Rezerwacja wizyty

Polski psycholog online
Psychoterapeuta po polsku
Pomoc psychologiczna przez Skype

Rezerwuj online

Poradnik za darmo


Pobierz za darmo bezpłatny poradnik "Leczenie depresji zdrowym myśleniem":


Psycholog online

Polski psycholog online. 

Nieszczęśliwe gwiazdy. Histrioniczne zaburzenie osobowości

histrioniczne zaburzenie osobowości histrionic personality disorder osobowość histrioniczna narcyzm kobiety kobiet gwiazdy

 

Najczęściej kobiety. Na pierwszy rzut oka czarujące, przebojowe i kipiące pozytywną energią. Zadbane i podkreślające swoją atrakcyjność fizyczną (częstokroć solidnie poprawianą w gabinetach chirurgów plastycznych). Brylujące w towarzystwie, skupiające na sobie uwagę na różnorakich serwisach społecznościowych, a także w realnym świecie. Bardzo wyraziście eksponujące własną seksualność, uwodzicielskie, często wręcz w nieodpowiednich okolicznościach. Kobiety, które „mogą mieć każdego”. Z pozoru szczęśliwe, na fali, mające mnóstwo znajomych i jeszcze większe grono fanów, mające na koncie liczne, brawurowe przygody… Internetowe celebrytki, gwiazdy każdej imprezy, „królowe lansu”.

 

Pozory bardzo mylą
Na scenie gwiazda, za kulisami samotna
Atrakcyjne, podziwiane, skrycie cierpią z braku autentycznej miłości

 

Szczęście jest jednak pozorne – ich relacje są krańcowo nietrwałe, uwaga i aprobata są dla nich jak narkotyk bez którego doświadczają dotkliwego cierpienia, nic je na dłuższą metę nie cieszy, mają skłonności do nadużywania substancji psychoaktywnych, nadrabiają przesadnie teatralnymi gestami brak autentycznego wglądu we własne emocje, stale lub okresowo doświadczają depresji, która ma swoje źródło w poczuciu pustki, nudy czy utraty bezpiecznej, autentycznej i głębokiej więzi.  

 

Najsłynniejszą bodaj osobą z histrionicznym zaburzeniem osobowości była Merlin Monroe, która w ostatecznym rozrachunku skutecznie targnęła się na własne życie ginąc śmiercią samobójczą. Dla wszystkich było to ogromnym szokiem, nikt się tego nie spodziewał, domniemywano nawet, że to było morderstwo. Na tym właśnie polega tragizm tego zaburzenia – dla osoby tak ważny jest dobry wizerunek, że nie może się przemóc i poprosić o pomoc, wyjawić, że doświadcza cierpienia, pustki lub chronicznego i dojmującego poczucia, że czegoś jej w życiu brak. Nigdy nie wychodzi z roli i w końcu brakuje jej szansy, by tworzyć autentyczne związki, traci kontakt z samą sobą i już tylko skrajnie negatywne uczucia przypominają jej, że coś jest nie tak. Czasem uczucia te bywają nie do zniesienia.

 

Ludzie z osobowością histrioniczną rzadko zgłaszają się na psychoterapię, ponieważ mają słaby wgląd w naturę swoich problemów. W naszym społeczeństwie forma mylona jest z treścią, więc osoby dobrze wyglądające, towarzyskie i śmiałe skupiają na sobie uwagę, ale w istocie jej jakość niczym nie różni się od tego, która pojawia się w ludziach na widok pięknego, rzadkiego samochodu. To nie jest ten typ uwagi, którym ludzie obdarzają się w bliskich związkach – miłości lub w przyjaźni. Niemal wszyscy mężczyźni, z jakimi mają styczność tak emanujące seksapilem kobiety chcą je tylko zdobyć – posiąść seksualnie lub mieć u swego boku przez kilka miesięcy, by mieć się czym pochwalić na Facebooku lub w tanich mediach śledzących życie celebrytów.

 

Kobiety z osobowością histrioniczną wpadają w pułapkę atrakcyjności i wygodnego życia na cudzy rachunek

 

Kobieta z osobowością histrioniczną wpada w pułapkę własnej atrakcyjności – onieśmiela zdolnych do zaangażowania, ale mniej brawurowych mężczyzn, natomiast przyciąga tych najbardziej wprawionych w podbojach, którzy jednakże bynajmniej nie zamierzają tworzyć stałych relacji.

 

Bywa także, że kobiety z osobowością histrioniczną wpadają w pułapkę związaną z drogim stylem życia – ponieważ lans kosztuje, wiążą się z zamożnymi mężczyznami, którzy jednakże zmieniają partnerki co sezon, traktując je jako podkreślenie statusu czy ozdobę, dekorację, nic więcej. Bywa, że kobiety histrioniczne w toku życia nie nabywają kompetencji niezbędnych do samodzielnego radzenia sobie – traktują mężczyzn jak źródło pieniędzy, co jest niewątpliwie wygodne, ale prowadzi to tego, że kobieta staje się uzależniona od partnera. Dostawanie wsparcia i materialnych dóbr za atrakcyjny wygląd i pełne wdzięku zachowanie działa uzależniająco. Ponieważ jednak mężczyźni utrzymujący kobiety traktują je jak dobra luksusowe, stosunkowo często zmieniają partnerki – „na lepszy model”, młodsze... albo po prostu dla urozmaicenia. Kobieta zależna od bogatego mężczyzny pozostaje więc na lodzie, gdy tylko wypadnie z obiegu – przekroczy magiczną granicę 30-tki lub 40-tki.

 

Część kobiet z osobowością histrioniczną wybiera unieważniające i skutkujące uprzedmiotowieniem profesje - pracują w klubach ze striptizem, jako fotomodelki do magazynów dla panów, aktorki w filmach dla dorosłych. Wprawdzie są wówczas bardziej niezależne, niż kobiety żyjące na rachunek zamożnego mężczyzny i zaspokajają potrzebę aprobaty, bycia w centrum uwagi, ale takie życie skazuje je na doświadczenia, które dopiero z perspektywy czasu postrzegają jako szkodliwe. Zresztą pomimo adoracji i zachwytów ze strony otoczenia, ich kluczowe przekonania o sobie pozostają negatywne.  

 

Histrioniczne zaburzenie osobowości
a depresja

 

Kobiety z histrionicznym zaburzeniem osobowości częstokroć zmagają się z depresją, którą usilnie kamuflują, byle tylko nikt się nie dowiedział, że tak naprawdę nie mają w życiu tego, na czym im najbardziej zależy. Nie są kochane, za to kim są, ale wielbi się je za to, jak wyglądają… nie są uważane za wartościowe, a jedynie przyjemne dla oka, nie są cenione jako życiowe partnerki, lecz tylko za możliwość pokazania się z nimi, podniesienia swojej wartości przy pomocy atrakcyjnej fizycznie kobiety u boku.   

 

Wielbione i oblegane przez mężczyzn, a mimo to mające ogromną trudność by stworzyć prawdziwy związek uczuciowy i doświadczyć miłości, a nie tylko banalnego podziwu, oceniania za wygląd, męskiego pożądania

 

Odczuwając wewnętrzną pustkę i pozorność relacji, rekompensują to sobie byciem w centrum uwagi, podziwem anonimowych tłumów, zazdrością innych kobiet. Trochę to poprawia nastrój, ale nie rozwiązuje problemu, który zawsze w końcu daje się we znaki.

 

Niskie poczucie własnej wartości kompensowane życiem "na bogato", instagramowym lansem, fanpejdżem na fb i desperacką walką o bycie w centrum uwagi

 

Część kobiet z histrionicznym zaburzeniem osobowości ma bardzo niskie poczucie własnej wartości. To ono w dużej mierze sprawia, że godzą się na życie z mężczyznami, traktującymi je przedmiotowo, jak maskotki, ozdoby, wyznaczniki wysokiego statusu. Niskie poczucie własnej wartości jest również przyczyną ciągłej troski o aprobatę i sygnały uwielbienia, które doraźnie poprawiają samoocenę, ale nigdy na dłuższą metę. Świadomość, że jest się cenioną głównie za seksapil, urodę, wdzięk wpędza te kobiety w desperacką walkę o podtrzymywanie piękna. Niesłychana troska o urodę (włączając liczne zabiegi upiększające oraz chirurgię plastyczną) też jest formą doraźnego poprawienia poczucia własnej wartości. Zbyt wiele doświadczeń unieważnienia i uprzedmiotowienia wpędza te kobiety w niskie poczucie własnej wartości, by takimi powierzchownymi sposobami można było je na stałe polepszyć. Aby problem rozwiązać konieczna jest głęboka, niepowierzchowna zmiana.

 

Osobowość histrioniczna - styl funkcjonowania

 

"Jest egzaltowana, przesadnie reaguje, jest niestała, zachowuje się prowokacyjnie, absorbuje uwagę innych oraz nie znosi bezczynności, czego efektem są impulsywne, bardzo emocjonalne, teatralne reakcje; skłonna do chwilowych uniesień, przelotnych przygód i krótkowzrocznego hedonizmu. Aktywnie zabiega o uwagę, pochwały, manipuluje innymi, aby zdobyć wsparcie, troskę i aprobatę; domaga się zainteresowania, flirtuje, jest próżna i lubi się popisywać, zwłaszcza gdy chce się znaleźć w centrum uwagi. Unika myślenia introspekcyjnego, przywiązuje dużą wagę do przelotnych wydarzeń zewnętrznych, mówi ogólnikami obliczonymi na wywołanie wrażenia; słabo integruje doświadczenia, co owocuje rozporoszoną wiedzą i nieprzemyślanymi ocenami. Stale zamienia sposób autoprezentacji, starając się być jak najbardziej trendy, kreuje kolejne atrakcyjne dla innych wizerunki siebie (nigdy nie wychodzi z roli, więc ma słaby kontakt sama ze sobą). Stara się rozpraszać własną uwagę byle tylko uniknąć refleksji na własny temat oraz nieprzyjemnych emocji. Stosuje erotyzację, żeby wpływać na relacje z ludźmi i projekcję aby zaprzeczyć temu wpływowi." - "Zaburzenia osobowości we współczesnym świecie", Millon, Davis.

 

Histrioniczne zaburzenie osobowości - leczenie

 

Psychoterapia jest dla osób z histrionicznym zaburzeniem osobowości wyzwaniem. Często rezygnują z dalszej terapii gdy tylko trochę złagodnieją objawy, z którymi przyszły. Rzadko chcą przyjrzeć się sobie, pracować nad sobą, spojrzeć prawdzie w oczy, skontaktować się naprawdę z własnymi uczuciami. Mają duży problem z wglądem w naturę swoich trudności. Nierzadko traktują terapię jako jeszcze jedną okazję, by zaspokoić swoją potrzebę bycia w centrum uwagi i pozyskania troski. Kiedy orientują się, że psychoterapeuta nie da się nabrać na ich sztuki, jest odporny na ich triki, lecz oczekuje aktywnej pracy nad sobą, wówczas wypisują się z terapii i idą szukać pola do popisu, okazji do gwiazdorstwa gdzie indziej. Bardzo rzadko dochodzi do sytuacji, gdy osoba z histrionicznym zaburzeniem osobowości faktycznie decyduje się przepracować swoje problemy. Zwłaszcza, że bywa to praca czasochłonna i wymagająca uznania, że „celebrycki styl życia” to ślepa uliczka w istocie wiodąca w przeciwnym kierunku, niż rzeczywiste spełnienie, głębokie więzi i poczucie sensu życia. Bycie w centrum uwagi nie ukoi poczucia pustki, nie zagoi jątrzących się ran, a szukanie mocnych wrażeń nie uchroni przed świadomością, że człowiekowi czegoś bardzo brakuje.  


Tagi Artykułu: #histrioniczne
0 komentarzy

OCALSIEBIE.PL = polski psycholog online, psycholog po polsku przez Skype

Psycholog online - pomoc psychologiczna przez Internet z wykorzystaniem darmowej aplikacji Skype. Psychoterapia poznawczo-behawioralna przez Internet.


Gabinet Ocal Siebie to dostęp do psychologa online w dogodnych, bliskich terminach. Psychoterapia przez Skype dla osób z Polski i spoza granic kraju.


Specjalizacją gabinetu jest terapia, leczenie takich dolegliwości jak depresja, zaburzenia lękowe (w tym napady paniki), zaburzenia odżywiania i inne.