Jump to content
  • psycholog-online-terapia.jpg

zaburzenia schizotypowe a renta


Recommended Posts

Mam 48 lat, jestem mężczyzną. Od lat zmagam się z trudnościami natury psychicznej, jednak leczenie podjąłem dopiero niedawno. W zeszłym roku odwiedziłem gabinet psychiatryczny, jednak doktor niczego specjalnego nie stwierdził. Polecił mi zrobienie testu na osobowość. Nie zrobiłem go. Dopiero w październiku 2019 r. pojawiła się konieczność pilnego skonsultowania z psychiatrą. Przeżyłem okropny kryzys emocjonalny - powiedzmy, pojawiła się niemożność porozumienia w pracy, konflikty, wybuchy, awantury i stany wewnętrzne, które trudno jest mi nawet opisać. Zamówiłem wizytę. Lekarz dał mi zwolnienie, dzięki czemu mogłem sobie wszystko poukładać itp. Jednak psychicznie już nie czułem się na siłę wracać do pracy. W trakcie następnej wizyty u lekarza, ten wypisał mi diagnozę (bodaj wstępną), że występują u mnie zaburzenia schizotypowe F 20. 

Aktualnie nie czuję się na siłach podejmować zatrudnienia i współpracować z ludźmi, niemal zawsze jest to dla mnie bardzo dużym wyzwaniem, często okazuje się to być ponad moje siły. To samo zadaniowość i praca. Aktualnie jestem objęty opieką Ośrodka Pomocy Społecznej. Bez tej pomocy po prostu nie był bym w stanie przeżyć. Leczenie w prywatnej placówce już nie jest możliwe ze względu na wysokie koszty. Planuję jakieś wizyty na nfz. Jest to jednak pieśń przyszłości, bo wiadomo, że kolejki do lekarzy ciągną się w miesiące. 

Czy wstępnie, ktoś z państwa psychologów jest wstanie stwierdzić, jakie miałbym szanse na uzyskanie renty socjalnej/ chorobowej, biorąc pod uwagę diagnozę (zaburzenia schizotypowe f 20) oraz okres ambulatoryjnego leczenia (raptem dwie wizyty - październik i grudzień '19 r.).  Krótko mówiąc, czy jako osoba, u której stwierdzono pewien typ zaburzeń, moim zdaniem dość poważnych, jednak jeszcze nie chorobę, miałbym choć malutką szansę na zaklasyfikowanie mnie przez komisję lekarską do grupy o określonym stopniu niepełnosprawności itp? 

Będę wdzięczny za odpowiedź. Pozdrawiam. 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Dzień dobry,

przede wszystkim powinien Pan poddać się dalszym badaniom w celu potwierdzenia diagnozy. F 20 to ogólne stwierdzenie, powinno być opisane czy to jest F20.0, F 20.1 czy inne (klasyfikacja jest do F20.9).

Te diagnozy oznaczają różne typy schizofrenii, która wymaga leczenia farmakologicznego i przy nasileniu choroby szpitalnego i może być podstawą przyznania renty. ZUS dokładnie bada dokumentację oraz historię leczenia.

https://www.medexpress.pl/nowoczesne-leczenie-schizofrenii-pozwoli-chorym-wrocic-do-pracy-a-to-zmniejszy-wydatki-zus/73354

Pozdrawiam,

Katarzyna

Link to comment
Share on other sites

F 21 według klasyfikacji ICD-10 to zaburzenie schizotypowe, czyli w typie schizofrenii. Oznacza to, że nie występują wszystkie objawy schizofrenii.

F 20.1 w tej samej klasyfikacji to schizofrenia paranoidalna z omamami i urojeniami.

Podstawą przyznania renty jest orzeczenie lekarza i komisji lekarskiej o niezdolności do pracy. Czyli potrzebna jest potwierdzona diagnoza i historia leczenia.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share  • Ważna informacja

    Chcąc, by psycholog ustosunkował się do pytania zadanego na forum, należy na wstępie podać swój wiek oraz swoją płeć i spełnić warunki podane w instrukcji darmowej porady. Psycholodzy udzielają odpowiedzi w miarę możliwości czasowych. W razie doświadczania nasilonych myśli samobójczych należy skontaktować się z numerem 112 by uzyskać ratunek. Doświadczając złego samopoczucia lub innych problemów można rozważyć też kontakt z telefonami zaufania i pomocowymi - niektóre numery podane są tutaj.

  • ksiazka.jpg

  • PODCASTY-OCALSIEBIEpl.jpg

×
×
  • Create New...

Important Information

Używając strony akceptuje się Terms of Use, zwłaszcza wykorzystanie plików cookies.