Rezerwacja wizyty

Polski psycholog online
Psychoterapeuta po polsku
Pomoc psychologiczna przez Skype

Rezerwuj online

Poradnik za darmo


Pobierz za darmo bezpłatny poradnik "Leczenie depresji zdrowym myśleniem":


Psycholog online

Polski psycholog online. 

Dolegliwości fizyczne a nieprzepracowane emocje

Nieuświadamiane z różnych względów emocje, ale też uzmysławiane, przepracowane jedynie częściowo, mogą niejako "grzęznąć" w ciele. Niektórym osobom trudno rozszyfrować, co im dolega. Kontakt z tymi emocjami np. w ramach psychoterapii może pomóc.

 

emocje, objawy psychosomatyczne, nerwica, wyrażanie emocji, uczuć, zamrożone, zatrzaśnięte, niewyrażone uczucia, lęk, depresja, smutek, emocje w ciele, chroniczny ból
źródło

 

Candace B. Pert (neuro-farmakolog, „matka psychoneuroimmunologii”) sygnalizuje, że emocje mogą niejako utknąć w człowieku, jeśli nie są adekwatnie wyrażane, przepracowywane. Może się tak dziać, gdy osoba na przykład nie daje sobie prawa do wyrażania pewnych emocji, zostaje nimi kompletnie zaskoczona i nie jest wobec tego w stanie w optymalnym stopniu uporać się z nimi. 

 

Ilustracja prezentuje odbiór różnego rodzaju emocji. Aktywacja obszarów zaznaczonych ciepłymi kolorami jest podwyższona, a zimnymi kolorami obniżona. Mapa została sporządzona na podstawie badania przeprowadzanego przez Uniwersytet Aalto, w którym wzięło udział 700 osób.

 

Osoby, które mają trudność w rozszyfrowaniu, jakiej doświadczają emocji lub jaka emocja potencjalnie "zatrzasnęła się" w ich ciele, mogą przyjrzeć się własnym doznaniom cielesny i porównać ze zilustrowanymi wynikami badania, by zyskać lepszą orientację, co może je dręczyć. Niewykluczone, że okaże się to szczególnie pomocne w przypadku osoby, która doświadcza niezrozumiałych dolegliwości fizycznych podczas gdy lekarze nie stwierdzają żadnej ogólonemdycznej przyczyny tego cierpienia. Dzieje się tak w przypadku osób zmagających się z dolegliwościami, które w istotnym stopniu wynikają z funkcjonowania psychicznego. Choroby psychosomatyczne (tj. fizyczne) to takie problemy, w których powstawaniu w głównej mierze biorą udział czynniki psychologiczne, a nade wszystko emocjonalne.


Tagi Artykułu: #depresja #lęk #emocje
0 komentarzy

OCALSIEBIE.PL = polski psycholog online, psycholog po polsku przez Skype

Psycholog online - pomoc psychologiczna przez Internet z wykorzystaniem darmowej aplikacji Skype. Psychoterapia poznawczo-behawioralna przez Internet.


Gabinet Ocal Siebie to dostęp do psychologa online w dogodnych, bliskich terminach. Psychoterapia przez Skype dla osób z Polski i spoza granic kraju.


Specjalizacją gabinetu jest terapia, leczenie takich dolegliwości jak depresja, zaburzenia lękowe (w tym napady paniki), zaburzenia odżywiania i inne.