Rezerwacja wizyty

Polski psycholog online
Psychoterapeuta po polsku
Pomoc psychologiczna przez Skype

Rezerwuj online

Poradnik za darmo


Pobierz za darmo bezpłatny poradnik "Leczenie depresji zdrowym myśleniem":


Psycholog online

Polski psycholog online. 

Rewolucja obyczajowa a pozycja kobiet

 

Błędnym jest założenie jakoby domniemany kryzys męskości odpowiadał w całości za wszystkie problemy współczesnych kobiet związane z doborem partnera. Wiele kobiet narzeka, że mężczyźni stosują strategie dotychczas praktycznie zarezerwowane dla płci pięknej. Dowodzi to nie tyle dewaluacji męskości, co kobiecych trudności w zaadoptowaniu się do dzisiejszych realiów. Niewygodnym jest dla części kobiet fakt, że równouprawnienie to nie tylko nowe przywileje, ale i konsekwencje innego typu.

 

pozycja kobiet po rewolucji obyczajowej seksualnej rewolucja kryzys męskości kryzys kobiecości pozycja mężczyzny randki miłość serwisy randkowe aplikacje randkowe tinder sympatia

 

Dawniej mężczyzna musiał zabiegać o kobietę, by nie zostać starym kawalerem. Dzisiaj nie musi zabiegać ani los starego kawalera nie jawi mu się jako problematyczny. Wielu mężczyzn wyznaje wręcz pogląd, że „nie trzeba prowadzić sklepu spożywczego, by mieć codziennie świeże pieczywo”. Skoro zabieganie nie jest absolutnie niezbędne, wartościowi mężczyźni po prostu wybierają inne aktywności niż uganianie się za kobietami, co tylko w ich, kobiet mniemaniu jest fascynującym zajęciem.

 

Po rewolucji seksualnej i w efekcie wciąż jeszcze przetaczającej się przez Polskę rewolucji obyczajowej pozycje mężczyzn i kobiet diametralnie się zmieniły. Wprawdzie stare schematy widać jeszcze w określonych sytuacjach społecznych, gdy na przykład czterdziestolatek zabiega o względy dwudziestolatki lub mało atrakcyjny mężczyzna pragnie względów pięknej kobiety, ale już nie wówczas, gdy styka się ze sobą dwoje dwudziestolatków o zbliżonej atrakcyjności.

 

Zdecydowana większość znajomości damsko-męskich ma swój początek w mediach elektronicznych – w serwisach internetowych (randkowych, społecznościowych) i aplikacjach na smartfony. Specyfika tego typu nawiązywania kontaktu stwarza przede wszystkim dla mężczyzn zupełnie nowe możliwości. Starannie kreując swój wizerunek zyskują zainteresowanie kobiet, spośród których stale rosnący odsetek decyduje się przejmować inicjatywę, wkraczać do akcji bez zwłoki i tradycjonalistycznego wyczekiwania na ruch mężczyzny. Lub przynajmniej angażować się w interakcję z mężczyzną nie mniej niż on (co i tak przychodzi wielu kobietom z trudem, jako że mają głęboko zakorzeniony pogląd, że ich rolą jest jedynie kokietować np. okazując seksapil, a nie aktywnie uczestniczyć w rozmowie).

 

Wśród Polek aktywne uczestnictwo we flircie nie jest jeszcze postawą częstą, bo dominuje bierność, choć niewątpliwie coraz częstszą, natomiast w wielu krajach zachodnich inicjatywa w ogóle nie zależy już od płci. Kontakt inicjuje ten, kto akurat ma na to wenę, bez względu na anachroniczne konwenanse. Mężczyźni jeżdża zagranicę i widzą to, doświadczają tego, że kobiety chcą być równe, czują się równe, więc tak też do płci przeciwnej podchodzą, bez roszczeń, nie zachowując się jak znienawidzone internetowe księżniczki, o które trzeba zabiegać, bo nie miałoby to nic wspólnego z równością. Doświadczywszy tego, Polacy oczekują takich samych postaw u Polek. Świadomi swojej wartości mężczyźni, pasywność kobiet odbierają wręcz jako narcyzm.

 

równouprawnienie tinder związki randki flirt kokietowanie uwodzenia szybkie randki miłość w dobie internetu relacje czego pragną mężczyźni kobiety dziewczyny faceci happn randki miłość pozycja kobiet kryzys kobiecości kryzys męskości

 

Pasywne kobiety ze staroszkolnym podejściem pozostają w tyle i to bez względu na atrakcyjność fizyczną. Liczni mężczyźni ich roszczenia utożsamiają z oczekiwaniem, by facet był bawidamkiem, a na to przecież zgody nie dają, gdyż to poniżej godności, synonim desperacji. Wprawdzie bierne kobiety nadal mierzą zwykle bardzo wysoko, ale rynek matrymonialny skutecznie z reguły weryfikuje te zapędy, a po 30-tym roku życia kobiety raczej dostosowują poprzeczkę do swoich rzeczywistych możliwości. Era narcyzmu i młodego wyglądu przemija, trzeba zaoferować coś więcej.

 

Kobiety utyskują, że nie wystarcza dla wszystkich postawnych brunetów z szcześciopakiem pod koszulą oraz z doktoratem w CV. Wiele kobiet jest mocno niepogodzonych ze zmianą realiów, a w wyniku tego zmaga się z silną frustracją, która objawia się swoistą zgryzotą, czasem nawet awersją względem mężczyzn. Widać to zwłaszcza u tych kobiet, które mają bardzo duże oczekiwania, ale nie spełniają nie mniejszych wymagań najbardziej atrakcyjnych mężczyzn. Prawdziwe nieszczęście dotyka całkiem zwyczajne dziewczyny, które poszukują partnera pokroju supermodela, co ze zrozumiałych względów zdecydowaną większość z nich skazuje na samotność i życie w iluzji podczas gdy mijające lata działają na ich nie niekorzyść. Jeśli dołożyć do tego bierną postawę, związanie się z tego typu mężczyzną jest nieprawdopodobne, gdyż tak atrakcyjni faceci po prostu nie muszą zabiegać o kobiety.

 

Z drugiej strony sytuacja mężczyzn uległa poprawie – dzięki internetowi nie są ograniczeni do ściśle lokalnej puli potencjalnych partnerek, ale kilkoma kliknięciami myszy lub przeciągnięciami palcem docierają do grona szukających mężczyzny kobiet z całego miasta lub dowolnej okolicy. W dobie aplikacji takich jak Tinder, Badoo, serwisów randkowych jak sympatia.pl zasady gry także uległy znacznemu uproszczeniu. O ile kiedyś trzeba było posiadać umiejętności interpersonalne niezbędne do nawiązywania nowych kontaktów z atrakcyjnymi kobietami, o tyle dzisiaj o zainteresowaniu z ich strony w znacznej mierze decyduje bardzo wąska grupa czynników ze wzrostem i wysportowanym, fotogenicznym wyglądem na czele. Na stare reguły gry skazani są w zasadzie jedynie mniej atrakcyjni mężczyźni, tyle że oni również doświadczają dużej frustracji skoro te same zasadniczo kobiety względem nich są surowe i pasywne, a do innych, bardziej fotogenicznych mężczyzn same się przymilają.

 

Nic więc dziwnego, że atmosfera na rynku matrymonialnym jest taka, jaka jest. Ciągłe są wzajemne żale i pretensje - zwłaszcza ze strony niegodzących się na skutki równouprawnienia kobiet, ale i niezadowolonych apoteozą wyglądu mężczyzn. Receptą na to wydaje się większa wzajemna wyrozumiałość, dostrzeganie w sobie częściej człowieczeństwa, a nie tylko przyjmowanie strategii bezwzględnej selekcji i roszczeń. Nie trzeba przecież być doskonałym, by tworzyć idealny związek.

 


Tagi Artykułu: #związki #seks
0 komentarzy

OCALSIEBIE.PL = polski psycholog online, psycholog po polsku przez Skype

Psycholog online - pomoc psychologiczna przez Internet z wykorzystaniem darmowej aplikacji Skype. Psychoterapia poznawczo-behawioralna przez Internet.


Gabinet Ocal Siebie to dostęp do psychologa online w dogodnych, bliskich terminach. Psychoterapia przez Skype dla osób z Polski i spoza granic kraju.


Specjalizacją gabinetu jest terapia, leczenie takich dolegliwości jak depresja, zaburzenia lękowe (w tym napady paniki), zaburzenia odżywiania i inne.