Nasz zespół

Rezerwacja wizyty

Polski psycholog online
Psychoterapeuta po polsku
Pomoc psychologiczna przez Skype

Rezerwuj online

Poradnik za darmo


Pobierz za darmo bezpłatny poradnik "Leczenie depresji zdrowym myśleniem":


Psycholog online

Polski psycholog online. 

Wymagania mężczyzn w związku

wymagania mężczyzn wobec kobiet psychologia oczekiwania pragnienia

 

Jakiś czas temu na łamach strony pojawił się artykuł o kobiecych wymaganiach w związku. Pora by dla równowagi poznać oczekiwania mężczyzn.

 

Pragną wyrazów szacunku oraz docenienia. Bynajmniej nie mają w tym zakresie niebotycznie wysokich wymagań. Jeśli jednak potrzeby te są zaspokajane w marginalnym stopniu lub przez dłuższy czas wcale nie są, wywołuje to znaczące rozczarowanie, frustrację. Podziękowanie za radę, docenienie podsuwanych rozwiązań, zauważenie wysiłku, dostrzeżenie starań – niby tak niewiele, a jednak wiele dla mężczyzn to znaczy.

 

Mężczyźni cenią akceptację ze strony kobiety. Są skłonni przyjmować konstruktywną krytykę, natomiast z trudem potrafią na dłuższą metę wytrzymać z partnerką, która w najmniej spodziewanych momentach narzeka, wypomina historie sprzed dłuższego czasu, wyrzuca z siebie ni stąd ni zowąd rozmaite pretensje. Najgorsze bywa krytykowanie publiczne, które mężczyźni czasami odbierają wręcz jako nielojalność.

 

Mężczyźni mają nadzieję, że partnerka będzie w porównywalnym stopniu dokładała się do budżetu domowego. Nie chcą czuć się wykorzystywani, eksploatowani finansowo, traktowani jak bankomat. Są skłonni wspierać i pomagać w razie trudności zawodowych partnerki, sami także pragną, by kobieta nie odwracała się od nich w tego typu okolicznościach. Nawet najlepszym nie zawsze przecież wiedzie się w interesach. Każdy chce czuć się kochany za coś więcej, niż tylko opłacanie rachunków. Jest to dla mężczyzn ważne również z tego powodu, że doskonale zdają sobie sprawę, jak potoczą się ich losy w razie rozwodu, bo sfeminizowane sądy dyskryminują płeć męską.

 

Mężczyźni często podkreślają, że chcieliby, aby kobiety były bardziej asertywne – mówiły czego chcą w sposób jasny, wprost. Niedomówienia, niezdecydowanie, sprzeczne sygnały, oczekiwania, że mężczyzna się domyśli bywają bardzo frustrujące. Między innymi mężczyźni chcą, by kobiety w konkretny sposób mówiły jakiego wsparcia w danej chwili oczekują. Jeśli nie chodzi o podsuwanie rozwiązań, a jedynie wysłuchanie, przytulenie, kiedy kobieta opowiada o trudnej sytuacji, by dała to czytelnie do zrozumienia. Dzięki temu reakcje mężczyzny mogłyby być bardziej adekwatne z korzyścią dla obojga.

 

Mężczyźni mają dużą świadomość, jak kobiety potrafią kokietować, kiedy im zależy, jak są w stanie być zmysłowe, jeśli tak postanowią. Z reguły nie oczekują, by stale było jak na początku, ale chcą czuć, że działają na swoje partnerki, że one wciąż jeszcze starają się im podobać, angażują się w nie mniejszym stopniu w życie intymne, uwzględniają ich preferencje, potrzeby. Mężczyźni nienawidzą prosić się o seks, co odbierają jako uwłaczające, poniżej godności. Negatywnie odbierają wszelkie próby manipulowania seksem, dozowania go w zamian za coś, ponieważ takie postępowanie stoi w sprzeczności z tym, na czym mężczyznom szczególnie zależy w tej materii – na autentycznym pożądaniu ze strony kobiety.

 

Seksuolodzy mawiają, że pożądania w długim związku to towar deficytowy. Tym bardziej ważnym jest, by mieć na względzie wartość wzajemnego okazywania sobie zainteresowania, troski o swój wygląd. Tak samo jak kobiety pragną zadbanych mężczyzn, tak i oni chcą by ich partnerki o siebie dbały. Osoby obu płci są coraz bardziej świadome potrzeby urozmaicenia wizerunku w celu podtrzymania żaru namiętności w długich relacjach. Nie chodzi bynajmniej o drastyczne zabiegi czy metamorfozy, ale pewną dozę zabawy modą, własnym wizerunkiem, co kobietom zresztą wychodzi szczególnie dobrze.

 

Nie zawsze jest to dla kobiet zrozumiałe, ale mężczyźni mają dużą potrzebę samodzielności. W związku z tym nierzadko preferują rozwiązania, które kobiecie mogą wydawać się nie dość szybkie lub niewystarczająco skuteczne. Mężczyźni oczekują, by uszanowana była ich potrzeba wykonywania pewnych rzeczy po swojemu nawet jeśli łatwiej byłoby zapytać o drogę niż starać się rozpracować mapę...

 

Mężczyźni źle znoszą zaborczość. Nie ma nic złego w odrobinie zazdrości, która może dodawać pikantności relacji, ale przesadne próby kontrolowania, osaczenia, pozbawiają tchu, odbierają swobodę ruchów, pozbawiają mężczyznę okazji do wykazania się, stwarzają atmosferę nieufności, odbierają niezbędną każdemu przestrzeń dla siebie jako jednostki. Bliskość – tak, totalna symbioza, osaczenie – nie.

 

Coraz częściej mężczyźni zwracają uwagę na potrzebę rzeczywistego równouprawnienia tzn. sytuacji, w której kobieta nie tylko domaga się nowych praw, przywilejów, ale bierze na siebie również nie mniejszą dozę obowiązków, wysiłku. Asymetryczny rozkład odpowiedzialności jest przez mężczyzn coraz rzadziej akceptowany. Mając coraz większą świadomość tego, jak wygląda rzeczywiście partnerski związek, są w relacjach z kobietami bardziej asertywni.

 

Podsumowując, potrzeby mężczyzn i kobiet bywają w wielu punktach bardzo podobne, ale niektóre mogą wydawać się jednak nieco różne. Dla obu płci absolutnie nieodzowny jest dobry kontakt. Dopóki ludzie okazują wzajemnie zainteresowanie własnym potrzebom, skupiając się przy tym na rozwiązaniach, a nie na problemach, dopóty relacja ma szansę dawać obustronną satysfakcję.

 

wymagania mężczyzn psycholog psychoterapia psycholog online po polsku terapia par małżeńska


Tagi Artykułu: #związki #kobieta #mężczyzna
0 komentarzy

OCALSIEBIE.PL = polski psycholog online, psycholog po polsku przez Skype

Psycholog online - pomoc psychologiczna przez Internet z wykorzystaniem darmowej aplikacji Skype. Psychoterapia poznawczo-behawioralna przez Internet.


Gabinet Ocal Siebie to dostęp do psychologa online w dogodnych, bliskich terminach. Psychoterapia przez Skype dla osób z Polski i spoza granic kraju.


Specjalizacją gabinetu jest terapia, leczenie takich dolegliwości jak depresja, zaburzenia lękowe (w tym napady paniki), zaburzenia odżywiania i inne.