Jump to content
Mateusz1995

Lęk przed działaniem

Recommended Posts

Jestem 24-letnim, bezrobotnym studentem. Problem pojawił się około 3 lata temu, w chwili pierwszej próby podjęcia przeze mnie pracy zarobkowej. Poszedłem do pracy i wszystko szło mi świetnie. Byłem nawet chwalony za szybkie postępy w przyswajaniu wiedzy i zdolnościach praktycznych potrzebnych w pracy. Jednak cały czas odczuwałem ogromny niepokój i nie wyjaśniony, nie spowodowany niczym strach. Wracając z pracy czułem się co najmniej tak źle jak po śmierci kogoś bardzo bliskiego, Kolejnego dnia nie byłem już w stanie iść do pracy ze względu na przerażenie, które temu towarzyszyło i zwolniłem się pod byle pretekstem. Od tamtej pory każda kolejna próba pójścia choćby na rozmowę kwalifikacyjną kończy się podobnym paraliżującym lękiem. Przy pierwszej rozmowie kwalifikacyjnej  również wystąpił duży stres, sądziłem jednak, że to zwyczajny stres przed nie znanym. Ten strach przed, jak sądze, zorganizowaną formą współdziałania z ludźmi, paraliżuje wszystkie dziedziny mojego życia, wliczając w to studiowanie. Nie jestem w stanie oddawać prac w terminie, boje się kontaktu z wykładowcami(nawet mailowego). Przez ciągłe nawarstwianie się lęków mam ogromne problemy ze snem i często w nocy nie jestem w stanie zmrużyć oka. Zupełnie nie radzę sobie ze swoimi problemami, a jedynymi czynnikami, które doraźnie mi pomagają są szczęśliwy związek w jakim jestem i alkohol, bez którego bardzo ciężko mi się obejść. Nie wiem co mi jest i jak sobie z tym radzić. 

Bardzo proszę i z góry dziękuję za pomoc

Link to comment
Share on other sites

Dzień dobry,

zacznę od tego co Pan napisał: " i alkohol, bez którego bardzo ciężko mi się obejść."

Nie wiem ile i jak często Pan sięga po alkohol ale próba radzenia sobie przy pomocy alkoholu z problemami jest pułapką i to nie tylko ze względu na możliwość uzależnienia się. Alkohol rzeczywiście początkowo może dawać poczucie ulgi, odcięcia się od problemów ale regularnie stosowany powoduje: obniżenie nastroju, napady lęku, demotywację, bezsenność, napięcie emocjonalne, izolację społeczną i wiele innych negatywnych skutków. Czyli próba poprawienia sobie nastroju alkoholem prowadzi w dłuższej perspektywie do jeszcze gorszego samopoczucia.

W związku z tym jako pierwszy krok powinien Pan odstawić alkohol na początek na 3 miesiące i zobaczyć jak zmienia się Pana nastrój. Aby poradzić sobie ze stresem może Pan np. szukać wsparcia w związku i/lub podjąć jakąś aktywność fizyczną. W tym czasie może Pan zgłosić się do psychologa.

Gdyby się okazało, że nie potrafi Pan nie pić alkoholu to powinien Pan się zgłosić do poradni leczenia uzależnień aby zdiagnozować problem.

Pozdrawiam,

Katarzyna

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Ważna informacja

    Chcąc, by psycholog ustosunkował się na pytanie zadane na forum, należy na wstępie podać swój wiek oraz swoją płeć oraz spełnić warunki podane w instrukcji darmowej porady. Psycholodzy udzielają odpowiedzi w miarę możliwości czasowych. W razie doświadczania nasilonych myśli samobójczych należy skontaktować się z numerem 112 by uzyskać ratunek. Doświadczając złego samopoczucia lub innych problemów można rozważyć też kontakt z telefonami zaufania i pomocowymi - niektóre numery podane są tutaj.

Psycholog online

Psychoterapia przez Skype

Internetowa poradnia psychologiczna

Co wyróżnia nasz gabinet

×
×
  • Create New...

Important Information

Używając strony akceptuje się Terms of Use, zwłaszcza wykorzystanie plików cookies.