Skocz do zawartości
 • darmowa porada psychologa przez internet, psychologiczne forum dyskusyjne, psycholodzy onlinepsycholog online, psychoterapia skype, terapia online, psychoterapia przez internetNasz zespół - psycholodzy online, psychoterapeuci przez Skype

  Gabinet Ocal Siebie to internetowa klinika psychologiczna, w której panuje ciepła, rodzinna atmosfera. Więcej...

 • psycholog Rafał Olszak
  psycholog Rafał Olszak

  Przyczyny nieporozumień między kobietami i mężczyznami

  Czasami można odnieść wrażenie, że dziewczyny i faceci mówią w innych językach. Wynikają z tego różne sytuacje. Niekiedy śmieszne, a innym razem raczej smutne. 

  Nie będę zagłębiał się tutaj przesadnie w przyczyny tego stanu rzeczy. Można by napisać całą książkę o tym, jak chociażby czynniki wychowawcze i kulturowe kształtują inne postawy i nawyki komunikacyjne u mężczyzn i u kobiet. Skupię się na sprawach czysto praktycznych. Jak zwykle ilustrując ten temat zaledwie kilkoma przykładami, choć dałoby się ich zapewne przytoczyć więcej.

  Sporo kobiet ma tendencje do łagodnego przedstawiania spraw, które uznają za trudne, delikatne. Mężczyźni czasem nie chwytają tak zawoalowanych przekazów

  Być może panie czynią tak dlatego, że od maleńkości wychowywane są na miłe, uprzejme i grzeczne? W każdym razie efekt jest taki, że ich słowa, o ile w ogóle zostają jasno wypowiedziane, mężczyźni odbierają nierzadko jako mniej alarmujące, niż są w rzeczywistości. Można metaforycznie powiedzieć, że facet nie dość uważnie słucha, a kobieta niewystarczająco dosadnie przedstawia swoje racje. To niczyja wina, oboje inaczej podchodzą od komunikacji, bo inaczej zostali ułożeni za młodu. Rzecz w tym, że w tej sytuacji niektóre kobiety starają się mówić dosadniej, ale całkiem sporo pań zaczyna się wycofywać, okazywać niezadowolenie. Tymczasem wielu facetów jest na tyle gruboskórnych lub nieogarniętych w sprawach związanych z emocjami, że w ogóle nie kuma o co partnerce tak naprawdę chodzi. Dociera to do nich dopiero wtedy, kiedy ona przestaje z nimi uprawiać seks, zaczyna stosować bierną agresję albo deklaruje, że odchodzi do innego.

  Jaki z tego morał? Będąc mężczyzną warto brać pod uwagę, że część kobiet przynajmniej w pewnych kontekstach ma tendencję do minimalizowania tego, co je realnie martwi. Będąc kobietą dobrze jest pamiętać, że jeśli delikatna wersja komunikatu nie zadziała, to do faceta należy starać się dotrzeć mówiąc konkretniej i na tyle jasno, by absolutnie nie można było zarzucić, że to tak zwane owijanie w bawełnę. Gwarancji nie ma, że to zadziała, ale przynajmniej jest szansa!

  Kobieta ma nawyk „głośnego myślenia”, relacjonuje cały ten proces, a mężczyzna przedstawia tylko „produkt finalny” swojego główkowania

  Typowy scenariusz ilustrujący ten problem jest następujący. Kobieta siedzi obok partnera i opowiada mu o tym, co czuje i co sądzi na dany temat, a on milczy. W końcu ona zaczyna czuć frustrację i formułuje zarzut: „Czemu nic nie mówisz! Jak zwykle jesteś nieobecny! Masz to wszystko gdzieś!”. On na to odpowiada „O co ci znowu chodzi, przecież cię słucham!”. I konflikt gotowy. Tymczasem nic zaskakującego albo szczególnie dziwnego się tutaj nie działo. On przetwarzał sprawę w głowie na swój często u facetów spotykany sposób, a ona w niejednokrotnie spotykanym u kobiet stylu przemyśliwała temat na głos.

  Rozwiązaniem może być próba spotkania się w połowie drogi. Robienie pauz i pytanie mężczyznę o zdanie (bez wchodzenia mu w słowo, gdy już zacznie się otwierać, co wbrew pozorom może być dla niego bardzo trudne, a w każdym razie trudniejsze niż wtarganie po schodach czterodrzwiowej szafy). Natomiast facet mógłby częściej podejmować świadomy wysiłek, aby od czasu do czasu być mniej skrytym i dzielić się z partnerką wstępnymi przemyśleniami jeszcze przed opracowaniem produktu finalnego. Mógłby starać się rozkładać te swoje główkowanie niejako na raty.

  Kobiety często przepracowują pewne sprawy i radzą sobie z emocjami poprzez rozmowę, a mężczyźni podczas rozmów bez wyraźnego, namacalnego celu frustrują się, bo doświadczają nieskuteczności lub czują bezradni

  Zdarza się, że w pary łączą się ludzie funkcjonujący zupełnie inaczej. Podczas gdy kobieta przerabia jakiś temat rozmawiając o tym, mężczyzna może w ogóle nie rozumieć celu czy sensu takiej nie zmierzającej do niczego konkretnego rozmowy. Nie ma tu złej woli po żadnej ze stron. Po prostu każde inaczej przeżywa sytuację i funkcjonuje w niej, a te odmienności mimochodem potrafią daną parę poróżnić.

  Nie bez znaczenia jest też kwestia gotowości do podjęcia ważnych rozmów. Jeśli niektóre kwestie poruszane są znienacka, mężczyzna może czuć się całkowicie zbity z tropu. „Jak to się ma do kontekstu? Czemu akurat teraz ona poruszyła ten temat? Czyżby próbowała mi dopiec? Znów chce się kłócić? Co ją znowu ugryzło? Czy ona musi właśnie teraz o tym truć?” – tego typu pytania pojawiają się w głowie mężczyzny, który szuka logicznego sensu w tym, co mówi partnerka, podczas gdy ona bez zdefiniowanego zawczasu celu poczuła wewnętrzną potrzebę, by o czymś pogadać. Może chciała doświadczyć łączności z partnerem albo dowiedzieć się czegoś na jego temat, okazując w ten sposób zainteresowanie… Tymczasem on może to odbierać inaczej.

  W miarę możliwości warto badać grunt przed podjęciem pewnych tematów, bo nie każdy w dowolnym momencie jest gotów na to, by przerabiać absolutnie dowolną kwestię. Zwłaszcza, gdy miał pewne wyobrażenie o przebiegu spotkania, rozmowy czy o formie spędzania czasu. Dla kobiet często bywa to frustrujące; zakładają niekiedy pochopnie, że to źle świadczy o relacji, jeśli trzeba wyczuć moment. Nie ma co od razu tak negatywnie nastawiać się do tego zagadnienia. To asertywność, gdy inicjuje się dyskusje na określane tematy z rozmówcą, który deklaruję na to gotowość, a nie wbrew jemu lub niezależnie od jego potrzeb.

  Ponadto warto brać poprawkę na to, że nierzadko mężczyźni i kobiety funkcjonują inaczej. Jeśli ma się tego świadomość, to łatwiej będzie zareagować w inny sposób niż niezadowoleniem czy złością albo frustracją. Będąc mężczyzną warto natomiast pamiętać, że dla części kobiet mowa jest narzędziem do rozładowania napięcie lub zaspokojenia pewnych emocjonalnych potrzeb, a nie tylko formą komunikacji.

  Kontakt w związku jest jak słuchanie radia. W danym przedziale czasu jedno może raczej słuchać go dla przyjemności, drugie zaś, by być na bieżąco. Na szczęście daje się to pogodzić. 

  Potrzebujesz dodatkowych wskazówek?
  Skorzystaj z darmowej porady na forum.
  Możesz też umówić się na płatną sesję z psychologiem online przez Skype.
  Opinie użytkowników

  Rekomendowane komentarze

  Brak komentarzy do wyświetlenia.  Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

  Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

  Utwórz konto

  Zarejestruj nowe konto, to proste!

  Zarejestruj nowe konto

  Zaloguj się

  Posiadasz własne konto? Użyj go!

  Zaloguj się

 • Polski psycholog online - Psychoterapia przez Skype

  Wielka Brytania, Norwegia, Niemcy, Hiszpania

 • psycholog-online-teraz.thumb.jpg.17abf1a022043c51af0305586aae2d74.jpg

Psycholog online

Psychoterapia przez Skype

Internetowa poradnia psychologiczna

Co wyróżnia nasz gabinet

×

Ważne informacje

Używając strony akceptuje się Warunki korzystania z serwisu, zwłaszcza wykorzystanie plików cookies.