Rezerwacja wizyty

Polski psycholog online
Psychoterapeuta po polsku
Pomoc psychologiczna przez Skype

Rezerwuj online

Poradnik za darmo


Pobierz za darmo bezpłatny poradnik "Leczenie depresji zdrowym myśleniem":


Psycholog online

Polski psycholog online. 

Jak podjąć trudną decyzję osobistą

psychologia psychoterapia decyzje osobiste wyzwania trudne wybory leczenie depresja zaburzenia osobowości psychoterapeutyczny procedura

 

Pewne kwestie wymagają podjęcia decyzji. Bywa to trudne i właśnie dlatego dobrze jest posłużyć się pomocną procedurą postępowania w takiej sytuacji. Poniższa technika zakłada, że na podjęcie decyzji osoba daje sobie 4 tygodnie. Decyzja oznacza pewność, na czym się stoi i co dalej robić. Brak pewności, "zamknięcie w stanie larwalnym" jest jak życie na ruchomych piaskach - niezdecydowanie może być wręcz udręką. Warto raz w tygodniu wygospodarować sobie odpowiednią ilość czasu, by móc na spokojnie przeanalizować wszystkie kwestie i przesłanki. Najwięcej czasu zajmie pierwsze posiedzenie, bo wymaga zapisania wszystkich za i przeciw.

 

Oto procedura.

 


[1] Proszę wypisać wszystkie argumenty za i przeciw (w dwóch kolumnach), jakie przychodzą Państwu do głowy. Proszę pisać swobodnie na razie ich nie oceniając, tak jakby brali Państwa udział w burzy mózgów.


[2] Proszę określić jakość każdego argumentu (czy jest logiczny, czy nie jest obarczony zniekształceniami poznawczymi). Argumenty rażąco niskiej jakości proszę wykreślić.


[3] Ostałe argumenty proszę określić w procentach (od 1 do 100%). Im wyższa wartość procentowa tym ważniejszy Państwa zdaniem argument.


[4] Proszę zostawić wszystko na tydzień. Po tygodniu proszę ponownie określić w procentach ważność każdego argumentu. Po kolejnym tygodniu proszę operację raz jeszcze powtórzyć. A potem ponownie. W sumie 4 razy oceniają Państwo ważność każdego argumentu. Daje to Państwu obraz tego, jak Państwa podejście zmienia się w czasie.


[5] Po czterokrotnym ocenianiu ważności argumentów proszę uśrednić wynik dla każdego argumentu. Argumenty, których ważność wahała się drastycznie (o więcej niż 50%) proszę przedyskutować z zaprzyjaźnioną osobą lub terapeutą.


[6] Na podstawie uzyskanego wyniku proszę podjąć decyzję jeśli jest to możliwe. 

 


Tagi Artykułu: #psychologia
0 komentarzy

OCALSIEBIE.PL = polski psycholog online, psycholog po polsku przez Skype

Psycholog online - pomoc psychologiczna przez Internet z wykorzystaniem darmowej aplikacji Skype. Psychoterapia poznawczo-behawioralna przez Internet.


Gabinet Ocal Siebie to dostęp do psychologa online w dogodnych, bliskich terminach. Psychoterapia przez Skype dla osób z Polski i spoza granic kraju.


Specjalizacją gabinetu jest terapia, leczenie takich dolegliwości jak depresja, zaburzenia lękowe (w tym napady paniki), zaburzenia odżywiania i inne.