Jump to content
  • psycholog-online-kolo.jpg

Zazdrość, jak jej zapobiec?


naomi
 Share

Recommended Posts

Jestem 26-letnią pracownicą biurową.

Odkąd pamiętam, miałam problemy z zazdrością w związku i ograniczonym zaufaniem do drugiej osoby.
Miałam w życiu dwóch partnerów (pierwszy z nich mnie zdradził, prawdopodobnie kilkakrotnie, ale już przed tym miałam problemy z zazdrością).
Aktualnie jestem z mężczyzną od 2 lat i znowu moja zazdrość oraz brak zaufania stały się kluczowym problemem. Praktycznie w każdej możliwej sytuacji widzę podstęp, kłamstwo, chęć oszukania mnie i zdradzenia (mimo, że nie mam podstaw, bo mężczyzna ten jest naprawdę wiernym i wspaniałym człowiekiem).

Staram się myśleć pozytywnie, sama siebie przekonywać, że moje podejrzenia są bezpodstawne – czasami udaje mi się pokonać te bzdurne myśli, ale czasami nie panuje nad sobą i wybucham złością. Wiem, że problem jest i jestem tego świadoma, ale niszczy mnie przekonanie, że nie jestem w stanie tego przezwyciężyć.

Co mogę zrobić, by pokonać tę zazdrość? Jak przekonać samą siebie, że moje wewnętrzne obawy naprawdę w niczym mi nie pomogą, a jedynie mogą zaszkodzić?

Link to comment
Share on other sites

Dzień dobry,

zazdrość to uczucie, które mówi nam, że dana osoba jest dla nas ważna i, że nie chcemy jej stracić. Mówi też o tym, że jeśli obawiamy się utraty tej osoby to znaczy, że myślimy, że ktoś jest od nas atrakcyjniejszy i może nam partnera odebrać. Czyli myślimy, że jesteśmy z jakiegoś powodu gorsi od innych. Dlaczego Pani tak myśli?

Być może dlatego, że pisze Pani, że poprzedni partner Panią zdradził. Czyli straciła Pani zaufanie, Zaufanie do kogoś to poczucie bezpieczeństwa - wiem, że ta osoba mnie nie skrzywdzi ani fizycznie ani psychicznie. Utrata zaufania burzy poczucie bezpieczeństwa.

Więc być może w obecnej relacji boi się Pani powtórzenia sytuacji, spadło Pani poczucie własnej wartości (bo już raz była Pani zdradzona, czyli ktoś inny był atrakcyjniejszy) i pojawia się zazdrość i brak zaufania.

Co Pani może zrobić - zwrócić uwagę na fakty. Na to co Pani pisze o partnerze "bo mężczyzna ten jest naprawdę wiernym i wspaniałym człowiekiem)." Skupić się na tym co dobre w związku a nie na myślach o potencjalnej zdradzie. To zresztą już Pani robi. Jest Pani świadome tego, że obawy o związek to Pani scenariusz. Więc ma Pani na niego wpływ.

Warto żeby Pani się przyjrzała sobie co Pani myśli na swój temat, jak Pani siebie ocenia i popracować nad poczuciem własnej wartości.

Pozdrawiam,

Katarzyna

  • Podoba mi się to 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share  • Ważna informacja

    Chcąc, by psycholog ustosunkował się do pytania zadanego na forum, należy na wstępie podać swój wiek oraz swoją płeć i spełnić warunki podane w instrukcji darmowej porady. Psycholodzy udzielają odpowiedzi w miarę możliwości czasowych. W razie doświadczania nasilonych myśli samobójczych należy skontaktować się z numerem 112 by uzyskać ratunek. Doświadczając złego samopoczucia lub innych problemów można rozważyć też kontakt z telefonami zaufania i pomocowymi - niektóre numery podane są tutaj.

  • ksiazka.jpg

  • PODCASTY-OCALSIEBIEpl.jpg

×
×
  • Create New...

Important Information

Używając strony akceptuje się Terms of Use, zwłaszcza wykorzystanie plików cookies.