Skocz do zawartości

Jak zapanować nad agresją


krzychu

Polecane posty

Witam. Piszę bo liczę że szanowni Państwo podpowiecie mi może coś jak sobie radzić z agresją. Zdarzyło mi się podnieść rękę na żonę i jest mi bardzo wstyd z tego powodu ale złość wzięła górę. Bardzo mi trudno nad tym zapanować ia żona wcale w tym nie pomaga. Jeszcze mnie prowokuje i dolewa oliwy do ognia. No ale prawda jest taka że nie powinno dojść do czegoś takiego. Czytałem gdzieś na sieci że problemy ze złością oznaczają depresję ale tak szczerze to raczej tego tak nie widzę. No ale chyba musi być jakaś przyczyna tej złości i podenerwowania prawie codziennie… Z robocie stresu dużego nie ma no więc sam nie wiem. Proszę o wskazówki jak sobie pomóc. Muszę jeszcze chyba uczciwie nadmienić że zdarza mi się zaglądać do kieliszka ale ograniczam się. Kocham żonę i dzieci i nie chcę żeby odchodziła. Pozdrawiam, Krzychu, lat 37. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@krzychu

Relacjonuje Pan, że ma problem z powstrzymaniem się od stosowania agresji. Wspomina Pan o trudnościach w komunikacji z żoną, prowokacjach z jej strony. Mówi Pan też o zastosowaniu przemocy fizycznej. Wskazuje Pan też, iż ostatnio stara się rzadziej sięgać po alkohol.

Warto na wstępie powiedzieć, że jeśli chodzi o stosowanie przemocy (fizycznej, słownej, emocjonalnej, ekonomicznej) wywołuje ona duży stres nie tylko u ofiary, ale również u agresora jak również świadków tego zdarzenia – na przykład dzieci, innych krewnych. Nadmierny, powtarzający się stres może powodować różne negatywne następstwa, na przykład zdrowotne. Praca nad wyeliminowaniem przemocowych zachowań ma więc głęboki sens. Cieszy zatem fakt, że rozgląda się Pan za wsparciem w tym zakresie. 

Jeśli chodzi o radzenie sobie z nadmierną, problematyczną złością, nierzadko pomocna bywa psychoterapia indywidualna pod kątem tak zwanego zarządzania gniewem. Często przy okazji człowiek uczy się lepiej radzić sobie ze stresem w ogóle. Czasami terapia okazuje się jednak niewystarczająca i potrzebny bywa udział w specjalnych warsztatach ukierunkowanych na ograniczanie przemocy. Zdarza się, że w pewnych przypadkach terapeuta może nie podjąć się psychoterapii, jeśli w jego ocenie problem wymaga innych niż psychoterapeutyczne form pomocy.

Nie wiem jak to dokładnie rozgrywa się w Państwa relacji, ale czasami przemoc fizyczna bywa wierzchołkiem góry lodowej. Poprzedza ją cała spirala wzajemnej przemocy emocjonalnej oraz słownej. Jedno drugiemu nie odpuszcza i wzajemnie ludzie „nakręcają się” do granic możliwości, zwłaszcza gdy w grę wchodzą prowokacje. Wobec tego czasami jest to nie tylko indywidualny, ale także wspólny problem, który dodatkowo warto przepracowywać razem, jako para, a nie tylko w pojedynkę. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Wklej jako zwykły tekst

  Maksymalna ilość emotikon wynosi 75.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

  • SKOCZ DO: 
    Księgarnia >>>> | Apteka >>>> | Uroda >>>> | Sport >>>> | Dziecięce >>>> | Moda >>>>

  • PODCASTY.jpg

  • Wpisy blogu

    • 0 komentarzy
      Ludzie chętniej próbują z kimś nowopoznanym, niż sprawdzają nowe sposoby budowania relacji, bo łatwiej jest wymienić partnera, niż skorygować własne postępowanie i przepracować coś w sobie. Jeśli chodzi o małżeństwa, w Polsce coraz częściej okazuje się, że do dwóch razy sztuka. 
       
       
    • 0 komentarzy
      Plotka. Złośliwcy powiadają, że bywa to rodzaj przemocy pośredniej – dokuczania komuś okrężną drogą. Trochę straszne, bo – powołując się na dokument „Dylemat społeczny” – fake news roznosi się w sieci sześć razy szybciej niż fakt. Najwyraźniej rzeczywiście plotki są jak chwasty w ogrodzie; nawet jeśli zrywamy je, nowe rosną prędko. Czasami bywają to chwasty wyjątkowo toksyczne, bo używa ich się chociażby do mobbingu, gnębienia kogoś w miejscu pracy lub w związku z wykonywanym przez niego zajęciem. Na szczęście nie wszystkie plotki są takie złe. Na przykład ktoś kiedyś rozpowiedział, że podobno odziedziczyłem hotel. Kto by pomyślał, jak nagle i drastycznie może wzrosnąć atrakcyjność człowieka... 😆 Tak czy inaczej, uważajmy z tym plotkowaniem i pamiętajmy: plotka niewiele mówi o danej osobie – znacznie więcej o człowieku, który w nią wierzy. Miłego dnia.
    • 0 komentarzy
      Kolejny podcast z cyklu psychologia relacji bez cenzury: 10 zjawisk, które psują związki. Psychologia miłości w kontekście czynników, które mogą zakłócić lub nawet przyczynić się do zakończenia relacji. 
       
       
       
    • 0 komentarzy
      Kiedy ostatnio dane ci było doświadczyć głębokiego relaksu, któremu towarzyszy stan błogości, poczucia harmonii wewnętrznej i kojącego spokoju? Mam nadzieję, że miewasz takie odczucia nierzadko. Jeśli jest jednak inaczej, rozważmy, co można zrobić, aby sytuację poprawić. Wersja audio poniżej, a wersja tekstowa tutaj.
       
       
    • 0 komentarzy
      Nadciąga weekend i być może niektórzy poświęcą chwilę albo dwie na jakiś serial. Nie mam na to za dużo czasu, więc wolę za często do tego typu produkcji nie zasiadać, bo niekiedy ciężko oderwać się. Wstrzemięźliwość we wszystkim – nawet we wstrzemięźliwości, więc robię wyjątki. Jako psycholog cenię barwne postacie, interesujące relacje i tym samy interakcje między bohaterami. Dramaturgia, wątki psychologiczne i niecodzienny obyczajowy kontekst też mają znaczenie. Jeśli zatem ktoś podziela sympatię do takich klimatów, może sięgnąć po „Po złej stronie torów”. Fabuła wciąga, ale jest to zarazem studium głęboko dysfunkcyjnej rodziny, która próbuje sobie radzić w obliczu splotu fatalnych okoliczności. A charaktery poszczególnych postaci zdecydowanie tego nie ułatwiają. Pierwszy sezon jest fenomenalny, natomiast pomimo słabszej jakości sezonu trzeciego, nawet tam dochodzi do takich scen, które wstrząsają nami na tyle mocno, że aż przydałyby się pasy bezpieczeństwa. Mocne. Podobało mi się. A Wy co polecacie?


  • Ważna informacja

    Chcąc, by psycholog ustosunkował się do pytania zadanego na forum, należy we wstępie podać swój wiek oraz swoją płeć i spełnić warunki podane w instrukcji darmowej porady. Psycholodzy udzielają odpowiedzi w miarę możliwości czasowych. W razie doświadczania nasilonych myśli samobójczych należy skontaktować się z numerem 112 by uzyskać ratunek. Doświadczając złego samopoczucia lub innych problemów można rozważyć też kontakt z telefonami zaufania i pomocowymi - niektóre numery podane są tutaj.

  • 05e7f642-357a-49b3-b1df-737b9aa7b7a1.jpg

  • SKOCZ DO:

  • PODCASTY-OCALSIEBIEpl.jpg

  •  
  • Podcasty i filmy o psychologii

  • Książki o rozwoju osobistym i psychologii

    83eaf72d-ea6e-4a48-ab5f-9aefa9423f3d.jpg

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Używając strony akceptuje się Warunki korzystania z serwisu, zwłaszcza wykorzystanie plików cookies.