Rezerwacja wizyty

Polski psycholog online
Psychoterapeuta po polsku
Pomoc psychologiczna przez Skype

Rezerwuj online

Poradnik za darmo


Pobierz za darmo bezpłatny poradnik "Leczenie depresji zdrowym myśleniem":


Psycholog online

Polski psycholog online. 

Psychoterapia online

 

psychoterapia online przez internet skypeSprawdzona i stosowana od dawna w publicznej służbie zdrowia w Wielkiej Brytanii, Holandii i Szwecji kompletna internetowa psychoterapia poznawcza (ITP) teraz dostępna jest także dla Polaków na całym świecie dzięki profesjonalnej platformie psychoterapeutycznej OcalSiebie.pl. W ramach usługi klient uczestniczy w standardowych 50-minutowych sesjach psychoterapii, które odbywają się przez Internet (z wykorzystaniem Skype - darmowego programu do wideorozmów) oraz ma dostęp do Strefy Klienta z pracami osobistymi do wykonywania między sesjami i z niemal codziennym kontaktem ze swoim terapeutąPsychoterapia uwzględnia bieżące wydarzenia z życia klienta, ale ma również sprecyzowaną strukturę, dzięki czemu unika się dryfu terapeutycznego ("przegadania sesji" bez wymiernych korzyści dla klienta). Każda sesja psychoterapii zwieńczona jest pisemnym raportem, w którym psychoterapeuta podsumowuje ważne kwestie poruszone na spotkaniu i kluczowe zalecenia, dzięki czemu klientowi nic nie umyka. Dokumentowanie sesji sprzyja też utrzymywaniu wysokiej jakości i użyteczności sesji, ponieważ klient może wyrazić swoją opinię na temat przebiegu spotkania i podzielić się refleksjami. ITP ma charakter współpracy - klient i terapeuta wspólnie decydują o celach i metodach terapii. ITP bazuje na technikach o naukowo potwierdzonej skuteczności, zorientowana jest na tu i teraz, koncentruje się na rozwiązywaniu bieżących trudności, z założenia jest krótkoterminowa (w większości przypadków nie przekracza 25 sesji). ITP świadczona przez OcalSiebie.pl jest bardzo przystępna cenowo, ponieważ ceny wyrażone są w polskich złotych, a w porównaniu do wielu innych walut złotówka jest po prostu tania.

 

profesjonalna skuteczna psychoterapia przez internet online i w gabinecie ocalsiebie.pl

 

Sesja psychoterapeutyczna odbywa się z wykorzystaniem darmowego programu do wideorozmów online: Skype.  

Oferowane są spotkania w relatywnie bliskich terminach oraz w dogodnym czasie, 7 dni w tygodniu.

 

PYTANIA I ODPOWIEDZI

 

Ilu potrzeba spotkań by rozwiązać moje problemy?

Terapia odbywa się zwykle podczas około 50-minutowych sesji w odstępach tygodniowych, a czasami dwa razy w tygodniu. Często psychoterapia poznawczo-behawioralna trwa nie dłużej niż 10-16 sesji, ale nierzadko zdarzają się odstępstwa od tej reguły (jest tak na przykład w przypadku ciężkich uzależnień, a także zaburzeń osobowości lub kilku zaburzeń, które trzeba leczyć pojedynczo jedno po drugim). Po 1, 2 sesjach, w trakcie których stawiana jest wstępna diagnoza, klient zostaje poinformowany ilu sesji należy się mniej więcej spodziewać. Określane są też cele oraz sposób, w jaki będą mierzone postępy (np. wyniki kwestionariuszy, częstość dolegliwości, ocena samego klienta).

 

Czy terapia online, przez Internet jest skuteczna?

Tak, psychoterapia przez Internet jest skuteczna - potwierdzają to praktyka kliniczna i badania naukowe. Zachęcamy do lektury tekstów poświęconych tej kwestii:
http://ocalsiebie.pl/articles/17/psychoterapia-online
http://ocalsiebie.pl/articles/52/terapia-online-vs-terapia-stacjonarna 

 

Z jakimi problemami pracuje się w psychoterapii?

Ze względu na specyfikę współpracy przez Internet zakres działalności gabinetu psychoterapii online jest następujący:  
- depresja, zaburzenia depresyjne, depresja poporodowa,
- zaburzenia lękowe (zaburzenie obsesyjno-kompulsyjne (dawniej: neriwca natręctw), lęk uogólniony, fobia swoista, fobia społeczna, zaburzenie stresowe pourazowe (PTSD), zespół lęku napadowego (napady paniki)),
- problemy z przewlekłym stresem,
- zaburzenia odżywiania (bulimia, anoreksja),
- problematyczny gniew,
- uzależnienia,
- zaburzenia osobowości, 
- problemy w relacjach z bliskimi,
- kryzysy życiowe,
- trudności lub wątpliwości związane z podejmowaniem ważnych decyzji,
- trudne dylematy życiowe, 
- trudności oswojenia nowej sytuacji życiowej, adaptacji w nowej pracy, otoczeniu.

Więcej informacji na ten temat można znaleźć w tym artykule.

 

Jakie są wymogi techniczne?

Co jest potrzebne? Komputer z dostępem do Internetu, darmowy program Skype do wideorozmów, prosta kamerka internetowa (wydatek rzędu 10-20 zł) i prosty mikrofon (wydatek rzędu 5-15 zł). Warto odnotować, że większość notebooków posiada wbudowaną kamerkę, natomiast część kamer internetowych ma z kolei wbudowany mikrofon. Oznacza to, że już i tak niskie koszty można jeszcze bardziej ograniczyć.

 

Czy psychoterapia przez Internet jest dla mnie?

Warto zapoznać się ze specyfiką i korzyściami takiej formy psychoterapii czytając ten artykuł na naszej stronie.

 

Czy każdy może wziąć udział w psychoterapii?

Jeśli tylko stan zdrowia pozwala na udział w spotkaniu terapeutycznym podczas którego pacjent i terapeuta rozmawiają ze sobą w celu rozstrzygnięcia problemów, z jakimi klient się boryka, prawie każdy może wziąć udział. Ocal Siebie oferuje terapię osób dorosłych, a współpraca wymaga akceptacji regulaminu. W przypadku braku umiejętności niezbędnych do udziału w terapii, pierwsze spotkania koncentrują się na ich wykształceniu u klienta (chodzi w głównej mierze o umiejętności komunikacyjne, pewną refleksyjność oraz wgląd w sposób myślenia i swoje uczucia). PRZECIWSKAZANIA: Psychoterapia online NIE JEST odpowiednią formą pomocy psychologicznej dla osób, które doświadczają intensywnych myśli samobójczych i/lub mają za sobą próby samobójcze i/lub stosują samookaleczanie i/lub są czynnie uzależnione od substancji psychoaktywnych (alkohol, narkotyki) i/lub cierpią na ADHD. Psychoterapeuta Ocal Siebie nie może podjąć się leczenia przez Internet w przypadku takich osób.

 

Jak to wygląda w praktyce?

W wyznaczonej porze odbywa się spotkanie online za pośrednictwem programu Skype. W trakcie 50-minutowego spotkania stopniowo rozpoznaje się i rozwiązuje problemy, które utrudniają klientowi funkcjonowanie lub stanowią dla niego problem. Więcej o tym jak ogólnie wygląda cały proces psychoterapii we współpracy z gabinetem OcalSiebie.pl można przeczytać tutaj.

 

Czy to jest dyskretne?

Psychoterapeuta jest zobowiązany do dyskrecji – przestrzega tajemnicy zawodowej, co określa Kodeks Etyczny. Poprosiwszy uprzednio pacjenta o zgodę terapeuta może podzielić się informacjami z przebiegu sesji (ale nie danymi osobobowymi klienta) z superwizorem – osobą z dużym stażem, która jest kimś w rodzaju mentora dla innych terapeutów. Do sekcji na stronie internetowej gdzie trwa terapia online dostęp ma wyłącznie klient i jego terapeuta. Terapeuta, gdy klient deklaruje zamiar targnięcia się na swoje życia lub popełnienia poważnego przestępstwa, zobowiązany jest interweniować i w takich przypadkach prawnie zobligowany jest zrobić wyjątek od zasad tajemnicy zawodowej.

 

O co w tym chodzi?

Istotą psychoterapii jest specyficzny kontakt poprzez rozmowę. W jej trakcie terapeuta, bazując na aktualnej wiedzy psychologicznej, naprowadza pytaniami i przy pomocy innych technik klienta, by ten samodzielnie doszedł do ważkich refleksji i rozstrzygnięć. Psychoterapeuta nie jest doradcą, nie rozwiązuje problemów za kogoś, a jedynie współuczestniczy w procesie dostarczając klientowi instrumentów do rozwiązania dręczących go trudności. Z tego względu tak ważne jest, by uczestnik przykładał dużą wagę do zaangażowania w proces terapeutyczny, miał wolę pracy nad sobą, aktywnie uczestniczył w sesjach, był naprawdę na nich obecny i refleksyjny, a wykonując zadania osobiste szczerze się do tego przykładał. Psychoterapia bywa procesem trudnym, a nawet emocjonalnie bolesnym, ale obecność profesjonalnego psychoterapeuty sprzyja pomyślnemu rozstrzyganiu problemów, które bez podjęcia tego typu działań mogą nie ustąpić albo wręcz się pogłębić. Niestety psychoterapia nie jest lekarstwem na wszystko – pozwala natomiast wzbogacić i w pełni wykorzystać zasoby psychiczne do tego, by przez trudne sytuacje przejść z możliwie najmniejszym uszczerbkiem. W wielu przypadkach bardzo istotny jest jednak czas – niekiedy konieczna bywa psychoterapia bardziej długofalowa. Aczkolwiek zdarza się również, że wystarczy kilka wypełnionych wytężoną pracą spotkań, by klient przeżył pozytywną zmianę i zaczął działać w sposób bardziej adaptacyjny, sprzyjający rozwojowi i rozwiązywaniu problemów. Czasami psychoterapia zastępuje leczenie psychiatryczne, innym razej je dopełnia, wszystko zależy od natury trudności i specyfiki klienta.

 

Kto prowadzi psychoterapię? Kim jest psychoterapeuta?

Zobacz tutaj profile osób prowadzących psychoterapię.
 

Więcej pytań?

W razie pytań lub chęci skorzystania z oferty prosimy o kontakt.   

 
 
 
Więcej informacji o psychoterapii poznawczo-behawioralnej oraz terapii online:

 

psychoterapia online przez internet psychoterapia internetowa terapia ocalsiebie

 

Platforma psychoterapii online OCALSIEBIE.PL jest profesjonalnym, gruntownie przetestowanym systemem świadczenia przystępnej cenowo pomocy psychologicznej za pośrednictwem Internetu z wykorzystaniem takich instrumentów jak wideorozmowy, zamknięte dwuosobowe fora dyskusyjne, prywatne dwuosobowe czaty (komunikatory tekstowe łączące jedynie pacjenta z terapeutą), formularze i kwestionariusze do prac osobistych. Platforma jest z powodzeniem wykorzystywana do psychoterapii online, jak również jako narzędzie wzbogacające psychoterapią stacjonarnie (w gabinecie). System gwarantuje dyskrecję, pełen dostęp do narzędzi 24 godziny na dobę, zaś kontakt każdego dnia sprawia, że pacjent odczuwa realną pomoc na co dzień. 

 

Co jest potrzebne?

 

Komputer z dostępem do Internetu, darmowy program Skype do wideorozmów, prosta kamerka internetowa (wydatek rzędu 10-20 zł) i prosty mikrofon (wydatek rzędu 5-15 zł).

 

Warto odnotować, że większość notebooków posiada wbudowaną kamerkę, natomiast część kamer internetowych ma z kolei wbudowany już mikrofon. Oznacza to, że już i tak niskie koszty można jeszcze bardziej ograniczyć.

 

Dlaczego psychoterapia online?

 

- Możliwość uczestnictwa w psychoterapii bez dalekich lub czasochłonnych dojazdów, poza standardowymi godzinami pracy, bez wychodzenia z domu kiedy przebywanie w nim jest konieczne (gdy np. dogląda się starszej osoby lub gdy np. samemu z powodu choroby ma się ograniczoną mobilność).

 

- Możliwość szybszego uzyskania pomocy – bez rezerwowania odległych terminów w czasie, który akurat najbardziej odpowiada wielu klientom.

 

psychoterapia przez internet psycholog przez internet psychoterapia online psychoterapia online internetowa leczenie objawy diagnoza nerwica depresja lęka fobia

 

- Mniejsze koszty uzyskania pomocy, ponieważ terapia online jest po prostu tańsza – wymaga mniejszego zaplecza lokalowego, odpadają koszty dojazdów.

 

- Jawi się jako bardziej komfortowa osobom, które na przykład są nieśmiałe, boją się lub wstydzą udać do stacjonarnego gabinetu psychoterapii, szczególnie cenią anonimowość i możliwość współpracy z terapeutą z dala od miejsca zamieszkania.

 

- Jest szczególnie skuteczna w przypadku osób, które potrzebują więcej czasu by zyskać pewien wgląd w siebie, dokonać refleksji na poruszane tematy, dokonać różnorakich przemyśleń i analizy swojego postępowania z uwzględnieniem tego, co terapeuta przekazuje czarno na białym w toku korespondencji e-mail bądź przez zamknięte forum, rozmowy w czasie rzeczywistym na czacie lub przez Skype.

 

- Umożliwia swobodny wybór terapeuty zwłaszcza osobom z mniejszych miejscowości, gdzie gabinetów jest niewiele.

 

psychoterapia online warszawa marki pomoc psychologiczne przez internet

 

Czy psychoterapia online jest skuteczna?

 

Istnieją twarde dowody potwierdzające skuteczność psychoterapii przez Internet. Należy stanowczo podkreślić, że psychoterapia przez Internet nie jest bynajmniej jakąś próbą przeniesienia standardowej terapii twarzą w twarz na płaszczyznę online, lecz jest to zupełnie odmienne podejście, odrębna metoda prowadzenia psychoterapii. Pomoc terapeutyczna online ma własną specyfikę – w niektórych przypadkach sprawdza się bardzo dobrze, w innych korzystniejszy może być kontakt bezpośredni, na żywo.    

 

„W Polsce psychoterapia za pomocą komunikatora głosowego dopiero raczkuje, ale w USA i Wielkiej Brytani jest uznana i praktykowana od lat.” – Charaktery (marzec, 2015)

 

Profesor Aza Baraka i współpracownicy przeanalizowali różne metody stosowane w psychoterapii przez Internet i stwierdzili, że różne metody leczenia problemów klinicznych (jak depresja, chorobliwy stres czy zaburzenia lękowe) są równie skuteczne zarówno stosowane stacjonarnie, w gabinecie oraz online, przez Internet. Obie grupy pacjentów były w zbliżonym stopniu zadowolone z przebiegu psychoterapii; dodatkowo klienci korzystający z psychoterapii przez Internet bardzo cenili sobie możliwość wracania do zapisów z sesji, do których często zaglądali już po terapii. Ułatwiało to unikanie nawrotów problemu.

 

Inne badanie przeprowadził Lawrence J. Murphy oraz Paul Parnass. Nosiło ono nazwę „Satysfakcja klienta i porównanie wyników terapii on-line i twarzą w twarz”. Nie odnotowali różnić między wynikami uczestników terapii internetowej i stacjonarnej niezależnie od płci i wieku osób badanych.

 

Skuteczność psychoterapii przez Internet (z wykorzystaniem programu Skype) potwierdziła także Martha Stark, psychiatra i doświadczony psychoterapeuta praktykujący w USA, wykładowca na Harvardzkich Uniwersytecie Medycznym, należąca do Bostońskiego Instytutu Psychoanalitycznego.

 

Jak stwierdza Adriana Klos, psycholog i psychoterapeutka w Warszawskim Ośrodku Rozwoju i Psychoterapii, „Kontakt, spotkanie nie polega tylko na tym, że jesteśmy razem w tym samym czasie i miejscu, że wypowiadamy do siebie różne słowa. Kontakt to przede wszystkim sposób, w jaki na siebie reagujemy, jak przeżywamy swoją obecność, jak się w niej odnajdujemy i jak ją wyrażamy. To powoduje, że człowiek potrzebujący pomocy nie jest już sam, dzieli swoje cierpienie z kimś, kto jest obecny, uważny na niego, kto go rozumie i wspiera. A to jest możliwe również w terapii „skypowej”.

 

Karolina Solecka-Rzytka z Fundacji Kobiece Serca przyznaje natomiast, że jej doświadczenia pokazują, iż „… pacjenci, z którymi pracuję poprzez Skype’a, są często bardzo zmotywowani do zmiany i szybko osiągają pożądane rezultaty”.

 

Więcej informacji o skuteczności psychoterapii można znaleźć w tym miejscu.

 

psychoterapia przez internet online psycholog terapia warszawa marki pomoc psychologiczna konsultacje psychologiczne za darmo bezpłatne darmowe

 

Dla uczestnika korzystne w psychoterapii online, poza wymienionymi wyżej czynnikami, jest także:

 

1. Możliwość terapii w dowolnym momencie i miejscu (wystarczy dostęp do Internetu, komputer z kamerką internetową, mikrofon i chwilę wygospodarowanego czasu dla siebie).

 

2. Dostęp do narzędzi online (kwestionariuszy ćwiczeń, formularzy usprawniających wykonywanie prac osobistych, platformy do kontaktu z terapeutą, który normalnie byłby dostępny dopiero podczas sesji).

 

3. Pełen zapis psychoterapii (wypełnione prace pisemne oraz pisemne raporty z sesji wykonywane przez terapeutę), co jest dogodne w tym sensie, że w dowolnej chwili można wrócić do poruszonych wątków, odnieść się do czegoś lub drążyć dany temat, do czego dojrzało się dopiero po jakimś czasie.

 

4. Stała kontrola przebiegu i postępów psychoterapii dzięki badającym to narzędziom online, ankietom, co wydatnie usprawnia i czyni bardziej efektywną współpracę (bo pacjent udziela terapeucie informacji zwrotnej na temat określonych oddziaływań a także sam dostaje konkretną, praktyczną informację od terapeuty, do czego sam mógłby bardziej się przykładać lub w co intensywniej angażować, aby proces przebiegał wydajniej).

 

5. Umożliwia pacjentowi swobodny wybór indywidualnego tempa pracy nad sobą z uwzględnieniem okoliczności życia codziennego i obowiązków zawodowych. Pozwala na zgłębianie tych elementów, które wydają się najbardziej użyteczne i dające najlepsze rezultaty w danym czasie. Pozwala na zintensyfikowanie pracy z materiałem, który pacjent uważa za najbardziej „gorący” na danym etapie psychoterapii, ewentualnie rozciągnięcie w czasie pracy z treściami, które wymagają bardziej wytężonego namysłu.

 

psychoterapia warszawa marki online przez internet terapia internetowa depresja lęk nerwica wypalenie zawodowe test kwestionariusz objawy leczenie diagnoza psycholog pomoc psychologiczna wsparcie

 

6. Jest mocno angażująca pacjenta, ponieważ ma on dostęp do narzędzi online całą dobę i może do nich zasiadać tak często, jak tego potrzebuje, kiedy tylko zechce. Codzienny kontakt z psychoterapeutą w trakcie psychoterapii dzięki zamkniętemu forum dyskusyjnegmu daje dodatkowe wsparcie i polepsza relację, dobrze wpływa na współpracę.

 

7. Psychoterapia online ma pod pewnymi względami jeszcze bardziej niż standardowo charakter współpracy – kooperacji polegającej na kształtowaniu unikatowego, indywidualnego przebiegu procesu, by jego tempo, rytm, intensywność były adekwatne do bieżących możliwości i potrzeb pacjenta.

 

8. W przeciwieństwie do psychoterapii twarzą w twarz, komunikacja tekstowa (forum, e-mail, komunikator) usuwa ciśnienie z rozmów, dając czas na refleksję respondenta na temat postawionego pytania i czas na sformułowanie przemyślanej odpowiedzi. Akt pisania odpowiedzi mobilizuje także do uporządkowania pewnych pojęć, niejako zmusza od ponownej analizy, osądu, zapewniając, że myśli są dokładnie opracowywane. 

 

Z perspektywy terapeuty bardzo użyteczna bywa natomiast możliwość analizy wypowiedzi pacjenta na spokojnie, bez żadnego pośpiechu, oraz możliwość skierowania optymalnego komunikatu. Co więcej, w psychoterapii online główny terapeuta jest wspierany przez wspólnika, koterapeutę lub wręcz grupę terapeutów. Chociaż interakcja przebiega między pacjentem a jednym terapeutą, za tym ostatnim stoi w istocie cały zespół.

 

>>> Jeśli są Państwo zainteresowani psychoterapią online lub stacjonarnie, zapraszamy do zapoznania się z ofertą oraz do skorzystania z bezpłatnej konsultacji psychologicznej.

 

DEFINICJE

 

„Terapia poznawcza jest oparta na założeniu, że sposób, w jaki jednostki interpretują swoje przeżycia, ma istotny wpływ na ich emocje i działanie – ściślej na całe psychologiczne funkcjonowanie. (…) Terapia poznawcza jest doświadczeniem uczenia się, w którym terapeuta odgrywa aktywną rolę, pomagając pacjentowi rozpoznać, zidentyfikować i zmodyfikować poznawcze uprzedzenia, które powodują nadmierny stres i poza tym utrudniają konstruktywne rozwiązywanie problemów. Leczenie pomaga pacjentom stać się bardziej aktywnymi w codziennym życiu, także rozwijają oni większe poczucie własnej skuteczności działania i sprawności, co prowadzi do korektywnych przeżyć, które przeciwdziałają negatywistycznym przekonaniom o sobie i własnej przyszłości. Korzystna dla pacjenta, oparta na współpracy, interaktywna relacja terapeutyczna pomaga pacjentom utrzymać zaangażowanie w terapię, wtedy gdy uczą się, praktykują i doskonalą umiejętności samopomocy, które mają być trwałe.” (Beck, Newman, 2005)

 

„Poznawczo-behawioralna terapie reprezentują klasę pragmatycznych podejść do rozumienia i leczenia psychiatrycznych zaburzeń i problemów. Chociaż występuje wiele rozbieżności pomiędzy tymi metodami leczenia, interwencje charakteryzują się: zogniskowaniem na problemie, ukierunkowaniem na cel, zorientowaniem na przyszłość, ograniczonym czasem trwania i empirycznymi podstawami. Poznawczo-behawioralne terapie zakładają, że poznawcze i emocjonalne procesy pośredniczą w nabywaniu u utrzymywaniu się objawów. Zgodnie z tymi założeniami interwencje wpływają na zamianę objawów, zachowania i funkcjonowania poprzez zmiany w procesach poznawczych.” (Dobson, Dozois, 2001)

 

„Terapia behawioralna polega na zmienianiu zachowania pacjenta w celu zmniejszenia jego dysfunkcji oraz poprawy jego stanu zdrowia. Obejmuje ona metodologię określaną jako analiza behawioralna, stosowaną do strategicznej selekcji zachowań, mających podlegać zmianom, i technologię wprowadzania takich zmian, osiąganych za pomocą modyfikowania sytuacji poprzedzających określone zachowanie lub jego konsekwencji bądź też za pomocą podawanych instrukcji. (…) Terapia behawioralna jest klinicznym zastosowaniem zasad rozwijanych przez nauki behawioralne.” (Jacob, Pelham, 2005)


Tagi Artykułu: #psychoterapia #online
0 komentarzy

OCALSIEBIE.PL = polski psycholog online, psycholog po polsku przez Skype

Psycholog online - pomoc psychologiczna przez Internet z wykorzystaniem darmowej aplikacji Skype. Psychoterapia poznawczo-behawioralna przez Internet.


Gabinet Ocal Siebie to dostęp do psychologa online w dogodnych, bliskich terminach. Psychoterapia przez Skype dla osób z Polski i spoza granic kraju.


Specjalizacją gabinetu jest terapia, leczenie takich dolegliwości jak depresja, zaburzenia lękowe (w tym napady paniki), zaburzenia odżywiania i inne.