Skocz do zawartości
Zaloguj się, aby obserwować  
Brzoza

Czy to choroba dwubiegunowa?

Polecane posty

Napisano (edytowany)

Witam. Mam problem z partnerem 28 letnim. Mamy 5 miesięcznego synka. Partner jest nim zachwycony, potrafi pałac bardzo duża euforia do synka, do mnie. Ale nagle potrafi się wszystko odmienic i nas nienawidzi, a dokładnie mnie... Najgorzej jak wypije... Nie potrzeba wiele wystarcza 2/3 piwa, i wpada w trans. Pierw potrafi się śmiać zwłaszcza wsrod ludzi, a jak zostajemy w zaciszu domowym po czasie zmienia się w potwora. Choć przy ludziach też się zdarzyło. Zaczyna mnie wyzywać, pluć na mnie, bić... Wtedy wychodzi, zaczyna bardzo dużo pić i wraca w środku nocy dobija się, a ja się go boję. Jego siostry mówiły że kiedyś za ofiary robił swoich rodziców oraz jedną z sióstr... Szukał kogoś słabszego, nad kim ma władzę, wtedy go znizy do samej ziemi, obraża od najgorszych, a na sam koniec mówi, że to ta osoba jest winna. Że on nie zaczął tylko ktoś inny. Ja jestem bardzo zmęczona opieka nad dzieckiem, ponieważ mały jest bardzo wymagający. Zazwyczaj on to rozumie, pomaga mi, ale dziś miał pretensje jak ja mogę być wiecznie zmęczona... Czemu to ja chce spać (mimo że była już 21), zaczął mnie obrażać, wyzywać, pluc, rzucać parowkami które sobie zrobił... Widział że i ja i dziecko płaczemy to jakby to go bardziej rajcowalo, jakby nabieral sił, że znalazł ofiary, że jesteśmy słabsi i nie możemy nic zrobić... Uciekł z domu, bo miała przyjechać jego siostra... Ja nie wiem już czy on jest chory psychicznie, myślałam o rozdwojeniu jaźni, zwłaszcza, że przed tą afera się śmiał i mówił że chce mi się oświadczyć, że chce mieć jeszcze jedno dziecko... Jeżeli to choroba psychiczna to jak nakłonić taka osobę do leczenia? Co zrobić? Jak powiem mojej rodzinie to będą kazali mi od niego odejść, ale on potrafi być bardzo dobry. Czy może to tak alkohol działa? Wystarcza 2 piwa, by przypomniały mu się chwilę jak pił kiedyś ze swoimi znajomymi i może wtedy jemu źle że założył rodzinę i chce do nich wracać? Tylko czemu chwilę wcześniej mówi jak mnie kocha i nasze dziecko... Bardzo proszę o pomoc, czy ma sens być z kimś takim i pomoc jemu z chorobą? Jak to zrobic? Wiem że mój syn nie może się tak wychowywać i być narażony na przemoc i taka sytuacje patologiczna w domu, lecz wiem że dziecku jest potrzebny ojciec i wiem jak oni potrafią się razem bawić, śmiać razem i się przytulać... Ostatnio jak nasz syn się rozchorowal to szybko z pracy wracał by z nami iść do lekarza i nam pomóc w domu.
Ogólnie on tak ma że przynajmniej raz w miesiącu jemu coś odbija i zmienia się w potwora kiedyś było to czesciej ponieważ pił sporo... Bardzo proszę o pomoc

Edytowano przez Brzoza
Podany zły wiek

Dzień dobry,

aby zdiagnozować czy partner cierpi z powodu zaburzeń psychicznych najpierw należało by wykluczyć uzależnienie od alkoholu. Pisze Pani, że partner pije dużo i, że przed związkiem z Panią również pił.

Alkohol spożywany często, w dużych ilościach jest depresantem - czyli powoduje zmiany nastroju, powoduje, że pijący przekracza swoje granice (zachowuje się tak, jak nigdy nie zachowałby się na trzeźwo) i może zachowywać się agresywnie nawet wobec bliskich.

Partner powinien udać się na konsultacje do poradni leczenia uzależnień gdzie porozmawia z lekarzem psychiatrą oraz terapeutą. Lekarz postawi diagnozę oraz zaleci leczenie.

Pani nie może i nie powinna akceptować agresywnego zachowania partnera wobec siebie. Jeśli występują takie sytuacje powinna Pani wezwać policję. Więcej informacji o przemocy domowej oraz telefon zaufania znajdzie Pani na stronie http://www.niebieskalinia.info/index.php/oferta.

Gdy Pani będzie znała diagnozę, rokowania na przyszłość oraz sposoby leczenia może Pani zastanowić się nad swoją przyszłością z partnerem. Warto aby Pani zadbała o siebie i była pod opieką specjalisty psychologa aby miała Pani wsparcie w trudnej sytuacji.

Pozdrawiam,

Katarzyna

Dziękuję bardzo za odpowiedź, a jak mogę nakłonić partnera na leczenie/diagnozę? Gdy jest trzeźwy mówi że nie musi pić i nie widzi problemów, gdy już wypije to nie da się kompletnie z nim rozmawiać... Czy są jakieś sposoby? Rozważam rozstanie się zwłaszcza dla dobra naszego dziecka by nie widział przemocy domowej, lecz boli mnie jak wiem jak jest dobrze gdy jest trzeźwy, a jak gdy wypije piwo i nagle wszystko się zmienia... 

Dzień dobry,

osoba uzależniona często nie widzi swojego problemu i nie chce podjąć leczenia.

Jeżeli prośby Pani nie skutkują, może Pani poprosić o pomoc rodzinę abyście wszyscy mówili jednym głosem: "zależy nam na Tobie, zbyt dużo pijesz, zobacz co robisz pod wpływem alkoholu (należy wymienić konkretne zdarzenia), powinieneś udać się do specjalisty"

Jeżeli to nie wpłynie na partnera to wtedy ultimatum ale musi być konsekwentnie realizowane: wyprowadzka, separacja, rozwód. Czasami alkoholicy wtedy podejmują decyzję o leczeniu.

Kolejny krok to kontakt z MOPS i Komisją Rozwiązywania Problemów Alkoholowych i wszczęcie procedury sądowej zobowiązania do leczenia.

Pozdrawiam,

Katarzyna