Jump to content
  • psycholog-skype.jpg

Wewnętrzne korzyści


psycholog Rafał Olszak

8,518 views

 Share

Czasami człowieka blokuje coś przed przemianą. Może to wynikać z tego, że w jej następstwie oddalałby się od własnej tożsamości, bo zmiana niejako nadeszłaby z zewnątrz. Łatwiej o metamorfozę, kiedy w istocie jest ona pojednaniem ze sobą. Zwłaszcza mężczyźni nie tyle zmieniają się, co odkrywają siebie. Kobiety częściej raczej siebie odnajdują pośród rozproszenia serwowanego im przez wszechobecne dyrektywy na temat tego, kim mają być. Wspólnym mianownikiem kobiet i mężczyzn jest to, że w pędzie za aprobatą gubią bezcenne wewnętrzne korzyści. Paradoksalnie, wszechobecne maski przypominają, że najważniejsze jest to, co niewidoczne.

Kanał na YouTube  |  Fanpejdż

 

CIEKAWOSTKA: Męski blog Refleksje mężczyzny prowadzi psycholog online.

  • Podoba mi się to 1
 Share

2 Comments


Recommended Comments

Może nawiążę do tego co Pan napisał - zmiana czegoś w sobie - praca nad swoimi słabościami różnej maści, zdobycie nowych umiejętności, walka z uzależnieniem (od czegokolwiek) czy choćby praca nad swoim zdrowiem-wyglądem-samopoczuciem poprzez zmianę nawyków żywieniowych w celu zrzucenia kilku-kilkunastu-kilkudziesięciu nadprogramowych kg ZAWSZE wiąże się z koniecznością podjęcia decyzji, ułożenia realnego planu działania, wyjścia z pewnej strefy komfortu by podjąć wysiłek i wreszcie - konsekwencja by te działania przyniosły skutek.  

Ludzie są różni i różnie wychodzi im podejmowanie i utrzymywanie w realizacji poszczególnych wyzwań. Przyczepię się teraz kwestii zdrowotnej - jednej osobie bez problemu przyjdzie ograniczyć jedzenie, wykluczyć z diety cukry proste i dania przetworzone, włączyć samodyscyplinę i regularnie ćwiczyć by po kilku miesiącach pochwalić się zgrabniejszą sylwetką, lepszą wydolnością organizmy i ogólnie lepszym samopoczuciem. A inni mają z tym problem, nieraz bardzo duży.

To tak trochę o mnie  - miałam dość długi okres czasu (ponad 3 lata - gdy urodziło się długo wyczekiwane nasze dziecko), kiedy swoją silną emocjonalność, konflikty, niepowodzenia w różnych obszarach życia prywatnego i zawodowego - zajadałam "śmieciami" w dużych ilościach (jakby na siłę zrobić sobie samej na złość) zamiast znaleźć inny, zdrowszy sposób odreagowania... na efekty nie trzeba było dług czekać - wiele kg plus, a co za tym idzie - konsekwencje w różnych obszarach. Nieraz postanawiałam zmiany, planowałam, podejmowałam decyzje, wypróbowałam różne suplementy wspomagające odchudzanie, nawet uspokajające - ale kończyło się tak że szybko porzucałam te działania, znów zajadałam. Moja praca i życie prywatne daje mi wiele okazji do aktywności fizycznej ale bez racjonalnego odżywiania się to nic nie da. 

Coś "ruszyło" naprzód dopiero wtedy, jak zrobiłam "porządki" w relacjach z partnerem życiowym, gdy zaczęłam więcej wymagać od niego i innych innych - szacunek - nie pozwalać  jego rodzinie na  złośliwe komentarze, docinki, próby kłótni, manipulacji, zaczęłam być mniej miła i ustępliwa i zaczełam stawiać "granice". Gdy odpuściłam nadmierne ambicje, gdy zaczęłam pracować nad tym co jest "moje" dobre i mocne; gdy zaczęłam doceniać każdy kolejny dzień i ; gdy zaczełam się bardziej angażować w pracę, otrzymywać pozytywne informacje zwrotne.   Poza tym - zamiast użalać się nad sobą - na ten moment - zaczęłam dbać o siebie taka jaka jestem, jak wyglądam, dobierać odpowiedni ubiór do swojej wielkiej sylwetki. Jeszcze dużo pracy przede mną - chodzi o to by zrzucić kg by odzyskać zdrowie, energię i większą sprawność, szybkość. Ale na ten moment uważam, że to jak funkcjonujemy psychicznie, jaką umiemy sprawować kontrolę nad swoimi działaniami - to jest kluczowe by osiągnąć zamierzony sukces. Rozpisałam się tu po to, by może ktoś kto ma podobny "problem" nie czuł się tak straszliwie źle i sam.

Link to comment
Guest
Add a comment...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...

Important Information

Używając strony akceptuje się Terms of Use, zwłaszcza wykorzystanie plików cookies.