Rezerwacja wizyty

Polski psycholog online
Psychoterapeuta po polsku
Pomoc psychologiczna przez Skype

Rezerwuj online

Poradnik za darmo


Pobierz za darmo bezpłatny poradnik "Leczenie depresji zdrowym myśleniem":


Psycholog online

Polski psycholog online. 

Jak obchodzić się z osobą w depresji

Ludzie spostrzegają i pojmują zjawiska na różnym poziomie; inaczej też przeżywają i odbierają to, co jest ich udziałem. Niektórzy doznają pewnych emocji na szczególnie głębokim poziomie. Bywa, że są to emocje skrajnie trudne, wyjątkowo przytłaczające, obarczające i pozbawiające sił, oddechu, chęci do życia, a czasem wręcz napawające odrazą do egzystencji, a potem prowokujące najmroczniejsze myśli. Depresja to stan niesłychanie pogłębiający doświadczenie smutku oraz innych negatywnych odczuć. Intensywność przeżywania na takim poziomie jest na tyle dobitna, że osoby postronne, które nigdy nie przeżywały czegoś podobnego czują się wręcz zszokowane zachowaniem cierpiącego. Zachowaniem, które w istocie jest reakcją na dojmujące doświadczenie bólu i pustki. Mając styczność z osobą w depresji warto pamiętać, że udzielanie „dobrych rad” w stylu „weź się w garść”, „co z tobą, otrząśnij się” jest w najlepszy razie nieskuteczne, a w najgorszym – może wzmóc objawy depresyjne ze względu na potęgowanie poczucia winy, bezradności, bycia bezsilnym.

 

psychoterapia warszawa marki gabinet psychoterapii psycholog warszawa pomoc psychologiczna psychoterapia online przez internet zdalnie za darmo bezpłatnie nieodpłatnie darmowa konsultacja psychologiczna darmowa porada

 

Należy uzmysłowić sobie, że osoba w depresji na etapie poprzedzającym poważne załamanie sama najpewniej wielokrotnie usiłowała uporać się ze swoim problemem właśnie poprzez różnego rodzaju apele i wezwania do aktywizacji. Wszystko to jednak najwyraźniej zawiodło, nic więc dziwnego, że dana osoba będzie reagować irytacją lub wręcz obrzydzeniem na tego typu próby pomocy, na które jest już stanowczo za późno, a i wcześniej mogło wcale nie być na nie miejsca, gdyż na każdym etapie bywają bezużyteczne. Należy unikać pseudo-rad, które nijak nie pomagają, a mogą wręcz szkodzić, psuć kontakt lub pogrążać osobę w depresji. Zrozumiałym jest, że każdy chce pomóc, czuje wręcz potrzebę udzielenia jakichś wskazówek, by samemu mieć poczucie spełnienia swoistego obowiązku wsparcia, ale naprawdę lepsze od niektórych komentarzy, uwag, sugestii jest milczenie, trwanie przy kimś tak po prostu, towarzyszenie mu w trudnym czasie. To pierwszy krok w stronę zrozumienia przeżyć osoby cierpiącej na depresję – uzmysłowienie sobie, że doświadcza ona paraliżującego poczucia niemocy, dostrzega głównie negatywne aspekty w różnych wymiarach swojego życia, reaguje oporem na próbę zewnętrznego uporządkowania jej sposobu myślenia. Nie pomoże: robienie kazań, wszczynanie awantur, pretensje o zły stan, próby potrząśnięcia, groźby i szantaże emocjonalne... Tylko dana osoba sama może zawrócić z drogi, na której znalazła się jako osoba chora na depresję – ze wsparciem, ale samodzielnie wykonać każdy krok z powrotem ku optymalnemu funkcjonowaniu. Wspomnianym wsparciem usprawniającym wyjście z ciemności jest psychoterapia częstokroć odbywająca się równolegle do leczenia farmakologicznego.


Tagi Artykułu: #depresja
0 komentarzy

OCALSIEBIE.PL = polski psycholog online, psycholog po polsku przez Skype

Psycholog online - pomoc psychologiczna przez Internet z wykorzystaniem darmowej aplikacji Skype. Psychoterapia poznawczo-behawioralna przez Internet.


Gabinet Ocal Siebie to dostęp do psychologa online w dogodnych, bliskich terminach. Psychoterapia przez Skype dla osób z Polski i spoza granic kraju.


Specjalizacją gabinetu jest terapia, leczenie takich dolegliwości jak depresja, zaburzenia lękowe (w tym napady paniki), zaburzenia odżywiania i inne.