Skocz do zawartości

Jak pomóc koleżance?


Anna1999

Polecane posty

Dzień dobry,

Jestem ostatnio mocno zaniepokojona zachowaniem wieloletniej przyjaciółki. Czuję wyrzuty sumienia ponieważ nie bardzo wiem jak jej pomóc w obecnej sytuacji, a widzę, że jest coraz gorzej...

Agata ma 24 lata, jest DDA i nadal mieszka z rodzicami i ojcem alkoholikiem, który ma bardzo ciężki charakter. Odkąd pamiętam wyśmiewał się z niej, krytykował, krzyczał, miał nieuzasadnione wybuchy gniewu w stosunku do niej, nazywał ofermą. Sytuacja wprost niewyobrażalna. W dodatku matka wpajała jej (według moich obserwacji), że MUSI znaleźć sobie faceta bo inaczej ludzie będą na nią patrzeć jak na życiową niedorajdę.

W związku z zachowaniami ojca Agata zawsze była zalękniona, miała mnóstwo zachowań kompulsywnych (m. in. zawsze siadała po prawej stronie), bardzo przejmowała się co myślą inni, twierdziła, że rodzina uważa ją za nieudacznika, negatywne uwagi  zawsze przetwarzała w głowie przez długi czas, dopytywała się po kilka razy czy na pewno nie zrobiła z siebie idiotki w takiej czy takiej sytuacji..Jednak przy tym wszystkim była niezwykle rozmowna, wesoła i na pierwszy rzut oka można było powiedzieć, ze to optymistyczna dziewczyna.

Od czasu zakończenia studiów i rozpoczęcia pracy robi się z nią coraz gorzej, a ma to związek z chłopakiem w którym jak twierdzi zakochała się na studiach. Generalnie sprawa wyglądała następująco: Chłopak przystojny, towarzyski, utrzymujący normalne kontakty z innymi osobami na roku i Agata przez cały czas rozmawiająca z jednym tylko kolegą (z którym jak mówiła trzymała się tylko by nie być sama) i niespecjalnie lubiana przez resztę roku. Uważała, ze on pomógłby jej się otworzyć na ludzi i ze świetnie im się gadało (rozmawiali sam na sam tylko na messengerze), kiedy chciał z nią iść na autobus po zajęciach udała, że nie może bo nie była w stanie z nim rozmawiać na żywo bo był 'zbyt idealny' i spanikowała. Z czasem chłopak przestał w ogóle odzywać się do niej i rozmawiał tylko ze swoimi kolegami, tymczasem Agata przez pół roku czekała aż on odezwie się do niej i wręcz wmawiała sobie, ze patrzy się na nią na zajęciach, ze widzi go kiedy jesteśmy powiedzmy w galerii handlowej (mimo, ze to absolutnie abstrakcyjne bo mieszka jakieś 100 km od miejsca w którym znajdowała się galeria, zresztą często bała się jeździć do konkretnych miejsc bo uważała, ze on tam na pewno będzie).

Studia zakończyły się, a ona nadal jest załamana .. Twierdzi, że ciagle myśli o nim, wyrzuca sobie, ze nigdy już nikogo nie znajdzie, ze zaprzepaściła szansę, że on pewnie myśli, że ona jest dziwna, nienormalna. Najbardziej martwi mnie to, że kiedy ten jej jedyny kolega ze studiów (swoją drogą toksyczny typ) napisze do niej, ze widział chłopaka który się jej podobał to ona wpada w jakby panikę, podwyższa jej się temperatura, ma przyspieszony oddech, biegunki, w nocy nie sypia. Autentycznie przeraziło mnie jej stwierdzenie, że w głowie ma głośne myśli które nigdy nie dają jej spokoju i nawet jak siedzę z nią i rozmawiam, nawet jak jest w pracy nie może od nich uciec. 

Nie wiem co mam zrobić , doradzałem jej wielokrotnie psychologa, ale jest negatywnie nastawiona do wszelkiej pomocy psychologicznej (myśle, ze mama wpoiła jej przekonanie, ze każdy kto chodzi do psychologa jest wariatem). Na moja prośbę by poszła do psychologa zawsze, ale to zawsze odpowiada 'to nic nie da, ja wiem co on by mi powiedzial'.

Czy jest jakiś sposób żeby ja przekonać ?  Czy sama powinnam jakoś konkretnie jej pomóc? 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Wklej jako zwykły tekst

  Maksymalna ilość emotikon wynosi 75.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

  • SKOCZ DO: 
    Księgarnia >>>> | Apteka >>>> | Uroda >>>> | Sport >>>> | Dziecięce >>>> | Moda >>>>

  • PODCASTY.jpg

  • Wpisy blogu

    • 0 komentarzy
      Plotka. Złośliwcy powiadają, że bywa to rodzaj przemocy pośredniej – dokuczania komuś okrężną drogą. Trochę straszne, bo – powołując się na dokument „Dylemat społeczny” – fake news roznosi się w sieci sześć razy szybciej niż fakt. Najwyraźniej rzeczywiście plotki są jak chwasty w ogrodzie; nawet jeśli zrywamy je, nowe rosną prędko. Czasami bywają to chwasty wyjątkowo toksyczne, bo używa ich się chociażby do mobbingu, gnębienia kogoś w miejscu pracy lub w związku z wykonywanym przez niego zajęciem. Na szczęście nie wszystkie plotki są takie złe. Na przykład ktoś kiedyś rozpowiedział, że podobno odziedziczyłem hotel. Kto by pomyślał, jak nagle i drastycznie może wzrosnąć atrakcyjność człowieka... 😆 Tak czy inaczej, uważajmy z tym plotkowaniem i pamiętajmy: plotka niewiele mówi o danej osobie – znacznie więcej o człowieku, który w nią wierzy. Miłego dnia.
    • 0 komentarzy
      Kolejny podcast z cyklu psychologia relacji bez cenzury: 10 zjawisk, które psują związki. Psychologia miłości w kontekście czynników, które mogą zakłócić lub nawet przyczynić się do zakończenia relacji. 
       
       
       
    • 0 komentarzy
      Kiedy ostatnio dane ci było doświadczyć głębokiego relaksu, któremu towarzyszy stan błogości, poczucia harmonii wewnętrznej i kojącego spokoju? Mam nadzieję, że miewasz takie odczucia nierzadko. Jeśli jest jednak inaczej, rozważmy, co można zrobić, aby sytuację poprawić. Wersja audio poniżej, a wersja tekstowa tutaj.
       
       
    • 0 komentarzy
      Nadciąga weekend i być może niektórzy poświęcą chwilę albo dwie na jakiś serial. Nie mam na to za dużo czasu, więc wolę za często do tego typu produkcji nie zasiadać, bo niekiedy ciężko oderwać się. Wstrzemięźliwość we wszystkim – nawet we wstrzemięźliwości, więc robię wyjątki. Jako psycholog cenię barwne postacie, interesujące relacje i tym samy interakcje między bohaterami. Dramaturgia, wątki psychologiczne i niecodzienny obyczajowy kontekst też mają znaczenie. Jeśli zatem ktoś podziela sympatię do takich klimatów, może sięgnąć po „Po złej stronie torów”. Fabuła wciąga, ale jest to zarazem studium głęboko dysfunkcyjnej rodziny, która próbuje sobie radzić w obliczu splotu fatalnych okoliczności. A charaktery poszczególnych postaci zdecydowanie tego nie ułatwiają. Pierwszy sezon jest fenomenalny, natomiast pomimo słabszej jakości sezonu trzeciego, nawet tam dochodzi do takich scen, które wstrząsają nami na tyle mocno, że aż przydałyby się pasy bezpieczeństwa. Mocne. Podobało mi się. A Wy co polecacie?
    • 0 komentarzy
      Feministki głoszą hasło "przemoc ma płeć" (w domyśle - męską). Tymczasem chociażby raport "Diagnoza przemocy wobec dzieci 2023" wskazuje, że: "Sprawcami przemocy psychicznej i fizycznej wobec dzieci ze strony bliskich dorosłych najczęściej byli rodzice - ojcowie (odpowiednio, 39% i 35%) i matki (odpowiednio 43% i 31%)." Niechętnie pokazuje się tego typu dane, ale warto je znać mimo że uporczywie marginalizuje się takie informacje, co stanowi element kultury anulowania (cancel culture, cenzura tego co nie przystaje do ideologii).
      Zachowujmy trzeźwy osąd i wielką czujność, empatię, kiedy widzimy przekazy niewiarygodnie tendencyjne, jednostronne, a przy tym ewidentnie używane do celów politycznych, propagandowych czy nastawione na promocję różnych fundacji pozyskujących środki z budżetów publicznych oraz innych źródeł (w grę często wchodzą bardzo duże kwoty). W takich wypadkach istnieje bowiem ogromne ryzyko, że zostaniemy zmanipulowani lub okłamani. 



  • Ważna informacja

    Chcąc, by psycholog ustosunkował się do pytania zadanego na forum, należy we wstępie podać swój wiek oraz swoją płeć i spełnić warunki podane w instrukcji darmowej porady. Psycholodzy udzielają odpowiedzi w miarę możliwości czasowych. W razie doświadczania nasilonych myśli samobójczych należy skontaktować się z numerem 112 by uzyskać ratunek. Doświadczając złego samopoczucia lub innych problemów można rozważyć też kontakt z telefonami zaufania i pomocowymi - niektóre numery podane są tutaj.

  • 05e7f642-357a-49b3-b1df-737b9aa7b7a1.jpg

  • SKOCZ DO:

  • PODCASTY-OCALSIEBIEpl.jpg

  •  
  • Podcasty i filmy o psychologii

  • Książki o rozwoju osobistym i psychologii

    83eaf72d-ea6e-4a48-ab5f-9aefa9423f3d.jpg

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Używając strony akceptuje się Warunki korzystania z serwisu, zwłaszcza wykorzystanie plików cookies.