Jump to content
xxvbe

Stres, lęk przed wystąpieniami

Recommended Posts

Jestem na drugim roku studiów. Od zawsze byłam raczej nieśmiała, ale nie aż tak jak teraz. Gdy tylko mam przemawiać publicznie robi mi się słabo i robię się czerwona co jeszcze pogarsza sytuacje. Bardzo łatwo mnie zawstydzić. Gdy mam podejść do tablicy i zrobić zadanie, które umiem zrobić to serce bije mi tak mocno, że za każdym razem boje się, że wypadnie. Mam chłopaka, jakoś od 1,5 roku i potrafię z nim rozmawiać chociaż bardzo długo zajęło mi otwarcie się przed nim. Nie potrafię rozmawiać szczerze z innymi ludźmi. Bardzo często płaczę i stresuje się wszystkim. Dosłownie wszystkim. Nie mogę z tego powodu spać, słyszę głośne bicie serca. Już nie wiem co robić. Chciałabym odzyskać pewność siebie. Chciałabym móc funkcjonować jak normalny człowiek. 

Link to comment
Share on other sites

Dzień dobry,

szybsze bicie serca, szybszy oddech to fizjologiczne objawy lęku. Jest to naturalne, że w chwili zagrożenia szybciej oddychamy i serce pracuje mocniej żeby natlenić mięśnie  a przez to być gotowym do ucieczki lub walki. Dzieje się tak automatycznie niezależnie od tego czy jest to zagrożenie fizyczne czy też psychiczne. Dla Pani wystąpienie publiczne jest jakąś formą zagrożenia i stąd ta reakcja organizmu. W takich sytuacjach może Pani pomóc powolne, głębokie oddychanie lub relaksacja.

Natomiast aby pozbyć się lęku powinna Pani zadać sobie kilka pytań:

Pytanie 1. czego się Pani obawia w takich sytuacjach? Może oceny innych ludzi - wtedy pojawia się wstyd.

Pytanie 2. co Pani myśli o sobie i w relacji z innymi ludźmi?

Pytanie 3. nieszczerość w kontaktach z innymi ludźmi, co ona ma na celu? Dopasowanie się do innych? Ukrycie siebie?

Odpowiedzi na te pytania pozwolą Pani zrozumieć siebie. Potem trzeba sobie zadać pytanie - dlaczego? Dlaczego tak się czuję i zachowuję. Być może tych "dlaczego?" będzie więcej więc dobrze by było gdyby skorzystała Pani z konsultacji z psychologiem, który pomoże Pani znaleźć źródło lęku i stresu oraz poradzić sobie z tym.

Pozdrawiam,

Katarzyna

 

 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Ważna informacja

    Chcąc, by psycholog ustosunkował się na pytanie zadane na forum, należy na wstępie podać swój wiek oraz swoją płeć oraz spełnić warunki podane w instrukcji darmowej porady. Psycholodzy udzielają odpowiedzi w miarę możliwości czasowych. W razie doświadczania nasilonych myśli samobójczych należy skontaktować się z numerem 112 by uzyskać ratunek. Doświadczając złego samopoczucia lub innych problemów można rozważyć też kontakt z telefonami zaufania i pomocowymi - niektóre numery podane są tutaj.

Psycholog online

Psychoterapia przez Skype

Internetowa poradnia psychologiczna

Co wyróżnia nasz gabinet

×
×
  • Create New...

Important Information

Używając strony akceptuje się Terms of Use, zwłaszcza wykorzystanie plików cookies.