Czasami dostęp do psychoterapeuty przyjmującego w gabinecie bywa utrudniony. Przeszkodą może być odległość od miejsca zamieszkania, częste podróże, nieregularny tryb pracy, wiele osób nigdy nie zdecyduje się na umówienie ze specjalistą w gabinecie z wielu powodów, ostatecznie również osoby mieszkające za granicą mają kłopot ze znalezieniem profesjonalnej, w języku polskim oraz odpowiednio płatnej terapii w kraju w którym przebywają. Takie trudności mogą spowodować przerwanie lub brak chęci podjęcia ciągłości procesu terapeutycznego. Na szczęście dziś można temu zaradzić, wybierając psychoterapeutę online. Terapia online zapewnia całkowitą dyskrecję i bezpieczeństwo. Sesje odbywają się za pomocą zabezpieczonego systemu służącego do wideo rozmów. Wystarczy wybrać termin w kalendarzu, poczekać na wiadomość e-mail i rozpocząć terapię przez internet. Jest nadal spora grupa osób, która zadaje podczas konsultacji psychologicznej, psychoterapeutycznej pytanie, czy terapia online może pomóc? Odpowiedź brzmi twierdząco.
Czym różni się psychoterapia online od tradycyjnej terapii w gabinecie?
Tak naprawdę jedyną różnicą jest to, że osoby znajdują się w dwóch różnych miejscach, każdy po swojej stronie kamery. Dobre łącze internetowe zapewni jakość dźwięku i obrazu, dzięki czemu komunikacja będzie tak samo dobra, jak w trakcie spotkania na żywo.
Istotne jest także, by spotkania z psychoterapeutą przez internet były traktowane tak samo poważnie, jak tradycyjne sesje w gabinecie. By w pełni móc skorzystać z sesji, warto na czas jej trwania znaleźć miejsce wyciszone i oddalone od innych, tak, aby nic nie zakłócało spokoju potrzebnego do terapii.
Efektywność formy terapii online została potwierdzona licznymi badaniami, a także setkami/tysiącami zadowolonych klientów, którzy z takiego rodzaju pomocy korzystali i korzystają nadal. Obecnie technologia pozwala na komunikację niewiele różniącą się od tej tradycyjnej. Dzięki niej możemy obserwować mimikę drugiej osoby, widzieć jej gesty, utrzymywać kontakt wzrokowy, wszystko odbywa się w czasie bieżącym. Relacja między klientem a psychoterapeutą nawiązana podczas terapii jest tak samo głęboka i ważna, jak ta nawiązana podczas spotkań w rzeczywistości.
Do połączenia online najlepiej wybrać spokojne, ciche miejsce, które zapewnia pełną prywatność. Najczęściej osoby łączą się ze specjalistą z domu, jednak część potrafi rozmawiać z samochodu, biura lub innego miejsca. Ważne jest, aby mieć dobre połączenie internetowe z dostępem do kamery i mikrofonu wewnątrz lub na zewnątrz urządzenia. Może to być komputer, laptop i zazwyczaj po prostu telefon. Nie ma także przeszkód, by terapię odbyć w innym miejscu niż dom – jest to bardzo indywidualna kwestia niektórzy wolą w kawiarni, na spacerze w ciepłe dni, czy też innym spokojnym miejscu, gdzie można się skupić, pozbierać myśli, pobyć sam na sam z psychoterapeutą.
Coraz większa liczba osób również chętnie korzysta z rozmów bez włączonej kamery, które uwalniają z napięcia i podwyższonego poczucia stresu podczas początkowej konsultacji z terapeutą. Gdy kamera jest wyłączona, osoby doświadczają mniejszego niepokoju przed oceną, rozpoznaniem, które jest dla nich ważnym aspektem.
Zazwyczaj jest tak, że podczas konsultacji/psychoterapii online osoby są bardziej otwarte, chętniej i łatwiej mówią o trudach życia z którymi się zmagają, nawet więcej i bardziej szczegółowo niż podczas konsultacji w gabinecie stacjonarnym. Ich lęk zmniejsza się, niepokój co do wypowiedzenia bardzo prywatnych spraw jest dużo niższy. Czują się bezpieczniej i pewniej w relacji terapeutycznej. Efekty pracy jak pokazuje doświadczenie są skuteczne i bardzo zadowalające.
Tak naprawdę najważniejsze jest rozpoczęcie samej pracy z terapeutą, usłyszałam podczas jednej sesji „cieszę się że w końcu zdecydowałam się na terapię, jestem już spokojniejsza po tej pierwszej konsultacji, ponieważ zaczęłam pracować nad tym, by poprawić jakość mojego życia.”
Dokładnie - jest to samo sedno, już ostateczna forma wybranego komunikatora nie jest aż tak priorytetowa jak sam fakt, że nie jesteśmy sami ze swoim problemem, że cokolwiek się zadzieje, jest wsparcie w osobie terapeuty, jeśli od teraz pojawi się w życiu osoby problem, wiadomo co robić, ponieważ podczas rozmów z terapeutą jest to omawiane.
O skuteczności terapii decyduje zatem nie forma terapii czyli stacjonarna lub online, tylko to, że mieliśmy odwagę poprosić o pomoc specjalistę i od teraz, gdy przyjdzie trudniejszy moment możemy go skonsultować, omówić, znaleźć rozwiązanie, by objawy choroby minimalizowały się, a dni w których pojawiają się kłopoty były coraz rzadsze, a ostatecznie dzięki terapii możesz pozwolić sobie żyć spokojnie w codzienności.
Zapraszam serdecznie do wstępnej konsultacji terapeutycznej online, Agnieszka Janczewska.
Recommended Comments
There are no comments to display.
Join the conversation
You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.