Jump to content

Recommended Posts

Mam na imię Kasia, ale powinnam mieć Prokrastynacja bo to słowo w 100 % mnie określa ( niestety ). Odkładam wszystko na poźniej w każdej dziedzinie życia co rodzi przykre konsekwencje, które wywołują ogromne, paraliżujace mnie wyrzuty sumienia. Czy fakt, że jako dziecko i nastolatka byłam wykorzystywana seksualnie mogło mieć wpływ na to,że tak własnie się zachowuję? Nie robię czegoś co powinnam by na każdym kroku udowodnić sobie i innym, że jestem nic nie warta?

Link to comment
Share on other sites

Dzień dobry,

prokrastynacja to wytworzony w jakimś okresie życia, najczęściej dzieciństwie mechanizm obronny. Może wynikać:

- z niskiej samooceny i z myślenia o sobie samej np. "nie będę tego robić bo i tak nie dam rady, nie zrobię, nie umiem, jestem beznadziejna".

- z obawy przed podjęciem decyzji i jej konsekwencjami, najczęściej negatywnymi lub karą co prowadzi do zaniechania działania i w rezultacie negatywny scenariusz spełnia się.

Doznanie wykorzystania seksualnego może być przyczyną prokrastynacji jeśli osoba wykorzystana bierze na siebie winę za to zachowanie. A bardzo często bierze i dodatkowo jeszcze jest straszona przez sprawcę negatywnymi konsekwencjami, gdyby wykorzystanie wyszło na jaw.

Obronne schematy zachowania mają to do siebie, że pomagają przetrwać w sytuacji zagrożenia natomiast przeszkadzają w codziennym życiu. Na szczęścia można je dostrzec (co już Pani zrobiła), zrozumieć i zmienić - co rozumiem, chce Pani zrobić.

Dobrze by było gdyby Pani przyjrzała się sobie i swoim myślom i uczuciom jakie występują przed koniecznością podjęcia działania. Co konkretnie Pani wtedy czuje i myśli?

To jest punkt wyjścia do zrozumienia i zmiany swojego zachowania na takie, które będzie Pani pomagać a nie przeszkadzać w codziennym funkcjonowaniu.

Pozdrawiam,

Katarzyna

 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Ważna informacja

    Chcąc, by psycholog ustosunkował się na pytanie zadane na forum, należy na wstępie podać swój wiek oraz swoją płeć oraz spełnić warunki podane w instrukcji darmowej porady. Psycholodzy udzielają odpowiedzi w miarę możliwości czasowych. W razie doświadczania nasilonych myśli samobójczych należy skontaktować się z numerem 112 by uzyskać ratunek. Doświadczając złego samopoczucia lub innych problemów można rozważyć też kontakt z telefonami zaufania i pomocowymi - niektóre numery podane są tutaj.

Psycholog online

Psychoterapia przez Skype

Internetowa poradnia psychologiczna

Co wyróżnia nasz gabinet

×
×
  • Create New...

Important Information

Używając strony akceptuje się Terms of Use, zwłaszcza wykorzystanie plików cookies.