Jump to content
  • psycholog-online-terapia.jpg

Recommended Posts

Witam. Jestem dwudziesto kilku letnią dziewczyną-córką alkoholika. Po bardzo trudnym dzieciństwie, w którym było bardzo dużo alkoholu odcięłam się od tego świata. Wyrzuciłam w niepamięć część wydarzeń i postanowiłam ułożyć sobie życie. Niespełna 2 lata temu poznałam mężczyznę kilka lat starszego ode mnie. Miłość od pierwszego wejrzenia. Cudowny człowiek, przy nim czułam się jak księżniczka. Niestety mial jedną wadę... W przeszłości miał na koncie niezliczone ilości imprez i wypitego alkoholu. W tym czasie kiedy się poznaliśmy był „zaszyty” oraz miał problemy na tle nerwowym i w związku z tym przyjmował leki od psychiatry. Sielanka trwała kolejne kilka miesięcy, zapewnienia, ze do picia alkoholu już nie wróci bo teraz widzi ile to złego wniosło do jego życia, ze teraz już widzi swoje błędy i chce normalnie żyć, planowanie wspólnego życia, ślubu, dzieci itd... gdy tylko „wszywka zeszła” on znów pogrążył się w piciu. W tej chwili trwa to już ok. roku a ja kompletnie nie wiem co mam zrobić. Walka i przekonanie, ze muszę mu pomóc już powoli odchodzą na bok. Nie poznaje samej siebie. Widzę w sobie moja mamę która prawie 30 lat żyła w związku małżeńskim z moim ojcem alkoholikiem. Tracę sama siebie, opadam z sił. Mój mężczyzna nawet podjął się terapii z psychologiem ale bardzo szybko o tym zapomniał. Właśnie otworzyliśmy wspólna firmę co jeszcze bardziej utrudnia te sytuację. Ja sobie już z tym kompletnie nie radzę, nie potrafię żyć w związku z mężczyzna który wyrządził mi tyle złego, wielokrotnie okłamywał i obiecywał poprawę, z mężczyzna któremu kompletnie nie ufam, a zarazem wciąż go kocham i chciałabym mu pomoc... jak sobie poradzić w takiej sytuacji ? Jak pomoc sobie i jemu ? 

Link to comment
Share on other sites

Dzień dobry,

uzależnienie od alkoholu to choroba, przewlekła i nieuleczalna. Jej mechanizmy są opisane i choroba, nieleczona, przebiega według tego samego schematu - prowadzi do nieuniknionej destrukcji życia uzależnionego i jego bliskich. Destrukcji w wielu obszarach: relacji, zdrowia (somatycznego i psychicznego), materialnym, społecznym i innych. Jest duże prawdopodobieństwo, że gdy partner nie podejmie leczenia to Twoje życie będzie w pewnych wymiarach podobne do życia Twoich rodziców.

Leczenie uzależnienia polega na podjęciu i uczestniczeniu w terapii w poradni lub na oddziale leczenia uzależnień i przede wszystkim na utrzymaniu abstynencji.

Wszywka czy też Anticol to nie leczenie a tylko metoda straszenia konsekwencjami zdrowotnymi czy nawet niebezpieczeństwem utraty życia w przypadku napicia się alkoholu.

Jeśli chcesz pomóc sobie to powinnaś znaleźć dla siebie grupy terapeutyczne dla osób współuzależnionych i DDA (powinny być organizowane w poradni leczenia uzależnień) po to aby dowiedzieć się jak najwięcej o uzależnieniu i jak ono wpływa na relacje z osobami bliskimi czy na związek.

Pomoc sobie i partnerowi to skierowanie go na leczenie. Jeśli partner widzi negatywne skutki picia alkoholu na swoje życie to być może podejmie leczenie. Lista placówek pod linkiem: https://www.parpa.pl/index.php/placowki-lecznictwa

jeśli nie będzie chciał to można skorzystać z pomocy Miejskiej/Gminnej Komisji Rozwiązywanie Problemów Alkoholowych, która obejmie partnera nadzorem a gdy ten nie zaprzestanie picia i nie podejmie leczenia skieruje sprawę do sądu celem uzyskania sądowego zobowiązania do leczenia.

Ty w tym czasie powinnaś pracować na grupie i z terapeutą uzależnień po to aby mieć wsparcie przy podejmowaniu trudnych dla Ciebie decyzji dotyczących Twojej przyszłości i relacji.

Taka terapia może odbywać się on-line.

Pozdrawiam,

Katarzyna

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share  • Ważna informacja

    Chcąc, by psycholog ustosunkował się do pytania zadanego na forum, należy na wstępie podać swój wiek oraz swoją płeć i spełnić warunki podane w instrukcji darmowej porady. Psycholodzy udzielają odpowiedzi w miarę możliwości czasowych. W razie doświadczania nasilonych myśli samobójczych należy skontaktować się z numerem 112 by uzyskać ratunek. Doświadczając złego samopoczucia lub innych problemów można rozważyć też kontakt z telefonami zaufania i pomocowymi - niektóre numery podane są tutaj.

  • ksiazka.jpg

  • PODCASTY-OCALSIEBIEpl.jpg

×
×
  • Create New...

Important Information

Używając strony akceptuje się Terms of Use, zwłaszcza wykorzystanie plików cookies.