Rezerwacja wizyty

Polski psycholog online
Psychoterapeuta po polsku
Pomoc psychologiczna przez Skype

Rezerwuj online

Poradnik za darmo


Pobierz za darmo bezpłatny poradnik "Leczenie depresji zdrowym myśleniem":


Psycholog online

Polski psycholog online. 

Sapioseksualizm - prawda czy mit?

 

Studenci psychologii klinicznej na uczelni SWPS Uniwersytet Humanistycznospołeczny w ramach pracy zaliczeniowej postanowili sprawdzić, czy sapioseksualizm to tylko modny ostatnimi czasy mit czy coś więcej. Przyjęto następującą definicję: sapioseksualizm to odczuwanie przede wszystkim pociągu do osób z wysoką inteligencją.

 

sapioseksualizm kobiety mężczyźni związki relacje miłość seks uczucia psychologia randki podrywanie uwodzenie eksperyment psychologiczny sapioseksualny sapioseksualne

 

Badanie przebiegało w taki sposób, że na kilku różnych serwisach randkowych oraz jednej aplikacji randkowej założono fikcyjne profile. Początkowo zakładano, że będą to profile kobiet i mężczyzn, ale zrezygnowano z profilów kobiecych, ponieważ procedura badania zakładała nawiązywanie kontaktu z osobami, które mają w profilu deklarację, że są sapioseksualne, a mężczyźni robili to bardzo rzadko. Stworzono zatem dwa rodzaje profilów: w obu był ten sam inteligentny opis, ale w każdym było inne zdjęcie – jedna fotografia przedstawiała przeciętnego mężczyznę, a druga fotomodela. 

 

Wyłoniono profile kobiet, które deklarowały sapioseksualizm, a następnie do połowy z nich napisano z jednego profilu, zaś do reszty z drugiego. Tylko 9% zaczepek w przypadku profilu przeciętnego mężczyzny doczekało się odpowiedzi, natomiast w przypadku profilu ze zdjęciem fotomodela odpowiedzi było wyraźnie więcej: 55%. Dodatkowo, podczas gdy profil ze zdjęciem przeciętnego mężczyzny otrzymał jedną wiadomość od innych użytkowniczek serwisów, niż te, do których z niego pisano, profil ze zdjęciem fotomodela otrzymał dwadzieścia siedem wiadomości od takich osób. Eksperyment trwał 2 tygodnie i brano pod uwagę tylko wyniki uzyskane w tym przedziale czasowym.

 

Analizując rezultaty studenci doszli do wniosku, że deklarowanie sapioseksualizmu to raczej pewien rodzaj mody wśród kobiet lub sposób na mobilizowanie przystojnych mężczyzn do pisania inteligentnych wiadomości. Niewykluczone, że nawet wspomniane 9% odpowiedzi nie wynikało z rzeczywistego sapioseksualizmu, lecz mogło być wynikiem zaciekawienia przeciętnie wyglądającym mężczyzna z uwagi na własną postrzeganą atrakcyjność kobiet, lub być rezultatem zupełnie innych czynników. Studenci mieli również hipotezę, że deklarowanie sapioseksualizmu w zasadzie jest raczej formą autopromocji, przedstawiania siebie jako osoby inteligentnej, aniżeli powiadamianiem o rzeczywistych priorytetach. Jest też bardzo prawdopodobne, że deklarowanie sapioseksualizmu, zwłaszcza biorąc pod uwagę, że czynią to zwykle kobiety, jest strategią podkreślania swojej niedostępności, która to strategia jest właśnie preferowana głównie przez płeć piękną i jest stosowana w celu zwiększenia swojej wartości na rynku matrymonialnym.

 

Studentom nasunęła się też refleksja, że sapioseksualizm kobiet to mit, choć niewykluczone, że pewna grupa kobiet o niskiej i przeciętnej atrakcyjności nie mogąc liczyć na atrakcyjnego fizycznie partnera, przynajmniej stara się związać z partnerem inteligentnym, więc faktycznie odczuwa pewien pociąg do inteligencji nawet u przeciętnie atrakcyjnych fizycznie mężczyzn. Refleksje te mają jednak charakter hipotetyczny i temat sapioseksualności bez wątpienia wymaga dalszych badań.

 


Tagi Artykułu: #psychologia #związki
0 komentarzy

OCALSIEBIE.PL = polski psycholog online, psycholog po polsku przez Skype

Psycholog online - pomoc psychologiczna przez Internet z wykorzystaniem darmowej aplikacji Skype. Psychoterapia poznawczo-behawioralna przez Internet.


Gabinet Ocal Siebie to dostęp do psychologa online w dogodnych, bliskich terminach. Psychoterapia przez Skype dla osób z Polski i spoza granic kraju.


Specjalizacją gabinetu jest terapia, leczenie takich dolegliwości jak depresja, zaburzenia lękowe (w tym napady paniki), zaburzenia odżywiania i inne.