Skocz do zawartości

Polecane posty

Mam 48 lat, jestem mężczyzną. Od lat zmagam się z trudnościami natury psychicznej, jednak leczenie podjąłem dopiero niedawno. W zeszłym roku odwiedziłem gabinet psychiatryczny, jednak doktor niczego specjalnego nie stwierdził. Polecił mi zrobienie testu na osobowość. Nie zrobiłem go. Dopiero w październiku 2019 r. pojawiła się konieczność pilnego skonsultowania z psychiatrą. Przeżyłem okropny kryzys emocjonalny - powiedzmy, pojawiła się niemożność porozumienia w pracy, konflikty, wybuchy, awantury i stany wewnętrzne, które trudno jest mi nawet opisać. Zamówiłem wizytę. Lekarz dał mi zwolnienie, dzięki czemu mogłem sobie wszystko poukładać itp. Jednak psychicznie już nie czułem się na siłę wracać do pracy. W trakcie następnej wizyty u lekarza, ten wypisał mi diagnozę (bodaj wstępną), że występują u mnie zaburzenia schizotypowe F 20. 

Aktualnie nie czuję się na siłach podejmować zatrudnienia i współpracować z ludźmi, niemal zawsze jest to dla mnie bardzo dużym wyzwaniem, często okazuje się to być ponad moje siły. To samo zadaniowość i praca. Aktualnie jestem objęty opieką Ośrodka Pomocy Społecznej. Bez tej pomocy po prostu nie był bym w stanie przeżyć. Leczenie w prywatnej placówce już nie jest możliwe ze względu na wysokie koszty. Planuję jakieś wizyty na nfz. Jest to jednak pieśń przyszłości, bo wiadomo, że kolejki do lekarzy ciągną się w miesiące. 

Czy wstępnie, ktoś z państwa psychologów jest wstanie stwierdzić, jakie miałbym szanse na uzyskanie renty socjalnej/ chorobowej, biorąc pod uwagę diagnozę (zaburzenia schizotypowe f 20) oraz okres ambulatoryjnego leczenia (raptem dwie wizyty - październik i grudzień '19 r.).  Krótko mówiąc, czy jako osoba, u której stwierdzono pewien typ zaburzeń, moim zdaniem dość poważnych, jednak jeszcze nie chorobę, miałbym choć malutką szansę na zaklasyfikowanie mnie przez komisję lekarską do grupy o określonym stopniu niepełnosprawności itp? 

Będę wdzięczny za odpowiedź. Pozdrawiam. 

 

 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dzień dobry,

przede wszystkim powinien Pan poddać się dalszym badaniom w celu potwierdzenia diagnozy. F 20 to ogólne stwierdzenie, powinno być opisane czy to jest F20.0, F 20.1 czy inne (klasyfikacja jest do F20.9).

Te diagnozy oznaczają różne typy schizofrenii, która wymaga leczenia farmakologicznego i przy nasileniu choroby szpitalnego i może być podstawą przyznania renty. ZUS dokładnie bada dokumentację oraz historię leczenia.

https://www.medexpress.pl/nowoczesne-leczenie-schizofrenii-pozwoli-chorym-wrocic-do-pracy-a-to-zmniejszy-wydatki-zus/73354

Pozdrawiam,

Katarzyna

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję bardzo za Pani opinię. Nie jest to jednak F 20, ale jak spojrzałem przed chwilą, aby się upewnić - F 21. Oczywiście, napisał, że do dalszej obserwacji. A co oznacza owo f 21 konkretnie? (f 20.1 chyba). 

Pozdrawiam 

M. 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

F 21 według klasyfikacji ICD-10 to zaburzenie schizotypowe, czyli w typie schizofrenii. Oznacza to, że nie występują wszystkie objawy schizofrenii.

F 20.1 w tej samej klasyfikacji to schizofrenia paranoidalna z omamami i urojeniami.

Podstawą przyznania renty jest orzeczenie lekarza i komisji lekarskiej o niezdolności do pracy. Czyli potrzebna jest potwierdzona diagnoza i historia leczenia.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Wklej jako zwykły tekst

  Maksymalna ilość emotikon wynosi 75.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.
  • Ważna informacja

    Chcąc, by psycholog ustosunkował się na pytanie zadane na forum, należy na wstępie podać swój wiek oraz swoją płeć oraz spełnić warunki podane w instrukcji darmowej porady. Psycholodzy udzielają odpowiedzi w miarę możliwości czasowych. W razie doświadczania nasilonych myśli samobójczych należy skontaktować się z numerem 112 by uzyskać ratunek. Doświadczając złego samopoczucia lub innych problemów można rozważyć też kontakt z telefonami zaufania i pomocowymi - niektóre numery podane są tutaj.

Psycholog online

Psychoterapia przez Skype

Internetowa poradnia psychologiczna

Co wyróżnia nasz gabinet

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Używając strony akceptuje się Warunki korzystania z serwisu, zwłaszcza wykorzystanie plików cookies.