholodzy udzielają odpowiedzi w miarę możliwości czasowych. W razie doświadczania nasilonych myśli samobójczych należy skontaktować się z numerem 112 by uzyskać ratunek. Doświadczając złego samopoczucia lub innych problemów można rozważyć też kontakt z telefonami zaufania i pomocowymi - niektóre numery podane są tutaj.

 • PODCASTY-OCALSIEBIEpl.jpg

 • Podcasty i filmy o psychologii

×
×
 • Create New...

Important Information

Używając strony akceptuje się Terms of Use, zwłaszcza wykorzystanie plików cookies.