Rezerwacja wizyty

Polski psycholog online
Psychoterapeuta po polsku
Pomoc psychologiczna przez Skype

Rezerwuj online

Poradnik za darmo


Pobierz za darmo bezpłatny poradnik "Leczenie depresji zdrowym myśleniem":


Psycholog online

Polski psycholog online. 

Terapia dialektyczno-behawioralna (DBT)

Dialektyczna terapia behawioralna stosowana w leczeniu zaburzenia osobowości z pogranicza (borderline)

 

Dialektyczna terapia behawioralna lub inaczej DBT – jest w głównej mierze adaptacją szerokiego zestawu strategii terapii poznawczo-behawioralnej do celów związanych z leczeniem zaburzenia osobowości z pogranicza, włącznie z zachowaniami samobójczymi. 

 

Terapia dialektyczno-behawioralna jest taką formą terapii poznawczo-behawioralnej, która została stworzona specjalnie pod kątem leczenia zaburzenia osobowości z pogranicza (borderline). W perspektywie czasu rozwijała się i obecnie stanowi skuteczną metodę leczenia nie tylko tej dolegliwości, ale również zaburzeń odżywiania, zaburzeń lękowych, dużej depresji. Okazuje się skuteczna zwłaszcza w połączeniu z technikami typowymi dla terapii poznawczo-behawioralnej. Autorką dialectical behavior therapy (DBT) jest Marsha Linehan. Reklamujący się w Polsce psychoterapeuci DBT raczej o tym nie mówią, ale tak naprawdę dialektyczna terapia behawioralna w zamyśle autorki stanowi element większej całości – całego programu pomocy prowadzonego w specjalistycznych placówkach. Przy takich przedsięwzięciach pracuje dosłownie sztab ludzi. Może być jednak używana na mniejszą skalę – w terapii indywidualnej o ile stan pacjenta nie jest krytyczny i dana osoba ma dość siły, by pracować w ten sposób nad sobą bez pozaterapeutycznego wsparcia specjalistów, a jej życie nie jest pogrążone w totalnym chaosie.  
 

 

zaburzenie osobowości z pogranicza osobowość borderline objawy leczenie psychoterapia indywidualna gabinet psychoterapii pracownia

 

Fundamentalną cechą tej terapii jest położenie nacisku na „dialektykę" – to znaczy na godzenie przeciwieństw w ciągłym procesie syntezy. Najbardziej podstawową zasadą dialektyczną jest konieczność zaakceptowania klienta takiego, jakim jest, ale w kontekście nauczania, że można, warto i konkretnie jak się zmienić w taki sposób, ażeby wzrosło poczucie zadowolenia z życia w następstwie bardziej adekwatnego podejścia do wyzwań, przed jakimi staje dana osoba. Ten nacisk na akceptację jako przeciwwagę zmiany wypływa bezpośrednio z integracji perspektywy pochodzącej z praktyki wschodniej (buddyzm zen) z zachodnią praktyką psychologiczną.

 

Psychoterapia dialektyczno-behawioralna (DBT, dialectical behavior therapy)

 

Termin „dialektyka" sugeruje także konieczność dialektycznego myślenia terapeuty, jak również wzięcia na cel niedialektycznego, dychotomicznego i sztywnego myślenia pacjenta jako przedmiotu zmiany. Pod względem stylu dialektyczna terapia behawioralna łączy w sobie trzeźwe, nieco bezceremonialne nastawienie do aktualnych i wcześniejszych parasamobójczych i innych dysfunkcjonalnych zachowań z serdecznością terapeuty, jego elastycznością, wrażliwością na pacjentkę i strategicznym odsłonięciem się. Terapeuta jest zatem z jednej strony troskliwym, akceptującym słuchaczem, ale z drugiej strony w kluczowych momentach oddziałuje poprzez pewne elementy prowokacji, przewrotnych tez, bezceremonialne wskazywanie konkretnych sprzeczności w rozumowaniu pacjenta. Wykazuje się też odpowiednią wspierającą twardością, konsekwencją, ale również umiejętnym okazywaniem pewnej elastyczności w razie potrzeby.

 

Podejmowane w obrębie dialektycznej terapii behawioralnej wysiłki na rzecz „przeformułowania" samobójczych i innych dysfunkcjonalnych zachowań pacjentki jako części jej wyuczonego repertuaru rozwiązywania problemów oraz skoncentrowania terapii na aktywnym rozwiązywaniu problemów mają swoją przeciwwagę w towarzyszącym im nacisku na uprawomocnianie aktualnych reakcji emocjonalnych, poznawczych i behawioralnych pacjentki takimi, jakie one są. Skupienie uwagi na rozwiązywaniu problemów wymaga od terapeuty zajęcia się wszystkimi problemowymi zachowaniami pacjentki (podczas sesji i poza nimi) oraz sytuacjami terapeutycznymi w sposób systematyczny, włącznie z przeprowadzeniem wspólnej analizy behawioralnej, formułowaniem hipotez na temat możliwych zmiennych wywierających wpływ na problem, wdrażaniem możliwych zmian (rozwiązań behawioralnych) oraz wypróbowywaniem i oceną tych rozwiązań.

 

psychoterapia online przez internet skype internetowa terapia leczenie objawy depresja lęk uogólniony diagnoza psycholog Warszawa Marki pomoc psychologiczna darmowa porada bezpłatna za darmo

 


Tagi Artykułu: #dbt #terapia dialektyczno-behawioralna
0 komentarzy

OCALSIEBIE.PL = polski psycholog online, psycholog po polsku przez Skype

Psycholog online - pomoc psychologiczna przez Internet z wykorzystaniem darmowej aplikacji Skype. Psychoterapia poznawczo-behawioralna przez Internet.


Gabinet Ocal Siebie to dostęp do psychologa online w dogodnych, bliskich terminach. Psychoterapia przez Skype dla osób z Polski i spoza granic kraju.


Specjalizacją gabinetu jest terapia, leczenie takich dolegliwości jak depresja, zaburzenia lękowe (w tym napady paniki), zaburzenia odżywiania i inne.