Jump to content
  • Featured Pinned
    psycholog Rafał Marcin Olszak

    Nadmierne poświęcanie się, autosabotaż - objawy, przyczyny, leczenie

    Nadmierne poświęcanie się, autosabotaż, destrukcyjny obraz samego siebie. Nie trzeba chyba wiele tłumaczyć. Osoby które ucierpiały ze względu na swoją przesadną skłonność do brania na siebie ciężaru za innych, doskonale wiedzą o czym mowa. 
     


    Jakie mogą być przyczyny nadmiernego poświęcania się?

    Czasami wpływa na to niskie poczucie własnej wartości lub niestabilna samoocena zależna od tego, czy człowiek uzyskuje aprobatę. 

    Innym razem wpływ mają rozmaite szkodliwe przekonania. Mężczyźni eksploatują się i tyrają aż do zatarcia silnika bo ponakładano im do głowy, że mają być rycerscy, i udowadniać swoją męskość poprzez zapominanie o własnych potrzebach. Kobiety niekiedy czują przymus zajmowania się cudzymi sprawami własnym wielkim kosztem, bo takie im sprzedano wyobrażenie o miłości, altruizmie. Generalnie ludzie miewają przeświadczenie, że aby być w porządku, po prostu muszą znosić nadużycia i eksploatację do granic możliwości. 

    Zdarza się, że wpływ ma pewien schemat wgrany człowiekowi w dzieciństwie - kiedy musiał lekceważyć samego siebie i zajmować się chorym krewnym lub być rozjemcą, negocjatorem albo kimś w rodzaju ratownika rodziny. Takie osoby w dzieciństwie bywają nagradzane za zapominanie o sobie i stawianie innych ponad siebie. 

    Kolejną przyczyną może być przemożny lęk przed odrzuceniem. Wtedy człowiek obawiając się, że zostanie porzucony, toleruje sytuację, kiedy inni wchodzą mu na głowę i go wykorzystują. Taka osoba robi za holownik - holuje innych przez życie, samemu niewiele z tego życia mając. 

    Oczywiście mogą być też inne przyczyny, a te wspomniane mogą krzyżować się na różne sposoby. Póki co przejdźmy dalej.

    Objawy czyli jak czuje się osoba nadmiernie poświęcająca się?

    Notorycznie nęka ją poczucie emocjonalnego wyczerpania. Wrażenie, że jest u kresu sił. Poczucie, że przeinwestowuje i nie ma nad tym kontroli. Może też czuć, że robi coś wbrew sobie, jakby sabotowała własne życie byle tylko zadowolić innych i spełnić ich oczekiwania. Refleksje, że działa wbrew sobie, przychodzi jednak na ogół po fakcie, kiedy z trudem przełyka się gorycz i żal. Czasami ludzie w końcu robią się odrętwiali, bo ogarnia ich zwątpienie i obojętność. Innym razem popadają w depresję albo zaczynają uciekać w nałogowe czynności. Niekiedy są kłębkiem nerwów, drażliwi, sfrustrowani i wściekli. Nierzadko współwystępują z tym reakcje psychosomatyczne - pod wpływem stresu zaczyna szwankować zdrowie, człowiek czuje się zmordowany, zbolały, a fizyczne dolegliwości nasilają się, ilekroć następuje kolejna seria nadużyć, które znosi. Może też pojawić się takie odczucie, że człowiek nie żyje własnym życiem lecz pod dyktando zewnętrznych standardów i scenariuszy. Z czasem występuje specyficzny rodzaj dezorientacji - osoba traci kontakt z własnymi potrzebami, sama nie wie czego chce, jakie ma pragnienia. Tak dawno nie mogła się nimi zająć, że mówiąc metaforycznie zapomina o nich, jakby gubi je, a w każdym razie nie ma ich pod ręką, znikają jej z pola widzenia. Kiedy nie wie się, czego chce, tym bardziej ma się poczucie, że raczej życie przeżywa człowieka a nie człowiek przeżywa życie.

    Leczenie czyli jak zmienić schemat, wyjść z błędnego koła?

    Przede wszystkim ważne jest przyjęcie do wiadomości, że los człowieka nie musi tak wyglądać. Że da się funkcjonować inaczej i wieść życie z godnością, troszcząc się o siebie. To pozwoli na przełamanie wyuczonej bezradności, która każe człowiekowi wierzyć, że nic nie da się zrobić.

    Na potrzeby przełamywania tendencji do poświęcania się, warto przyjąć, że przypomina około okrąg. Schemat na tym polega, że w kółko powtarza się szkodliwe zachowania. Cyrkularna natura tego zjawiska może kojarzyć się z kółkiem w klatce chomika. Można biec, przyśpieszać, pędzić ile sił, a i tak jest się w miejscu, jeśli te wysiłki idą na rzecz innych, a nie na rzecz własnego dobra. 

    Należy wybić sobie z głowy przekonania działające na cudzą korzyść. Mam tu na myśli wszystkie te rycerskie dyrdymały wpajane mężczyznom od dziecka, przez które oddają owoce swoich wysiłków i zostają z niczym, bo nawet nie jest to adekwatnie doceniane. Mam tu również na myśli wszelkie farmazony wkręcane kobietom odnośnie tego, jakoby miłość, dobroć czy altruizm polegały na zaniedbywaniu siebie. Trzeba te przekonania rozpoznać, naświetlić, bo nie zawsze człowiek jest w pełni świadomy, co nim steruje z ukrycia. Należy też polubić się z ideą zdrowego egoizmu, bo w zdroworozsądkowej miłości własnej nie ma nic niegodziwego, grzesznego czy nieludzkiego. Pogląd jakoby stawianie granic, odmawianie czy dbanie o siebie były czymś złym, jest korzystny dla innych, więc stale wpaja się nam go na wiele różnych sposobów. Robi się to na każdym szczeblu funkcjonowania społeczeństwa. Czynią to nawet politycy, przekonując, że mamy wspierać niewydolny, chory a właściwie głęboko zaburzony system powszechnie znany jako piramida finansowa, jeśli wiecie, co mam na myśli. Tak czy inaczej - mindset, czyli innymi słowy wyobrażenie o celowości swojego istnienia, wymaga reformy.

    Terapia - jakimi praktycznymi sposobami zmienić schemat?

    Najprostsza odpowiedź brzmi: ćwiczyć, ćwiczyć i jeszcze raz trenować, a potem prosić o dokładkę ćwiczeń. Żeby trwale wyskoczyć z błędnego koła nadmiernego poświęcania się, należy stosować metodę małych kroków. Stopniowo przyłapywać się na tym, gdy schemat zaczyna działać i działać przeciwnie, w opozycji do tego. Oczywiście, nie od razu Rzym zbudowano. Najpierw warto przygotować się do tego, a potem stosować nowe umiejętności w mało stresujących sytuacjach. Później w nieco trudniejszych. Wspomniane przygotowanie powinno zawierać pracę nad poczuciem własnej wartości, odnowieniem kontaktu ze swoimi potrzebami oraz wartościami, rozpoznanie i przepracowanie szkodliwych przekonań, treningi asertywności i stawiania granic. Zazwyczaj potrzebne są też lepsze umiejętności związane z regulacją emocji. Człowiek potrzebuje nauczyć się zarządzać swoimi emocjami, co bywa bardzo trudne, kiedy przez lata wpajano mu, że prawidłową i jedyną słuszną reakcją na prośbę, jest uległość, poddaństwo i eksploatowanie siebie. Gdy bowiem choćby przymierza się do odmówienia, osacza go i dusi poczucie winy, wstyd, poczucie grzeszności, wrażenie że nie jest wystarczający, że nie jest prawdziwym mężczyzną albo godną miłości kobietą. Nierzadko zarządzanie emocjami skupia się też na złości. Z nią bywa różnie - jednym trudno jest w ogóle do siebie dopuścić, aby móc się sprawniej bronić. Inni mają jej w sobie aż za wiele, wściekają się jednak na tematy zastępcze, a nie na autentyczne źródło utrapienia.  

    Kiedy tak sobie tutaj o tym rozmawiamy, może nie wydawać się to bardzo trudne, ale jest dokładnie na odwrót. Wyrwanie się ze szponów schematu, wyskoczenie z błędnego koła, jest wyzwaniem z wielu różnych powodów. Nie jest łatwo spojrzeć prawdzie w oczy i przed samym sobą przyznać, że przez miesiące lub całe lata dawało się eksploatować. Nie jest łatwo przyjąć do wiadomości, że jest się pogubionym, że zostało się oszukanym, że łyknęło się wadliwą wizję świata. Nie od razu może przyjść gotowość, motywacja do zmieniania siebie. Proces ten jest przecież wysiłkowy, więc męczący i nieprzyjemny. Łatwo jest przeczytać w internecie albo dowiedzieć się od chatugpt że potrzebna jest gruntowana restrukturyzacja poznawcza - ciężej to wdrażać w życie, dzień po dniu szarpiąc się z samym sobą. Zmagając się z własną wolą, aby postąpić na opak, na przekór wewnętrznemu przymusowi. I tym samym narazić się na dyskomfort, poczucie winy czy inne przykre wrażenia, które człowiekowi nawkręcano jakoby stanowiły odpowiednią reakcję na przejawy własnego zdrowego egoizmu. 

    Sprawą fundamentalną, jest przełamanie zwykle obszernej sieci rozmaitych złudzeń, fałszywych idei. Diabelnie ciężko jest przestać okłamywać samego siebie i stanąć z prawdą face to face. Wciąż wpaja się nam, że mamy być posłuszni, oddani, zaangażowani w cudze sprawy. Nakazuje się nam też tolerowanie wszelkich kłamstwa, z którymi mamy do czynienia na co dzień. Żyjąc w głęboko zaburzonym systemie społecznym, niestety przywykamy do fałszu, wyrabiamy w sobie dużą tolerancję na nieprawdę. Kanapki w fast foodzie nie wyglądają jak na zdjęciach. Katalogi turystyczne miewają niewiele wspólnego z rzeczywistości. Media łżą nam w żywe oczy, a politycy bezkarnie składają fałszywe obietnice. Podsumowując, choć dziwnie to za brzmi z ust psychologa, trzeba się zdobyć na trochę szaleństwa żeby wyrwać się spod szkodliwych wpływów chorego systemu społecznego, rodzinnego czy relacyjnego. I mieć świadomość, że ludzie, którym nie jest to na rękę abyśmy dbali o siebie, będą pukali się w głowę, będą wpędzali w poczucie winy i zawstydzali. Oni chcą korzyści naszym kosztem więc będą bronili tego, co dla nich opłacalne, a nas drenuje z energii życiowej. Niektórzy odsuną się, zarzucą nam że popsuliśmy relację, że staliśmy się inni - w sensie gorsi. Nie wolno w to wierzyć. Człowieka ma prawo troszczyć się o siebie. Człowiek to nie świeca, która ma się wypalać, aby inni tak jakby mieli światło włączone. 

    Naturalnie podczas procesu zmienia siebie będą zdarzały się błędy. Może zdarzyć się przesada, przegięcie w drugą stronę. Może zdarzyć się nawrót schematu. Może być też bardzo ciężko na pewnych etapach, kiedy wyjątkowo mocno jest pod górkę. Nie rezygnujmy jednak z siebie i dążmy do harmonii - najpierw ze sobą, potem ze światem. Odwrotna kolejność postawi nas na przegranej pozycji.

    Jeśli ktoś chce mieć w tej podróży przewodnika, polecam się - mówił Rafał Olszak czyli Wasz psycholog online, ale przede wszystkim swój chłop z ocalsiebie.pl 
     

    Warto także obejrzeć:

     




    User Feedback

    Recommended Comments

    There are no comments to display.



    Join the conversation

    You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

    Guest
    Add a comment...

    ×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

      Only 75 emoji are allowed.

    ×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

    ×   Your previous content has been restored.   Clear editor

    ×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Blog Entries

    • 0 comments
      Muzyka może działać kojąco. W trakcie słuchania wybrzmieć mogą zduszone emocje. Potrafi też pełnić funkcję informacyjną - w charakterystyczny sposób dostarcza wiedzy. Oto kilka piosenek o trudnych przejściach mężczyzny w toksycznym związku oraz o gniewie, a także o tym, jak stanąć na nogi. Może to ułatwić zrozumienie, co dzieje się we wnętrzu człowieka zranionego, jakie bywają motywy toksycznych ludzi, i jak można uporać się ze złością, która czasem aż buzuje w ofierze. 
       
       
       
       
      Frazy kluczowe:
      Piosenka pop trap o toksycznej kobiecie Utwór o manipulacji i zemście Popowa piosenka o traumie i zemście Toksyczna miłość w rytmie pop i trap Piosenka o kobiecie po przejściach Miłosna pułapka w piosence pop-trap Teledysk pop trap o trudnych emocjach Kobieta z przeszłością w muzyce pop Trapowy klimat o manipulacji i zemście Słowa kluczowe:
      pop trap toksyczna kobieta manipulacja i zemsta miłosna pułapka emocje i trauma piosenka o trudnej miłości teledysk pop trap kobieta po przejściach ciemna strona miłości zemsta za zranienie tekst piosenki pop toksyczna relacja piosenka o emocjach gra manipulacji pop trap o mrocznej stronie
    • 0 comments
      Warto bronić się przed manipulacją, ponieważ pozwala to zachować niezależność myślenia i podejmować decyzje zgodne z własnymi wartościami. Umiejętność rozpoznawania manipulacji pomaga chronić granice osobiste i zapobiega wywieraniu niechcianego wpływu na nasze działania czy emocje. Obrona przed manipulacją zwiększa pewność siebie, ponieważ daje poczucie kontroli nad własnym życiem i zachowaniem. Dzięki wiedzy o manipulacyjnych technikach i chronieniu się przed nimi, łatwiej jest budować autentyczne relacje, oparte na wzajemnym szacunku i zaufaniu. Zrozumienie, jak działa manipulacja, pozwala również rozwijać umiejętności asertywnej komunikacji, które wspierają zdrową wymianę w relacjach międzyludzkich.
       
       
    • 0 comments
      W ostatnich latach media społecznościowe stały się integralną częścią naszej codzienności, wpływając na szereg aspektów funkcjonowania psychicznego. Chociaż ułatwiają utrzymywanie kontaktów, dzielenie się doświadczeniami i zdobywanie informacji, mają również mroczną stronę, która wpływa na zdrowie psychiczne. Nadmiarowe używanie portali społecznościowych często prowadzi do porównywania się z innymi, co potrafi obniżać samoocenę i wywoływać frustrację, przykrą zazdrość a nawet zawiść. Warto zauważyć, że wirtualna rzeczywistość jest zazwyczaj wykreowana i przedstawia wyidealizowany obraz życia. Trudno go osiągnąć naprawdę, co zwiększa presję i niezadowolenie z siebie.
      Badania dowodzą, że nadmierne (powyżej 30 minut dziennie) korzystanie z mediów społecznościowych może prowadzić do problemów takich jak depresja, lęk, problemy ze snem, a także zwiększone poczucie izolacji społecznej, mimo kontaktu z innymi ludźmi online (raczej dla mózgu ma on charakter wybrakowany, bo nie odbywa się face to face). Należy zatem zachowywać balans i umieć korzystać z tych narzędzi w sposób świadomy, przemyślany, zdroworozsądkowy. W praktyce oznacza to wyznaczanie granic czasowych, świadome kontrolowanie treści, które konsumujemy, oraz unikanie kompulsywnego sprawdzania powiadomień (np. wyciszenie ich gdy nie są absolutnie niezbędne).
       

      Ważnym krokiem w kierunku zdrowego korzystania z mediów społecznościowych jest tzw. cyfrowy detoks – ograniczenie czasu spędzanego na portalach społecznościowych lub okresowe całkowite wylogowanie się. Warto również zadbać o jakość interakcji online, wybierając wartościowe treści, które inspirują, edukują lub relaksują, zamiast wywoływać negatywne emocje.
      Mądre korzystanie z mediów społecznościowych może przyczynić się do budowania pozytywnych relacji, rozwijania pasji i zdobywania wiedzy. Trzeba jednak mieć na uwadze wpływ, jaki mają one na nasz nastrój i zdrowie psychiczne. Lekceważenie tej kwestii może być groźne.
      Jeśli czujesz, że media społecznościowe mają negatywny wpływ na Twoje samopoczucie lub funkcjonowanie na co dzień, np. okrada Cię z cennego czasu który mógłby być poświęcony na coś pożytecznego i zdrowego, warto rozważyć kontakt z psychologiem online. Specjalista może pomóc w wypracowaniu zdrowych nawyków, nauczeniu się wyznaczania granic oraz radzeniu sobie z emocjami i presją społeczną związaną z cyfrową rzeczywistością.
    • 0 comments
      Przekonania to głęboko zakorzenione myśli i przekonania, które kształtują nasze postrzeganie siebie, innych ludzi i otaczającego świata. Wpływają na to, jak reagujemy na sytuacje, jakie podejmujemy decyzje oraz jakie mamy emocje. Przekonania mogą być zarówno adaptacyjne, wspierając nasze cele i rozwój, jak i dezadaptacyjne, ograniczając nas oraz obniżając poczucie własnej wartości i prowadząc do nadmiernego stresu oraz frustracji. Negatywne przekonania często powstają na bazie doświadczeń z przeszłości, takich jak krytyka, porażki czy trudne relacje.
      Zmienianie negatywnych myśli na bardziej konstruktywne jest kluczowym elementem pracy nad sobą, a jednym ze sposobów jest identyfikacja tych przekonań. Warto zwrócić uwagę na to, jakie myśli pojawiają się w trudnych sytuacjach – czy są one automatycznie negatywne i pełne krytyki wobec siebie lub innych? Rozpoznanie tych schematów jest pierwszym krokiem do zmiany. Przykładem może być przekonanie „Nigdy mi się nie uda” lub „Nie zasługuję na sukces”. Często takie myśli są zbyt ogólne i nie odzwierciedlają rzeczywistości, obarczone są zniekształceniami poznawczymi (specyficznymi usterkami w rozumowaniu).
       

      Następny krok to próba zakwestionowania tych przekonań. Warto zadać sobie pytania, czy dane przekonanie jest prawdziwe, czy zawsze jest takie samo, czy istnieją dowody, które mogłyby je podważyć. Tego typu pytania pomagają spojrzeć na własne myśli bardziej obiektywnie i z dystansem. Kolejną techniką jest zastąpienie negatywnych przekonań bardziej konstruktywnymi myślami – np. zamiast „Nigdy mi się nie uda”, można pomyśleć „Mam szansę spróbować i nauczyć się czegoś nowego”.
      W pracy nad przekonaniami warto rozwijać umiejętność uważności (mindfulness), która pomaga w rozpoznawaniu i akceptowaniu negatywnych myśli bez utożsamiania się z nimi. To pozwala zmniejszyć ich wpływ na emocje i zachowanie.
      Psycholog online może być wsparciem w pracy nad przekonaniami, pomagając zidentyfikować te, które są destrukcyjne, oraz ucząc technik ich zmiany. Pomoc psychologiczna, która skupia się na relacji między myślami, emocjami i postępowaniem, jest skuteczna w modyfikowaniu negatywnych wzorców myślowych i budowaniu zdrowszych, bardziej adaptacyjnych przekonań. Prowadzi to do poprawy jakości życia, zwiększenia pewności siebie i większej satysfakcji z codziennych doświadczeń.
       
       
    • 0 comments
      Szczęście jest kluczowym elementem dobrego samopoczucia i zdrowia psychicznego, wpływając pozytywnie na nasze relacje, pracę oraz ogólne zadowolenie z życia. Dążenie do szczęścia pozwala lepiej zrozumieć własne potrzeby, pragnienia i wartości, co przekłada się na bardziej autentyczne i spełnione życie. Szczęście nie jest jedynie chwilową emocją, ale także stanem umysłu, który można kształtować przez rozwijanie pozytywnych nawyków myślowych, wdzięczności i uważności. Wartość szczęścia polega również na jego zdolności do zwiększania odporności na stres i trudności, co umożliwia lepsze radzenie sobie z wyzwaniami dnia codziennego. Jako psycholog podkreślam, że dążenie do szczęścia to proces, który wymaga świadomego działania, ale przynosi długotrwałe korzyści dla jakości życia. Jak poczuć się szczęśliwszym? Temat omawiam w podcaście:
       
       
  • Na stronę trafiają osoby wyszukujące frazy jak: Psycholog online przez Skype, Terapia psychologiczna online, Konsultacje psychologiczne przez Internet, Psychoterapia online, Porady psychologiczne przez Skype, Psycholog na sesje online, Pomoc psychologiczna przez Internet, Terapia indywidualna przez Skype, Psycholog online bez wychodzenia z domu, Psychoterapia przez komunikator internetowy, Konsultacja psychologa online, Terapia psychologiczna na odległość, Psycholog internetowy, Jak znaleźć psychologa online, Wsparcie psychologiczne przez Skype, Profesjonalna pomoc psychologiczna online, Sesje terapeutyczne przez Internet, Psycholog online - bezpieczna terapia, Spotkania psychologiczne na zasadzie wideorozmowa, Psychoterapia online dla każdego. Rezerwacja, cenni, zasady - kliknij tutaj.

  • Who's Online   2 Members, 0 Anonymous, 10 Guests (See full list)

  • Psycholog online

  • Polski psycholog online - Psychoterapia przez Skype Wielka Brytania, Norwegia, Niemcy, Hiszpania

  • Psycholog przez Skype  |  Darmowa porada przez forum
    Gabinet Ocal Siebie to internetowa klinika psychologiczna, w której panuje ciepła, rodzinna atmosfera. Więcej... 

    psycholog Rafał Marcin Olszak



  • Forum psychologiczne

    • Cześć, połącz kropki z twojego tekstu. Wszystko tam masz napisane. Twoja żona planuje ewakuację. Zastanów się co jest ważne i jak chcesz to chronić. Działaj a mniej wymyślaj. Jeśli wasz początek był autentycznie szczery to zawsze jest nadzieja ale kalkulować musisz na chłodno. Powodzenia
    • Cześć:) Jestem tu nowa. Trochę nie wiem od czego zacząć, ponieważ stronię od poradnictwa w mediach społecznościowych, zadawania pytań itd. Jednak zapisałam się do grupy "specjalistycznej" i liczę na Wasze doświadczenie. Myślę, że jestem osobą wysoko wrażliwą, jednak nigdy nie odwiedzałam gabinetu psychologa, psychoterapeuty czy psychiatry. Planuję. O tym innym razem:) Mam małą pewność siebie i ludzie to widzą, wydaje mi się też że wykorzystują. Ale po kolei. Piszę do Was z pytaniem jak radzicie sobie w sytuacjach w życiu codziennym od których nie można uciec? Chodzi mi o sytuacje, które zdarzają się w życiu i jesteście ich uczestnikami. Podam kilka przykładów: jedziecie autem i kierowca za Wami uderzył w Wasz samochód bo się zagapił (3 razy miałam taką sytuację, dwa razy próbowano obarczyć mnie winą więc wezałam policję - winny był kierowca drugiego auta. W sumie nie chciałam być złośliwa i organizować komuś mandatu na kupę kasy, ale bałam się.... bałam się, że on na mnie krzyczy, że jutro wymyśli coś by jednak wymigać się od odpowiedzialności i włączyła mi się reakcja obronna: "jesteś niewinna dzwoń po policję"), sąsiedzi w bloku codziennie robią imprezy głośne i nie możecie spać (próbowaliście rozmawiać grzecznie, ale sąsiedzi Was wyśmiali i teraz często robią podśmiechujki gdy Was widzą), na studiach zostałam skrzyczana przez prowadzącą zajęcia (na egzaminie), co ciekawe była to pani od przedmiotu psychologicznego - chodziło o to, że według niej jestem nieprzygotowana na egzamin (byłam! uczyłam się i zaczęłam podawać literaturę, z której korzystałam do nauki, oczywiście, grzecznie i spokojnie - wyrzuciła mnie za drzwi), a ja się denerwowałałam i dlatego wiem, że nie mówiłam logicznie:( Na poprawkę nie odważyłam się pójść. Stałam pod drzwiami i nie weszłam. Podobnie, zdarzają się różne sytuacje w pracy. Zazwyczaj kończy się tak, że jestem bardzo nieakceptowana/nielubiana przez otoczenie - sąsiedzi nie mówią mi dzień dobry (i to nie jedni), w pracy ludzie chodzą na piwo, mnie nikt nie zaprasza (lub opowiadają sobie różne historie, gdy wchodzę to milczą i patrzą na mnie), nie mam też żadnej koleżanki. Bardzo się "gotuję" w sytuacjach stresowych - to widać: pocę się, trzęsą mi się ręce,, głośno oddycham, sapię, mylę wyrazy, zaczynam mówić jakbym miała wada wymowy lub całkowicie milczę (!) i stoję kilka minut w jednym punkcie (!) ). Nie umiem sama nawiązać relacji, a dzisiaj jest tak, że inni też sami nie zaczynają rozmowy/znajomości. Brakuje mi wokół siebie ludzi (koleżanek, kogoś zaufanego z kim można rozmawiać tak w realnym życiu), więc nie mam z kim o tym pogadać i poprosić o poradę, opinie czy doświadczenia tych osób. Wielu rzeczy nie robię przez emocje, stres, np. nigdzie nie wychodzę, nie mogę się przemóc do wielu rzeczy.
    • Nic nowego nie wniosłeś natomiast dziękuję za odpowiedź.
  •  

  • Szkolenia dla firm

    Gabinet Ocal Siebie oferuje szkolenia dla firm poświęcone higienie psychicznej pracowników. Oferta przygotowywana jest indywidualnie w zależności od liczby uczestników, zakresu szkolenia oraz budżetu. Nasz zespół proponuje szeroki wachlarz rozwiązań. Skontaktuj się z nami poprzez e-mail, aby otrzymać więcej informacji.

  • Blog Entries

  • Blogs

×
×
  • Create New...

Important Information

Używając strony akceptuje się Terms of Use, zwłaszcza wykorzystanie plików cookies.