Nasz zespół

Rezerwacja wizyty

Polski psycholog online
Psychoterapeuta po polsku
Pomoc psychologiczna przez Skype

Rezerwuj online

Poradnik za darmo


Pobierz za darmo bezpłatny poradnik "Leczenie depresji zdrowym myśleniem":


Psycholog online

Polski psycholog online. 

Wymagania kobiet w związku

Mężczyźni zwykle rozumieją, że wartościowe rzeczy wymagają uwagi. Na przykład pieczołowicie dbają o swoje samochody, sprawdzają poziom oleju, wymieniają zużywające się podzespoły, pilnują terminów przeglądów. Mogłoby się więc wydawać, że troskę o to, co dla niego cenne, mężczyzna ma we krwi. Czy jednak rzeczywiście? Specjalnie użyłem motoryzacyjnej metafory, by może trochę stereotypowo, ale przemówić do wyobraźni mężczyzn, którzy czytają ten artykuł. Warto wyraźnie sobie uzmysłowić, że ze związkiem jest w pewnym sensie podobnie. Także należy podejmować świadomy wysiłek na rzecz tego, by dobrze funkcjonował. Jeśli się tego nie robi, może nastąpić pogorszenie jakości relacji.

 

psychologia miłości dobry związek wymagania kobiet oczekiwania kobiet od mężczyzn względem facetów relacje związki miłość udany związek pragnienia kobiet oczekiwania wymagania preferencje

 

Świadom tego, że ważna jest motywacja, omówmy tą kwestię. Nie wystarczy sama świadomość, że coś trzeba zrobić. Zwróćmy więc w tym miejscu uwagę na oczywiste korzyści płynące z troszczenia się o związek, o dobry kontakt z partnerką i o jej potrzeby. Jeśli związek prosperuje, ma się poczucie sukcesu, jak w wypadku dobrze wykonanej pracy. Jest mniej stresu, nieporozumień, pretensji ze strony partnerki, a zatem można liczyć na więcej świętego spokoju, harmonii. Bez wątpienia w takiej sytuacji lepszy jest również seks, stosunki są częstsze, bardziej namiętne, bo partnerka jest skora do zbliżeń, gdy czuje się ważna, kochana, ma wsparcie. Jeśli na bieżąco przywiązuje się wagę do pielęgnacji związku właściwie nie ma się poczucia, że ciągle jest coś do zrobienia, jakiś problem do rozwiązania, co czasem ma miejsce w relacjach, w których trudne sprawy są zamiatane pod dywan, cięższe tematy pozostają nieprzeracowane. Wreszcie troska o związek to lukratywny interes także z tego powodu, że ma się satysfakcję z dawania szczęścia ukochanej osobie, realizowania się jako partner, mężczyzna. Można więc liczyć na więcej uznania, mniej krytyki. Krótko mówiąc pielęgnacja związku po prostu opłaca się.

 

No dobrze, ale jakie sprawy wymagają konkretnie uwagi? Przecież sporo kobiet tak niechętnie mówią o swoich potrzebach, a potem ma pretensje, że ich się nie zaspokoiło. Trzeba się domyślać i bywa to ze zrozumiałych względów bardzo frustrujące. Zdecydowanie warto zachęcać partnerki, by mówiły, czego potrzebują, komunikowały wprost, w niezawoalowany sposób swoje oczekiwania. Z drugiej strony dobrze mieć świadomość spraw fundamentalnych. W trakcie terapii dla par i indywidualnych sesji terapeutycznych często powraca określony repertuar potrzeb, oczekiwań, preferencji kobiet. Przyjrzyjmy się mu.

 

Dla kobiet bardzo ważna jest miłość, a to oznacza, że są skłonne poświęcać wiele energii, czasu, uwagi na pielęgnację uczucia. Wiele kobiet stawia miłość, związek na pierwszym miejscu, czyniąc z tego sprawę najwyższej wagi, coś priorytetowego. Nie są więc – wbrew temu, co wielu mężczyzn im zarzuca – nieznośnie wymagające. Przecież to zrozumiałe, że jeśli coś jest dla człowieka niezwykle ważne, przywiązuje dużą wagę do szczegółów i pragnie, by spełniało to wysokie standardy. I kobiety pod tym względem bywają bardzo konsekwentne. Co więcej, w ich odczuciu stanowczo nie wystarczy postarać się raz – to, co cenne, zasługuje na nie mniejszą niż na początku troskę na bieżąco.

 

Kobiety pragną poczucia łączności z partnerem, chcą w miarę możliwości wiedzieć, co dzieje się w sercu i umyśle mężczyzny, mieć poczucie bycia wtajemniczoną w jego życie wewnętrzne. I nie chodzi tu o jakąś formę kontroli, inwigilacji czy ograniczania swobody, a o taką komunikację, która sprzyja poczuciu więzi. Żeby mówił, co mu w duszy gra, by nie zamykał się w sobie, dzielił się tym, co go trapi, cieszy, porusza. By był zainteresowany tym, co ona ma do powiedzenia, aktywnie słuchał. Kobiety doceniają, gdy mężczyzna stwarza przestrzeń, by mogły zająć stanowisko w ważnych dla mężczyzny, dla związku sprawach. Jeśli mężczyzna nie okazuje gotowości do słuchania, nie przejawia zainteresowania bieżącymi potrzebami kobiety, mimochodem stwarza dystans, oddala się od niej, a skoro tak, łączność między partnerami pogarsza się.

 

Kiedy kobieta planuje jakieś przedsięwzięcia, nie znaczy to automatycznie, że chodzi jej o kontrolowanie mężczyzny, jego przestrzeni, życia. Kobiety są z natury kreatorkami – stwarzają sytuacje, w których mogą doświadczać bliskości. Kreują rzeczywistość, dzięki której czują się lepiej i w analogiczny sposób angażują się w troskę o związek. Planowanie ma głęboki sens, jest etapem tworzenia. Warto odbierać to jako zaangażowanie, a nie próbę osaczenia czy przejęcia steru, włączyć się w ten proces zamiast go na przykład lekceważyć lub – co gorsza – sabotować.

 

Kobiety mają uświęcony stosunek do czasu, co ma swoje przyczyny między innymi w fizjologii (kobiety w sensie dosłowny, nie w przenośni, odczuwają upływ czasu z uwagi na cykl hormonalny). Można by powiedzieć, że inaczej w ogóle odbierają czas. W inny sposób niż mężczyzna, dla którego jest to z reguły ciąg minut, w trakcie którego można podjąć pewne czynności. Kobiety często mają bardzo emocjonalny stosunek do czasu. Do tego, jak długo mężczyzna zwleka z odpowiedzią, z telefonem, jak bardzo spóźnia się z zapowiedzianym zachowaniem, jak się ociąga z podejmowaniem ważnych dla związku decyzji, kiedy ostatnio wychodzili gdzieś razem, tego, czy mądrze zarządza czasem, który dzieli z partnerką, czy obchodzi się z nim niedbale. Jeśli mężczyzna ma lekceważący stosunek do czasu, zwłaszcza wspólnego, kobietę może to wręcz ranić. Nie metaforycznie. Może powodować rzeczywisty emocjonalny dyskomfort, a nawet cierpienie.

 

Nie mniej ważną kwestią jest dla kobiet poczucie bezpieczeństwa. I wbrew pozorom nie chodzi tylko o to, by mężczyzna był postawny, przystojny, bo wtedy unikną krytyki koleżanek lub nieprzychylnych spojrzeń. Nie chodzi także wyłącznie o zasobność portfela, choć zaradność jest przez kobiety ceniona. Chodzi jednak nade wszystko o to, by kobieta mogła polegać na swoim partnerze, by był słowny, dawał poczucie pewności, iż można na niego liczyć, wywiązywał się z obietnic, konsekwentnie realizował postanowienia. Oczywiście niezbędna do tego jest wiedza, czego się chce. Jeśli mężczyzna jest stale niezdecydowany, przesadnie często zmienia zdanie – kontakt z nim nie daje poczucia bezpieczeństwa, kobieta ma poczucie, że znajduje się na ruchomych piaskach. Pewny grunt jest niezbędny, by związek mógł się rozwijać.

 

Płeć piękna jest bombardowana komplementami, więc tak naprawdę nie jest najważniejsze, by partner ciągle zachwalał urodę, choć czynienie tego przesadnie rzadko bądź wyraźnie rzadziej niż krytykowanie, także mogłoby stanowić problem. Kobiety pragną by je doceniano i chcą czuć, że ich obecność w życiu partnera jest ważna. Branie obecności kobiety u swojego boku za pewnik może prowadzić do braku zachowań dających jej wyraźnie do zrozumienia, że jest doceniana. Ważne są nie tylko słowa, ale przede wszystkim czyny. Jeśli zachowaniem okazuje się kobiecie, że jest najważniejsza, wówczas czuje się doceniana. Zainteresowanie jej życiem, myślami, uczuciami, pytanie o jej potrzeby, okazywanie, że ceni się jej zdanie, rady, że nie uważa się jej obecności za jakąś oczywistość – to oczekiwania wyrażane przez kobiety w związkach. Kobiety liczą też, że słowa i czyny mężczyzny będą spójne. Jeśli swoim postępowaniem rozmija się z tym, co deklaruje, kobieta może czuć się unieważniana, mieć wrażenie, że partner ją okłamuje, nie liczy się z nią, a to oczywiście sprawia, iż nie czuje się doceniana. 

 

Mężczyźni są coraz mniej skorzy by iść na taki układ, bo nie chcą być eksploatowani i mieć poczucia wyzysku, więc kobiety częściej muszą brać większą dozę tego celu na siebie, wciąż jednak zdarza się, że oczekują, by gwarantował stabilizację finansową. 

 

Kobiety pragną, by mężczyzna był asertywny. Potrafił w razie potrzeby wyraźnie zasygnalizować swoje stanowisko, wstawić się za związkiem, kiedy jego interes jest zagrożony. Chcą też, by asertywnie, bez agresji, wyrażał swoje potrzeby, emocje. Na przykład gniew nie jest ocenzurowaną emocją gorszej kategorii, ale istotnym jest, by wyrażać go bez przemocy, wywoływania poczucia zagrożenia.

 

Kobiety pragną, by ich seksualne potrzeby nie były lekceważone. Chcą mieć możliwość ekspresji seksualnej w zgodzie z wartościami ważnymi dla związku.

 

Kobiety mają swoje oczekiwania względem wyglądu mężczyzny. Dla mężczyzny z reguły jasnym jest, że należy okazać należyty szacunek pracodawcy, współpracownikom, klientom poprzez adekwatny strój w miejscu pracy. Jasnym jest, że wybierając się na uroczystość, do kościoła czy do teatru należy się właściwie ubrać. Dlaczego więc miałoby być inaczej pozostają w związku? Jeśli stanowi to w związku normę, dres po domu może nie stanowić problemu o ile ta formuła nie jest nadużywana, są od niej dobre odstępstwa. Kobiety, czy to się nam, mężczyznom podoba, czy nie, traktują partnera trochę jak wizytówkę własnego dobrego gustu, zaś jego wygląd w pewnym sensie jak miernik tego, czy mężczyźnie wciąż zależy. Niektórym kobietom bardzo trudno mieć wrażenie, że dla partnera relacja jest ważna, jeśli nie dba on o siebie, nie podejmuje świadomych wysiłków na rzecz wzbudzania w drugiej osobie pozytywnych odczuć, nie okazuje partnerce szacunku należytą troską o swój wygląd, którym komunikuje się przecież stosunek do samego siebie oraz do otoczenia.

 

Podsumowując, jeśli mężczyzna chce, by jego związek z kobietą dobrze działał, sprawdzał się, warto by troszczył się o niego systematycznie, a nie tylko od święta. A czego mężczyźni oczekują od kobiet i jak wyglądałaby instrukcja obsługi faceta? To temat na odrębny artykuł...


Tagi Artykułu: #związki #kobieta #mężczyzna
0 komentarzy

OCALSIEBIE.PL = polski psycholog online, psycholog po polsku przez Skype

Psycholog online - pomoc psychologiczna przez Internet z wykorzystaniem darmowej aplikacji Skype. Psychoterapia poznawczo-behawioralna przez Internet.


Gabinet Ocal Siebie to dostęp do psychologa online w dogodnych, bliskich terminach. Psychoterapia przez Skype dla osób z Polski i spoza granic kraju.


Specjalizacją gabinetu jest terapia, leczenie takich dolegliwości jak depresja, zaburzenia lękowe (w tym napady paniki), zaburzenia odżywiania i inne.